Léčba ve fázích

napsal Dr. Sherif Kandil

Původní článek v angličtině: Clear Aligners phases treatments


Stavební inženýři by nejspíš souhlasili, že stavba domu najednou, tedy v jednom bloku, by byla lepší, než jeho budování ve fázích, které se mohou hodně měnit, jakkoli tomu tak stále není.

Má odpověď je tedy ANO.

Vždy bylo otázkou, jestli je posílání rovnátek ve fázích pro celou léčbu výhodné, nebo zda by výrobce odesláním všech rovnátek v jedné sadě neušetřil čas a úsilí. Během našich letitých pokusů a experimentů jsme dospěli k závěru, že čím víc posíláme rovnátka ve fázích, tím lepších výsledků dosahujeme.

Z logistických důvodů není vždy možné zasílat mnoho fází, proto jsme se rozhodli posílat rovnátka v 6 měsíčních etapách.

Výhody fázování

Méně chyb

Během plánování léčby nebo jednotlivých kroků léčby dochází k mírnému nárůstu chyb v důsledku softwaru, protože přesný biologický pohyb nebo reakce pacientových zubů se mohou lišit od reakce plánované softwarem. Pokaždé, když se počet kroků zvyšuje, dochází k akumulaci množství chyb.

Méně průběžných korekcí a méně refinementů

Tohle je racionální závěr čísla jedna. Zvýšení počtu kroků v plánu léčby zvýší potřebu korekcí a refinementů v průběhu léčby.

Méně nežádoucích pohybů zubů

U pacientů léčených léčených průhlednými rovnátky, kteří obdrželi úplnou sadu alignerů pro celou léčbu, je často zaznamenáno, že kvůli nepatrným chybám při plánování někdy zuby reagují inverzně, tedy se pohybují v naprosto neplánovaném směru, například se vtlačují nebo vytlačují. To komplikuje opravy během probíhající léčby.

Závěr

Ve většině případů posíláme rovnátka v šestiměsíční fázi, po které byste měli udělat nové silikonové otisky (nebo intraorální skeny), a to i v případě, že rovnátka na zuby dokonale sednou.