Otázky a odpovědi

V současnosti je při hodnocení lidí kladen stále větší důraz na vzhled.

Úsměv se zdravými a krásnými zuby je atraktivní a zvyšuje sebevědomí.

Správně postavené zuby lépe rozmělňují potravu a snadněji se čistí.

Ortodontická léčba nejen rovná zuby, ale harmonizuje celý obličej.

Díky průhledným rovnátkům K Clear už nemusíte svůj úsměv skrývat!

K Clear Instrukce.pdf

FAQ

Jaké mají alignery K Clear výhody?

Ortodontické fóliové aparáty K Clear splňují vysoké estetické nároky, na vzdálenost větší než půl metru jsou prakticky neviditelné. Jen vy budete vědět že rovnátka nosíte.

Alignery K Clear můžete sejmout, abyste se mohli najíst a vyčistit si zuby.

K Clear v porovnání s fixními aparáty výrazně snižují riziko vzniku dekalcifikace (úbytku vápníku) zubní skloviny a zánětů dásní.

Průhledná rovnátka K Clear mohou řešit komplikovanou situaci ortodontické léčby pacientů s poruchou mineralizace zubních tkání.

Díky hladkému povrchu jsou fóliové aparáty K Clear oproti fixním aparátům velmi dobře přijímány, nezpůsobují dráždění a otlaky sliznice dutiny ústní. V prvních dnech léčby mají ve srovnání se stavem po nasazení fixního aparátu výrazně menší a kratší dobu trvající bolestivost zubů.

Plánování léčby je oproti fixním aparátům delší, na druhou stranu pacient stráví méně času na kontrolách u lékaře při jejich menším počtu. Pohotovostní prohlídky první pomoci jsou výjimečné.

Kompromisy v každodenním životě jsou při nošení průhledných rovnátek K Clear minimální.

Kde se mohu léčit s alignery K Clear?

Napište nám na naše servisní číslo WhatsApp +420777611234 nebo na email kclear@kclear.cz.

Ozveme se vám a poskytneme podrobnosti o lékaři, který pracuje s K Clear v blízkosti vašeho bydliště.

Co je třeba k zahájení léčby alignery K Clear?

Jakmile se s vaším zubní lékařem rozhodnete pro plán léčby, např. pro zjištění, zda je zapotřebí extrakce nebo interproximální redukce, budete potřebovat otisky nebo sken chrupu, klinické fotografie vašich zubů, fotografie vašeho obličeje a úsměvu, a rentgen čelistí.

otisky nebo skeny zubů

otisky nebo skeny zubů

intraorální fotografie zubů

intraorální fotografie zubů

extraorální fotografie obličeje

extraorální fotografie obličeje

rentgen čelistí

rentgen čelistí


Tyto informace budou předloženy společnosti K Line Europe ke zpracování a vytvoření 3D plánu vaší léčby.

3D plán je video plánovaného pohybu vašich zubů. Uvidíte na něm simulovaný proces léčby a konečný výsledek, který můžete po dokončení léčby očekávat.

Plán léčby zahrnuje i přehled o délce léčby a počet fází.

K čemu potřebujete fotografie mého obličeje?

Váš obličej nese genetické znaky i vliv nesouladu vašich čelistí. Ty se kromě vašeho vzhledu projevují potížemi s rozmělňováním stravy, výslovností, nebo chrápáním. Nejpatrnější jsou vizuální změny brady, může být ustupující s podbradkem, nebo velká a špičatá. Tyto estetické vady nevyřeší žádné plastické operace, protože ty korigují pouze měkké tkáně.

Ortodontická léčba upraví nejen váš skus, ale i ostatní funkce obličeje, a výrazně zlepší váš vnější vzhled.

Je doba léčby průhlednými rovnátky K Clear delší než léčba tradičními rovnátky?

Doba léčby se mezi oběma metodami celkově neliší, ačkoli většina lidí věří, že s průhlednými rovnátky trvá déle.

Aby fóliové aparáty mohly začít zuby rovnat, je pro ně třeba nejdřív vytvořit prostor, a to vyžaduje čas. Naopak dráty používané s tradičními rovnátky začnou fungovat hned, jakmile jsou přichyceny na zuby. Nejdříve dochází k zarovnání zubů a uzavření mezer. Pohyby zubů jsou obvykle zřetelné během několika prvních dnů a zbývající dny se týkají opravy kosti do oblasti, kam se vaše zuby přesunuly.

Pokud vám někdo říká, že jeho léčba průhlednými rovnátky trvala mnohem déle, je to pravděpodobně proto, že nedodržoval důsledně pokyny svého zubaře. Po počátečním nadšení z průběžných výsledků mají někteří lidé tendenci polevit ve svědomitosti a disciplíně při nošení neviditelných rovnátek. Jejich zuby se pak nepohybují stejně jako ze začátku, což vede k potřebě dalších alignerů a prodloužení doby léčby. Známe případy progrese pouhých 20% za 1 rok jen kvůli nedostatečnému nošení alignerů. Pro takto nedisciplinované pacienty je vhodnější léčba fixními aparáty.

Bude léčba s rovnátky K Clear kratší a levnější, jestliže se mé zuby posunuly po předchozí léčbě fixními aparáty?

Tyto případy relapsu nejsou většinou složité a léčba s K Clear nebude tak dlouhá jako původní.

Doba potřebná k léčbě relapsu a kolik to bude stát, závisí na:

  • Rozsahu pohybu zubů.
  • Typu pohybu zubů a čase potřebném k jejich přesunutí do ideální polohy.

Pro lepší představu vysvětlete svou situaci přímo na zubnímu lékaři, který vám o době léčby a nákladech poradí nejlépe. Pokud je posun vašich zubů mírný, pak budete mít i jiné možnosti, např. in-house rovnátka nebo retainery, jak své zuby srovnat.

Jsou výhody K Clear oproti fixním aparátům pouze kosmetické?

Přestože kosmetika je největší výhodou K Clear, dalšími významnými benefity jsou snadná zubní hygiena a možnost jíst co chcete.

Mnozí z nás jsou požitkáři, s fixními aparáty však bývá požitek z oblíbených jídel složitější.

S fixními rovnátky:

  • Budete muset dělit jídlo na malé kousky a vkládat do úst, neukusovat.
  • Budete se muset vyhýbat tvrdým, lepivým a vláknitým potravinám (např. topinkám, oříškům, čerstvé mrkvi, lepivým sýrům, karamelu, rozinkám, datlím, nezralým banánům, hovězímu masu, ananasu, atd.) a nic neukusovat předními zuby, abyste zamezili poškození a ulpívání jídla na zámcích a drátech.
  • Je dost pacientů kteří museli na pohotovostní prohlídku kvůli rozbití jejich fixních rovnátek po nečekaném kousnutí do tvrdého zrna popcornu během sledování filmu. Uvolněný zámek, ortodontický kroužek nebo prasklý drát léčbu prodlouží.
  • Zvláště pro pacienty náchylné k zubnímu kazu bude udržování dobré ústní hygieny obtížné. Aby zabránili dalšímu zubnímu kazu nebo onemocnění dásní budou muset velmi pečlivě čistit zuby kolem zámků a drátů. Pokud není zubní plak kolem fixního aparátu a u dásně pečlivě odstraňován, mohou se na zubech vytvářet bílé skvrny, počínající zubní kazy, a zánět dásní doprovázený jejich otokem a krvácením.

Nošení alignerů K Clear v noci také chrání před skřípáním zubů.

Mohu s průhlednými rovnátky K Clear normálně mluvit?

Alignery K Clear jsou vyráběné na míru vašim zubům. Zakrátko si na ně zvyknete a nepocítíte žádné omezení řeči.

Je léčba rovnátky K Clear bolestivá?

Obecně platí, že léčba průhlednými rovnátky K Clear je méně bolestivá než léčba fixními aparáty. Jakýkoliv pohyb zubů způsobí nějakou formu nepohodlí.

Bolest zubů můžete cítit zejména při jídle. V prvních 3 dnech nošení nových rovnátek je lepší volit měkčí stravu.

Přechod z jedněch rovnátek na druhé může způsobit pocit tlaku. Máte-li zuby velmi citlivé, může to trochu bolet. Nepohodlí netrvá déle než několik dní.

Přirovnat to lze k novým botám. Ze začátku to trochu bolí, ale jakmile je rozchodíte, stane se nošení pohodlným.

Jak mám alignery K Clear správně čistit?

Je důležité si uvědomit, že udržování alignerů v čistotě je součástí ústní hygieny. Nečisté alignery nejen že mají neestetický vzhled, ale mohou také způsobit zápach z úst. Jejich údržba není žádná velká věda.

Omyjte rovnátka při každém čištění zubů po jídle tekoucí studenou vodou

Opláchněte rovnátka při každém čištění zubů po jídle tekoucí studenou vodou, k čištění můžete použít i velmi měkký neelektrický zubní kartáček. Používejte však dva různé zubní kartáčky, jeden na zuby, druhý na vaše rovnátka. Protože alignery přichází do styku pouze s vašimi slinami, nepoužívejte zubní pastu, která na rovnátkách může zanechat bílé skvrny a abrazivní částice v ní obsažené by mohly poškrábat jejich povrch. Osušte je měkkou tkaninou.

Alespoň jednou týdně byste měli rovnátka čistit tabletami na čištění zubních protéz. Čistící tablety mají osvěžující příchuť a efektivně ničí bakterie tvořící zubní plak. Nezaměňujte však očistu průhledných rovnátek s péčí o zubní protézy, fóliové aparáty se nesmí vyčistit způsobem běžným pro protézy. Stejně jako si před spaním čistíte zuby, vyčistěte alignery velmi měkkým kartáčkem nebo roztokem tablet na čištění zubních protéz. Ponořte je do roztoku jen na chvíli k jejich omytí. Nenechávejte rovnátka v roztoku přes noc, protože pro efektivní pohyb zubů je máte nosit 20 a více hodin. Stejným způsobem můžete postupovat po probuzení.

Pokud během čištění zubů neomýváte rovnátka v čistícím roztoku, uschovejte je v pouzdru, abyste je nevystavovali bakteriím a jiným mikroorganismům, a zamezili jejich poškození či ztrátě.

Co mám dělat když jsem transparentní rovnátka ztratil nebo poškodil?


Kvůli nenápadnosti průhledných rovnátek může dojít k jejich ztrátě nebo poškození, když je před jídlem, pitím horkého nápoje, nebo čištěním zubů dočasně sejmete a neuschováte v pouzdru. Krom rizika ztráty či poškození je vystavíte bakteriím nebo jiným mikroorganismům. Proto je lepší mít pouzdro vždy u sebe.

Jestliže je ztratíte nebo poškodíte, noste v pořadí předchozí nebo následující aligner, dokud se neporadíte se svým lékařem!

Uschovejte alignery v pouzdru, jinak je vystavíte bakteriím a jiným mikroorganismům, a zabráníte poškození nebo ztrátě.

Musím nosit neviditelná rovnátka na obou čelistech?

Obvykle je nutné nosit rovnátka na obou čelistech. Výjimečně můžeme použít rovnátka jen na jedné čelisti. Alignery na obou čelistech jsou důležité pro zajištění optimálního kontaktu mezi zuby obou čelistí po ošetření, pro stabilitu výsledku, i pro zdraví vašich zubů.

Jak často musím rovnátka nosit?

Obecně platí, že nejrychlejších a nejlepších výsledků léčby dosáhnete, když nosíte rovnátka co nejčastěji.

Noste svá rovnátka alespoň 21 hodin denně.

Úspěšnost léčby je závislá především na vašem přístupu k léčbě, svědomitosti a disciplíně.

Jak dlouho bude má ortodontická léčba trvat?

doba léčby průhlednými rovnátky K Clear se pohybuje v rozmezí 6 až 12 měsíců


Obvyklá doba léčby průhlednými rovnátky K Clear se pohybuje v rozmezí 6 až 12 měsíců, ve složitějších případech může trvat déle.

Vaše spolupráce při dodržování pravidelných ortodontických návštěv, správná ústní hygiena, a nošení rovnátek bez přerušení umožní dokončit ortodontickou léčbu dříve.

Budou mít zubní implantáty vliv na léčbu s alignery K Clear?

Zubní implantáty jsou spojeny s kostí a nemohou být přesunuty. Ortodontista musí pozici implantátů obejít.

Ovlivní korunky, dostavby nebo fazety léčbu rovnátky K Clear?

Zuby s korunkami, dostavbami kompozitním materiálem, nebo fazetami, se mohou pohybovat stejně dobře jako zdravé. Při umísťování nebo odstraňování attachmentů však může být porušena nebo odstraněna glazura na porcelánu vašich korunek nebo fazet. Zabránit tomu lze neumísťováním attachmentů na zuby s korunkami, dostavbami nebo fazetami. Poraďte se se svým lékařem.

Co jsou attachmenty?Attachmenty jsou malé výstupky umístěné na zubech. Pomáhají zajistit uchycení alignerů a optimální pohyb zubů. Pro určité přesuny zubů jsou nepostradatelné.

Attachmenty mají barvu zubů, různé tvary a velikosti, v závislosti na pohybu zubů, kterého je třeba dosáhnout.

attachmenty jsou malé výstupky umístěné na zubech
attachmenty

Zůstane výsledek ortodontické léčby natrvalo?

Ano, ale jen pokud pravidelně nosíte retainery, což platí pro všechny typy ortodontických ošetření, včetně tradičních rovnátek. Během života se mění celé lidské tělo, tedy i chrup. Důležité je nezanedbat retenci a docházet na pravidelné kontroly. Účel retainerů je držet zuby v nové pozici. Bez retainerů se vaše zuby posunou do své původní pozice, čímž ztratíte skvělé výsledky, ke kterým jste usilovně dopracovali. Retainery jsou důležitější než samotná léčba. Setkáváme se s mnoha pacienty, kteří přichází na ortodontickou léčbu podruhé nebo potřetí, a to jen kvůli nedostatečné retenci.

Co je retence?

Po léčbě mají zuby tendenci vracet se do své původní polohy, proto bezprostředně po donošení posledních rovnátek následuje tzv. retenční fáze léčby.

Co jsou retainery?

V retenční fázi léčby je třeba nosit snímatelné retenční fólie. Vypadají jako průhledná rovnátka, jsou také vyrobené na míru, jejich úlohou však není další pohyb, ale fixace zubů v dosažené poloze. Snímatelné retainery je třeba nosit nejméně 6 měsíců ve dne i v noci. Jsou vyjímány pouze při jídle a ústní hygieně, stejně jako alignery K Clear. U lehčích případů mohou být nošeny pouze odpoledne a přes noc.

permanentní retainer
permanentní retainer

Permanentní retainer je tenký drátek nalepený na zadních ploškách řezáků fixující postavení zubů natrvalo. Obvykle se připevňuje od premoláru přes řezáky po premolár (na 6 předních zubů) v dolní i v horní čelisti.

Permanentní retence je vhodná pro pacienty, kteří již nechtějí retainery vyjímat při jídle nebo čištění zubů. Při řeči, jídle, pití, nebo ústní hygieně nijak neomezují.

Permanentní retainery lze po několika letech odstranit.

Budou mít alignery vliv sport?

S průhlednými rovnátky K Clear můžete normálně sportovat.

Důrazně ale doporučujeme ochranu úst nebo celého obličeje při sportech, u kterých lze očekávat úder do tváře.

Musím během ortodontické léčby navštěvovat svého zubního lékaře?

Navštěvujte prosím svého zubního lékaře pravidelně každých šest měsíců pro kontrolu a odstranění zubního kamene.

Je nutné vytrhnout zuby z ortodontických důvodů?

Extrakci je někdy možné vyloučit strippingem, tzn. zúžením zubů až o 0,25 mm. Bohužel, u některých pacientů není možné dosáhnout dobrého a stabilního výsledku bez vytržení zubů, ačkoli se tomuto kroku snažíme v maximální možné míře vyhnout.

Poškozuje stripping (také pod názvem zbrušování, interproximální redukce IPR) zuby?

Nepoměr velikosti horních a dolních zubů vede ke stěsnání v jedné čelisti nebo mezerám ve druhé. Řešení strippingem nebo dostavbami zubů závisí na estetických kritériích a morfologii zubů. Strippingem lze získat místo v zubním oblouku nebo vyrovnat nepoměr mezi šířkou horních a dolních zubů. Při dodržení lege artis postupů strippingu a zachováním optimálního tvaru zubu jde o bezpečný výkon, který pacientům přinese estetický i funkční výsledek.


Podrobnější informace k IPR naleznete v článku Interdentální stripping a riziko zubního kazu na stránkách České stomatologické komory.

IPR stripping
stripping

Může parodontitida komplikovat léčbu průhlednými rovnátky?

Některé defekty, jako jednostěnný a dvoustěnný kostní defekt, u kterých metody řízené tkáňové regenerace nejsou účinné, je možné uspokojivě vyřešit jen ve spolupráci s ortodontistou. Pro parodontologického pacienta, který nemá akutní zánět, má odstraněný kámen a dobrou úroveň hygieny, není ortodontická léčba rizikem. Léčba alignery K Clear má pro takového pacienta nesporný estetický i funkční přínos.

Je ortodontická léčba omezena věkem pacienta?

K aplikaci rovnátek se přistupuje obvykle až po prořezání stálých horních řezáků, tzn. kolem 7. až 10. roku.

U dětí je zahájení léčby doporučeno po ukončení výměny chrupu s plně prořezanými druhými moláry. K aplikaci rovnátek se přistupuje obvykle až po prořezání stálých horních řezáků, tzn. kolem 7. až 10. roku. V tomto věku lze řešit zákusy, zkřížený skus, obrácený skus, výrazný předkus, retence řezáků a přespočetné zuby. Ve fázi smíšeného chrupu mezi 10. až 11. rokem je vad menšina. Většina vad se projeví až od puberty po prořezání stálých zubů čili od věku 12-14 let. Teprve od tohoto věku dítěte je léčba rovnátky efektivní. Je vždy prospěšné aby vývoj zubů a čelistí vašeho dítěte zkontroloval ortodontista, všechny problémy nejsou viditelné ani dobrému zubnímu lékaři!

U dospělých pacientů není věková hranice omezena.

V Evropě se průhlednými rovnátky léčí přibližně 20% pacientů starších 18 let, kteří je považují za rozumnou investici.

Léčba rovnátky v dospělosti vám může dát desítky let s atraktivními rovnými zuby i nápravu vážných strukturálních problémů. A není to jen o kosmetice, rovné zuby se snadněji čistí, lépe rozmělňují potravu, a mají mnohem nižší riziko rozpadu a onemocnění dásní.

Pro léčbu je však rozhodující stav zubů a dásní. Omezující může být nedostatečně udržovaný chrup, nesprávné čištění zubů, úbytek kosti či jiná onemocnění dutiny ústní. Dospělí pacienti mívají často zuby poškozené, rozsáhle sanované, s korunkami, s poškozeným závěsným aparátem chrupu s různými projevy parodontitidy. Pokud pacient nemá akutní zánět a má dobrou ústní hygienu, lze bez obav pohybovat i s výrazně viklavými zuby. Parodontolog dokáže zlepšit úroveň alveolární kosti a optimalizovat skus i estetiku chrupu.

Pro léčbu dospělých pacientů jsou snímatelná neviditelná rovnátka K Clear optimální volbou. Důležitým faktorem je spolupráce pacienta, jeho zájem o léčbu, a disciplína.

Cena léčby průhlednými rovnátky

Průhledná rovnátka jsou dražší než snímací nebo fixní aparáty a používají se především z estetických důvodů.

"...pokud je zvolena léčba pomocí snímacího ortodontického aparátu, jsou z prostředků veřejného zdravotního pojištění hrazeny veškeré výkony lékaře, opět ve výši dané úhradovou vyhláškou. Výše úhrad samotných snímacích aparátů – ortodontických výrobků, které jsou zhotovovány v zubních laboratořích, je stanovena příslušným číselníkem VZP. Jeho obsah se řídí zákonem o veřejném zdravotním pojištění, resp. jeho Přílohou č. 4 Seznam stomatologických výrobků, a touto přílohou zákona je dána i kategorizace pro úhradu ortodontických výrobků. Konkrétní výše případné úhrady snímacích aparátů ze strany zdravotní pojišťovny – plná úhrada, 80% či 50% úhrada – se odvíjí od typu postižení. U méně závažných ortodontických vad (u tzv. ostatních anomálií zubů a skusu, které v příloze zákona nejsou dále specifikovány) zdravotní pojišťovna nehradí snímací ortodontické aparáty dospělým nad 18 let; dětí do 18 let se v tomtéž případě týká 50% úhrada.

O možnostech léčby ortodontické vady a výši spoluúčasti pacienta v daném konkrétním případě musí pacienta informovat jeho stomatolog, a to ještě před zahájením léčby. Pacient musí s navrženou variantou a stanovenou cenou souhlasit."

Mgr. Oldřich Tichý, vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

Zdroj: VZP, tiskové centrum

Konečná cena, kterou pacient za léčbu průhlednými rovnátky zaplatí, je ovlivněna těmito faktory:

výrobce rovnátek

cenová politika lékaře

rozsah požadovaných změn

transparentní ortodontická rovnátka