Obrácený skus

Obrácený skus (podkus, zákus)

Co je obrácený skus?

Obrácený skus (zákus, podkus, progénie) je pozice zubů, kdy jsou při zavření úst jsou spodní řezáky před horními; v zákusu jsou všechny horní řezáky případně i špičáky.

Tato malokluze je charakteristická zvětšením dolní čelisti, která negativně ovlivňuje růst horní čelisti zaostávající ve vývoji, mohutnou, vyčnívající výraznou bradou, předsunutým dolním rtem a posunem dolních řezáků před horní.

Tento anomální mezičelistní vztah poškozuje estetický vzhled i funkci chrupu.

Obrácený skus se sice podobá zkříženému skusu, ale oba jsou odlišné. Zkřížený skus postihuje pouze jeden zub nebo skupinu zubů, zatímco při pravé progénii postihuje obrácený skus všechny zuby dolní čelisti.

Co je příčinou obráceného skusu?

V jakémkoliv druhu malokluze hraje hlavní roli genetika. Je prokázáno, že je spojována s různými dědičnými syndromy od narození.

Obrácený skus může také vzniknout v důsledku některých abnormálních dětských ústních návyků, jako je dlouhodobé používání dudlíku, sání palce, tlačení na zuby jazykem, atd.

Poranění obličeje nebo zubů může způsobit poškození skusu.

Může vzniknout také funkčním zvykem nesprávného zavírání úst.

Proč je špatné mít obrácený skus?

Obrácený skus může způsobovat různé problémy:

Kromě fyzických problémů může obrácený skus ovlivnit i duševní a psychickou pohodu tím, že způsobuje nízkou sebeúctu.

Naštěstí je obrácený skus snadno diagnostikovatelný a léčitelný.

Jaké jsou možnosti léčby obráceného skusu?

Léčba obráceného skusu je možná v každém věku při jakékoli úrovni závažnosti.

Pokročilé systémy jako CAD-CAM, 3D simulace, design úsměvu apod. změnily tvář ortodoncie. Časy objemných „kolejí“ v ústech, které „zkrášlují“ váš úsměv, jsou pryč. 

Průhledná rovnátka jsou teď nejlepším způsobem léčby.

90% lidí, kteří potřebují ortodontické ošetření, váhá jen proto, že nechtějí „kovová ústa“. 

Pomocí alignerů K Clear nebo ClearX lze opravit váš obrácený skus. Někdy však může být i ve spojení s léčbou s průhlednými rovnátky vyžadován chirurgický zákrok.

Alignery K Clear a ClearX jsou transparentní dlahy těsně přiléhající k vašim zubům, které ortodontickými silami posouvají zuby do lepšího postavení a korigují váš skus.

Průhledná plastová rovnátka kromě toho, že jsou neviditelná, jsou také pohodlná, protože nemají žádné dráty.

Jsou snímatelná, takže si můžete pochutnat na jídle, aniž by vás rovnátka omezovala, také udržování zubů v čistotě je s průhlednými rovnátky je snazší.

Studie věnované léčbě s průhlednými rovnátky také prokázaly velké zlepšení zdravotního stavu dásní.

Bez ohledu na zvolený způsob léčby je v jejím průběhu nesmírně důležité dodržovat správnou ústní hygienu čištěním zubním i mezizubním kartáčkem a zubní nití alespoň dvakrát denně.

Než abyste své zuby zamřížovali do fixních rovnátek, zvolte raději průhledná rovnátka K Clear nebo ClearX a usmívejte se bez ostychu!