Tipy a rady

Instrukce k používání a péči o K Clear

K Clear používání a péče
K Clear instrukce.pdfNasazování

Při vkládání nejdříve nasaďte rovnátka přes řezáky.

Poté je prsty vtiskněte na stoličky.

Máte-li na zubech attachmenty, lehkým skousnutím zkontrolujte perfektní dosednutí rovnátek.

K Clear nasazování
Aligner Remover - pomůcka k vyjímání průhledných rovnátek
pomůcku k vyjímání průhledných rovnátek objednávejte u svého lékaře

Vyjímání

Při vyjímání použijte prsty k uvolnění dlahy ze stoliček. Nejdřív jednu, pak druhou stranu. Opatrně přizvedněte u attachmentů aby nedošlo k jejich poškození. Jemným tahem přes řezáky rovnátka vyjměte. Jestliže vám attachment spadl, musí jej lékař opět přilepit.


První rovnátka noste přes noc

Doporučujeme, abyste si svá první rovnátka nasadili na zuby na noc před ulehnutím. Sniží se tak riziko vypadnutí rovnátek z důvodu nepříjemného pocitu tlaku.

Mezera

Mezi zuby a rovnátky může být při prvním nasazení malá mezera. To je běžné, mezera obvykle zmizí během 48 hodin.

Uvolnění

V prvních dnech jsou rovnátka pevně usazena na vaše zuby. Později se usazení lehce uvolní, protože pohyb zubů již započal. Přilnavost rovnátek na zuby tím není ovlivněna.

nasazování a vyjímání průhledných rovnátek K Clear

K Clear zásady

Jakmile váš zubní lékař rozhodne, že průhledná rovnátka K Clear jsou pro vás správnou volbou, je velmi důležité, abyste je nosili denně, ve dne i v noci.

Úspěšnost léčby závisí především na vašem přístupu k léčbě, svědomitosti a disciplíně.

Pro první měsíc léčby dostanete sadu rovnátek, kterou budete měnit každý týden (nebo podle pokynů lékaře). Jejich různé tloušťky jsou určené k efektivnímu a hladkému procesu rovnání vašich zubů.

Od druhého měsíce budete rovnátka vyměňovat po dvou týdnech. Vaše zuby se budou pohybovat, dokud nedosáhnou požadované polohy.

Doba léčby je závislá na individuálních potížích pacienta. Ve většině případů je léčba ukončena vložením retaineru již po několika měsících.

Pocit tlaku

Tlak vyvíjený rovnátky se liší od jedněch k dalším. Každý aligner má specifický a předem určený pohyb.

Pocitu tlaku a s ním i mírná bolest se může objevit po vložení nových nebo opotřebovaných rovnátek. Obvykle pomine do několika desítek minut po nasazení na zuby.

Zejména v prvním týdnu nošení se snažte nevyjímat rovnátka na dobu delší než 1 hodinu. Stane-li se tak, po opětovném vložení pocítíte tlak, který může být až bolestivý.

Jestliže při nošení rovnátek cítíte ostrou bolest nebo výrazné nepohodlí okamžitě kontaktujte svého lékaře.

Pocitu tlaku a tím i mírná bolest se může objevit, když si vložíte rovnátka nová nebo opotřebovaná

Čistota

Čistěte rovnátka po každém sejmutí a před opětovným nasazením.

Omyjte je proudem studené vody, použít můžete i měkký neelektrický zubní kartáček. Používejte však dva různé zubní kartáčky, jeden na zuby, druhý na vaše rovnátka.

Protože jsou rovnátka v kontaktu pouze s vašimi slinami, nepoužívejte zubní pastu, která může zanechat bílé skvrny, a abrazivní částice v ní obsažené by mohly poškrábat jejich povrch. Doporučujeme alespoň jednou týdně ponořit do roztoku z tablet na čištění zubních protéz.


Skladování

Rovnátka uchovávejte v krabičce, abyste předešli jejich poškození či ztrátě. K Clear pouzdro je ultralehké, nenápadné a hygienické. Lze otevřít jednou rukou a diskrétně zmizí v každé kapse.

Chraňte své alignery před přímým slunečním zářením, horkem, a jiným teplým prostředím.

Po každém jídle si před opětovným nasazením rovnátek vyčistěte zuby zubním kartáčkem a dentální nití nebo mezizubním kartáčkem.

Pouzdro na rovnátka K Clear je lehké, nenápadné a hygienické. Lze otevřít jednou rukou a diskrétně zmizí v každé kapse.

Doba denního nošení

Abyste dostali své zuby do správné pozice rychle a efektivně, je sledování doby denního nošení obzvlášť důležité.

Každý aligner noste nejméně 21 hodin denně.

Rovnátka budete střídat novými po jednom až dvou týdnech podle pokynů lékaře.

Jestliže rovnátka nenosíte pravidelně, mohou se vaše zuby vrátit do své původní polohy. Doporučujeme proto, abyste rovnátka nosili za všech okolností.

Máte-li při nošení potíže, obraťte se co nejdříve na svého lékaře.

Zvykání si na alignery

I když váš protějšek rovnátka nevidí, pocítíte v ústech okamžitou změnu a nové alignery nezůstanou skryty vašemu jazyku.

Doporučujeme, abyste své první alignery nasazovali na noc před ulehnutím. Pokud je nasadíte během dne, můžete po přechodnou dobu, než si sednou na vaše zuby, mírně šišlat.

Lehké žvýkání

Zlehka na rovnátka žvýkejte, zlepší to jejich usazení a komfort. Alignery se lépe přizpůsobí vašim zubům, zejména během prvních 24 hodin.

Mírně nakusujte pouze na drážky, jinak by mohly alignery prasknout.


Ztráta nebo poškození

Transparentní fóliové aparáty můžete ztratit nebo poškodit, např. když je před jídlem nebo čištěním zubů dočasně sejmete.

V případě ztráty nebo poškození použijte předchozí nebo následující aligner dokud se neporadíte se svým lékařem!

Předchozí alignery v pořadí proto nelikvidujte a dočasně uschovejte.

V případě ztráty nebo poškození použijte předchozí nebo následující aligner dokud se neporadíte se svým lékařem!
Interproximální redukce Stripping Zbrušování

Interproximální redukce (IPR)

S pomocí interproximální redukce, zkratka IPR, (také pod názvem zbrušování, stripping) je sklovina na kontaktních místech dvou zubů minimálně redukována. K odstranění vychýlení v případě stěsnání může být potřeba více prostoru. IPR toho dosáhne bez nutnosti extrakce. IPR se provádí pomocí jemných leštících pásků.

Výhody

Extrakce dvou molárů obvykle vytvoří prostorový zisk 10-15 mm. To však jen zřídka odpovídá skutečně požadovanému prostoru, zatímco interproximální redukce může být použita velmi cíleně, a přizpůsobena individuálně přesně požadovanému prostoru.

Estetické účinky

Zatímco IPR nabízí mnoho výhod pro průběh a výsledek léčby průhlednými dentálními dlahami, nejsou zde žádné estetické účinky. Také nenastává riziko zploštění profilu.

Množství redukce

Obětováno je pouze velmi málo tvrdé zubní tkáně. To nemá žádný klinický význam, dokonce může zabránit vytrhnutí zubů. Dotčené hrany jsou ošetřeny tak, aby odpovídaly struktuře neupravované skloviny.

Kazivost zubů a citlivost na teplotu

Dlouhodobé studie ukazují, že redukce skloviny nemá vliv na citlivost zubů na teplotu, stejně tak riziko zubního kazu se nezvyšuje.

Bolest

Léčba není bolestivá, je srovnatelná s pocitem při odstraňování zubního kamene. Proto se IPR obvykle provádí bez lokálního anestetika.

Denní péče o zuby

Pokud váš ošetřující lékař považuje za nezbytné, aby vaše zuby byly ošetřeny touto metodou, budete požádáni, abyste nejprve použili zubní pastu s extra fluoridem pro denní péči o zuby. Konzultujte to prosím se svým lékařem.

Retainery

Po léčbě mají zuby tendenci vracet se do své původní polohy. Proto bezprostředně po donošení posledních rovnátek následuje tzv. retenční fáze léčby. Poraďte se s lékařem jaký druh retence bude pro vaše zuby nejvhodnější.

Každá léčba s K Clear zahrnuje snímatelné retenční fólie, které se nedoplácí.

Snímatelné retenční fólie

Vypadají jako průhledná rovnátka, jsou rovněž vyrobené na míru, jejich úlohou však není další pohyb, ale fixace zubů v dosažené poloze. Nosí se nejméně 6 měsíců ve dne i v noci. U lehčích případů mohou být nošeny pouze odpoledne a přes noc. Vyjímají se pouze při jídle a ústní hygieně, stejně jako alignery K Clear.

Permanentní retainer

K zajištění pozice zubů se můžete rozhodnout i pro permanentní retenci. Lékař vám na vnitřní plošky řezáků pomocí bílých zubních výplní přichytí tenký drátek nebo polymerní vlákno CROSSPOM a zafixuje postavení zubů natrvalo. Obvykle se připevňuje od premoláru přes řezáky po premolár (předních 6 zubů) jak v dolní, tak i v horní čelisti. V běžném životě při hovoru, jídle, pití a ústní hygieně vás nebude nijak omezovat. Permanentní retainer může být po roce či delší době odstraněn, konečné stanovisko určí váš lékař. Není součástí léčby, doplácí se.

permanentní retainer

permanentní retainer