Tipy a rady
Instrukce k používání a péči o K Clear
K Clear zásady
Jakmile se s vaším zubním lékařem rozhodnete pro léčbu průhlednými rovnátky K Clear, je velmi důležité, abyste je nosili denně, ve dne i v noci.
Úspěšnost léčby závisí především na vašem přístupu k léčbě, svědomitosti a disciplíně.
Doba léčby je závislá na individuálních potížích pacienta. Ve většině případů je léčba ukončena vložením retaineru již po několika měsících.
Doba denního nošení
Aby se vaše zuby rychle a efektivně dostaly do správné pozice, je sledování doby denního nošení obzvlášť důležité.
Alignery noste nejméně 21 hodin denně.
Rovnátka budete měnit za nové po dvou týdnech nebo podle pokynů lékaře.
Jestliže rovnátka nenosíte pravidelně, mohou se vaše zuby vrátit do své původní polohy. Doporučujeme proto, abyste rovnátka nosili za všech okolností.
Máte-li při nošení potíže, obraťte se co nejdříve na svého lékaře.
Svá první rovnátka nasaďte na noc
Doporučujeme, abyste si svá první rovnátka nasadili na zuby před ulehnutím ke spánku. Sníží se tak riziko vypadnutí rovnátek z důvodu nepříjemného pocitu tlaku i případné dočasné potíže s výslovností, než se na zuby usadí.
Zvykání si na alignery
I když váš protějšek vaše rovnátka nevidí, v ústech pocítíte okamžitě změnu a nové alignery nezůstanou skryty vašemu jazyku.
Lehké nažvykování
Během prvních 24 hodin na rovnátka zlehka nakusujte. Lépe se přizpůsobí vašim zubům, zlepší se jejich usazení a váš komfort.
Mírně žvýkejte pouze na drážky, jinak by mohly alignery prasknout.
Nasazování
Zepředu dozadu
Pokud jsou řezáky nadměrně proklinované (nakloněné dopředu) nebo stěsnané.
Při vkládání nejdříve nasaďte rovnátka přes řezáky.
Poté je prsty vtiskněte na stoličky.
Zezadu dopředu
Pokud jsou všechny zuby relativně rovné. Vložte rovnátka na zadní zuby. Potom zatlačte na řezáky a nasaďte.
Z jedné strany na druhou
Pokud jsou zadní zuby nadměrně lingválně nakloněny. Nasaďte rovnátka na jednu stranu, poté dopředu na řezáky a teprve poté nasaďte na druhou stranu. Potom opatrně zatlačte pomocí prstů, nikoli skusem, aby si rovnátka sedla.
Máte-li na zubech attachmenty, lehkým skousnutím zkontrolujte perfektní dosednutí rovnátek.
Vyjímání
Rovnátka uvolňujte prsty od stoliček k předním zubům, nejdřív jednu, pak druhou stranu.
V prvních dnech po nasazení jsou na zubech přimknuté velmi pevně, proto buďte velmi opatrní při uvolňování z attachmentů, aby nedošlo k jejich poškození.
Netrpěliví pacienti mohou attachment ulomit nebo utrhnout.
Jestliže attachment poškodíte nebo vám spadne, musí jej lékař co nejdříve opravit!
Po uvolnění rovnátek z molárů na jedné straně půjdou z druhé strany sejmout snadněji. Poté je vyjměte jemným tahem přes řezáky.
Mezera
Mezi zuby a rovnátky může být při prvním nasazení malá mezera. To je běžné, mezera obvykle zmizí během 48 hodin.
Uvolnění
V prvních dnech jsou rovnátka pevně usazena na vaše zuby. Později se usazení mírně uvolní, protože pohyb zubů již započal. Přilnavost rovnátek na zuby tím není ovlivněna.
Pocit tlaku
Tlak vyvíjený rovnátky se liší od jedněch k dalším. Každý aligner vede ke specifickému předem určenému pohybu zubů.
Pocitu tlaku a s ním i mírná bolest se může objevit po vložení nových nebo opotřebovaných rovnátek. Obvykle pomine do několika desítek minut po nasazení.
Zejména v prvním týdnu nošení rovnátka nevyjímejte na delší dobu než nezbytnou pro jídlo nebo pití horkého nápoje. Po delším vyjmutí a opětovném nasazení můžete být překvapení silou tahu, který může být až bolestivý. Bolest většinou do půl hodiny odezní.
Jestliže při nošení rovnátek cítíte dlouho trvající ostrou bolest nebo výrazné nepohodlí, okamžitě kontaktujte svého lékaře.
Jak se během léčby s K Clear vyhnout bolesti
Nepohodlí způsobené alignery není důvod k obavám.
Je normální, když na začátku léčby s K Clear cítím nepohodlí?
Ano, alignery K Clear používají k přesunu zubů do jiné polohy jemné síly. Pokud během léčby cítíte mírné nepohodlí nebo bolest, je to znamení, že vaše léčba probíhá.
Dalším důvodem bolesti může být, že s pohybem zubů se mění váš skus. V důsledku toho jinak žvýkáte a zatěžujete zuby, které na to nejsou zvyklé.
Dásně fungují jako sval, který může způsobit nepohodlí, napětí nebo bolest. Dochází k tomu zejména po nasazení nové sady K Clear. Podráždění v ústech vám může znesnadňovat čištění zubů nebo stravování.
Zkušenost s prvními alignery
Nasazení prvních alignerů může být u některých pacientů doprovázeno nezvyklým pocitem. Jakmile se zuby se začnou pohybovat, tělo vnímá cizí těleso dotýkající se zubů, jazyka, rtů a tváří.
Každý cizí přemět (v našem případě alignery) vložený do těla bude čelit imunitní reakci.
Oblasti dásní, jazyka nebo tváří mohou být mírně nateklé, bolavé nebo zanícené.
Tělo může potřebovat několik hodin až dní, než si na alignery ve vašich ústech zvykne.
Pomoci může užívání léků proti bolesti na bázi paracetamolu nebo lokálních analgetik. Doporučená je konzultace s lékařem.
Jak během léčby s K Clear mohu omezit diskomfort?
Ochrana jazyka a dásní
Zejména na začátku léčby s alignery K Clear, stejně jako u každého nového aparátu v ústech, můžete pociťovat bolest způsobenou drobnými poraněními jazyka, dásní nebo tváří způsobených okraji rovnátek.
K vyhlazení ostrých hran (pokud existují) můžete použít zarovnávací pilník dodaný v sadě s alignery. K ošetření hran lze použít i zubní vosk (váš zubař nebo ortodontista).
Pokud stále cítíte velké nepohodlí nebo bolest, promluvte si se svým lékařem.
Dodržujte plán léčby, nové alignery nasazujte před spaním
Nevzdávejte se, jestliže byl váš první aligner bolestivý. Jde o normální jev, který ortodontickou léčbu doprovází .
Alignery měňte pouze v intervalech dohodnutých s vaším lékařem. Načasování je plánováno tak, abyste cítili co nejmenší bolest.
Své první alignery (číslo 1) si nasazujte a následně vyměňujte podle plánu léčby za nové těsně předtím, než půjdete spát. Takto prvních 8 hodin, které jsou možná nejnepříjemnější, prospíte. Ráno už budou vaše ústa rovnátkům velmi dobře přizpůsobená.
Upravte jídelníček
Zejména na počátku léčby s K Clear můžete pociťovat nezvyklé nepohodlí při jídle. Snažte se vyhýbat jídlu, které vyžaduje velké úsilí ke žvýkání. Zkuste si na alignery zvykat konzumací především měkkých jídel. Krom toho se snažte pít hodně vody. Před jídlem musíte alignery vyjmout z úst.
Souhrn
Během prvních dnů léčby s K Clear mohou někteří pacienti pociťovat nezvyklé napětí nebo dokonce mírnou bolest v ústech. Není se čeho bát.
Je to normální jev provázející léčbu. Síly musí fungovat efektivně, abyste na konci své léčby byli odměněni zářivým úsměvem. Případná dočasná bolest bude stát za výsledek na celý život.
Péče o chrup a alignery
Akumulace zubního plaku je pravidelný, kontinuální a normální jev, který většinou doprovází zápach z úst, jemuž zabraňujeme pravidelným čištěním zubů. I v alignerech se během jejich nošení hromadí bakterie, které mohou způsobit zápach z úst i jiné zdravotní problémy. Dodržujte pravidelnou ústní hygienu čištěním zubů i rovnátek.
Během léčby s průhlednými rovnátky se vyhýbejte nápojům i lékům obsahujícím cukr, který na zubech a rovnátkách vytváří plak a vlivem bakterií se mění na kyselinu, ta pak poškozuje zubní sklovinu, narušuje povrch fólií, a při delším působení na dásně odhaluje krčky zubů. Kromě slazených nápojů jako limonád, džusů, kakaa, apod., si dejte pozor na obsah cukru v energetických, iontových a proteinových nápojích. Půllitr piva obsahuje 2 až 3 kostky cukru. Drops nebo lízátka obsahují kromě cukru i barvící složky ulpívající na zubech. Cukr mohou obsahovat i pastilky a tablety na bolest v krku.
Dietní a light nápoje sice neobsahují cukr, ale pro zubní sklovinu agresivní kyseliny ve formě umělých sladidel. Červené i bílé víno obsahuje kyseliny oslabující sklovinu, která se stává náchylnější k tvorbě skvrn. Po konzumaci počkejte s čištěním zubů alespoň půl hodiny abyste více neopotřebovali kyselinou naleptanou sklovinu.
Značka zubní pasty není tak důležitá jako správná technika čištění zubů.
K čištění zubů používejte měkké až velmi měkké zubní kartáčky s rovně střiženými hustými vlákny a malou pracovní hlavou. Kartáček přikládejte v úhlu cca 45° polovinou vláken na zuby a druhou polovinou na dásně, a krouživými pohyby odstraňujte zubní plak. Na kartáček nevyvíjejte velký tlak, raději jej držte na konci rukojeti.
K čištění mezizubních prostor používejte správnou velikost mezizubních kartáčků. Protože se během ortodontické léčby se mění velikost mezizubních prostor, měňte i velikost mezizubních kartáčků.
Pro kontrolu čistící techniky můžete použít roztok nebo tablety k indikaci zubního plaku. Použitím před čištěním zubů viditelně zabarví zubní plak a ukáže místa na která se máte při čištění zubů soustředit. Čistěte je dokud zabarvení nezmizí.
Po vyčištění zubní pastu vyplivněte a ústa nevyplachujte. Při následném čištění mezizubním kartáčkem a nití umožníte pozitivní působení fluoridu na zubní sklovinu i v mezizubních prostorech, a zvýšení odolnosti zubů vůči kyselinám vytvářejícím bakterie v zubním plaku.
Ústní voda je pouze doplňkem a čištění zubů nenahrazuje, může ale zapříčinit usazování pigmentů na sklovině. Proto jí používejte s rozvahou.
Údržba rovnátek
Čistěte rovnátka po každém vyjmutí a před opětovným nasazením.
Omyjte je proudem studené vody, použít můžete i měkký neelektrický zubní kartáček. Používejte dva různé zubní kartáčky, jeden na zuby, druhý na vaše rovnátka.
Jestliže fóliová rovnátka přišla do styku jen s vašimi slinami, nepoužívejte při čištění měkkým kartáčkem zubní pastu, která na fóliích může zanechat bílé skvrny a abrazivní částice v ní obsažené poškrábat jejich povrch.
Alespoň jednou týdně je ponořte do roztoku z tablet na čištění zubních protéz. Po vyjmutí z roztoku můžete k dočištění použít velmi měkký (neelektrický) zubní kartáček.
Skladování
Abyste předešli poškození či ztrátě, uchovávejte rovnátka v pouzdře. K Clear pouzdro je ultralehké, nenápadné a hygienické. Lze otevřít jednou rukou a diskrétně zmizí v každé kapse.
Rovnátka chraňte před přímým slunečním zářením, horkem, a jiným teplým prostředím.
Po každém jídle si před opětovným nasazením rovnátek vyčistěte zuby zubním kartáčkem, mezizubním kartáčkem a dentální nití.
Ztráta nebo poškození
Průhledná rovnátka můžete ztratit nebo poškodit, když je např. před jídlem nebo čištěním zubů dočasně vyjmete z úst a neuložíte do pouzdra.
V případě ztráty nebo poškození použijte předchozí nebo následující rovnátka dokud se neporadíte se svým lékařem!
V pořadí předchozí alignery proto nelikvidujte a dočasně uschovejte. Blíží-li se doba výměny, nasaďte následující v pořadí.
Interproximální redukce (IPR)
S pomocí interproximální redukce, zkratka IPR, (také pod názvem zbrušování, stripping) je sklovina na kontaktních místech dvou zubů minimálně redukována. K odstranění vychýlení v případě stěsnání může být potřeba více prostoru. IPR toho dosáhne bez nutnosti extrakce. Provádí se pomocí jemných brusných a leštících pásků.
Výhody
Extrakce dvou molárů obvykle vytvoří prostorový zisk 10-15 mm. To však jen zřídka odpovídá skutečně požadovanému prostoru, zatímco interproximální redukce může být použita velmi cíleně, a přizpůsobena individuálně přesně požadovanému prostoru.
Estetické účinky
IPR má pro průběh a výsledek léčby průhlednými dentálními dlahami mnoho výhod bez estetických účinků. Nenastává ani riziko zploštění profilu.
Množství redukce
Obětováno je pouze velmi málo tvrdé zubní tkáně. To nemá žádný klinický význam, dokonce může zabránit vytržení zubů. Dotčené hrany jsou ošetřeny tak, aby odpovídaly struktuře neupravované skloviny.
Kazivost zubů a citlivost na teplotu
Dlouhodobé studie ukazují, že redukce skloviny nemá vliv na citlivost zubů na teplotu, stejně tak riziko zubního kazu se nezvyšuje. Podrobnější informace naleznete v článku Interdentální stripping a riziko zubního kazu na stránkách časopisu LKS České stomatologické komory.
Bolest
IPR není bolestivé, je srovnatelné s pocitem při odstraňování zubního kamene. Obvykle provádí bez lokálního anestetika.
Denní péče o zuby
Pokud váš lékař považuje za nezbytné, aby vaše zuby byly ošetřeny IPR, může být vhodné pro denní péči o zuby použít zubní pastu s extra fluoridem. Konzultujte to prosím se svým lékařem.
Retainery
Po léčbě mají zuby tendenci vracet se do své původní polohy. Proto bezprostředně po donošení posledních rovnátek následuje tzv. retenční fáze léčby. Poraďte se s lékařem jaký druh retence bude pro vaše zuby nejvhodnější.
Každá léčba s K Clear zahrnuje snímatelné retenční fólie, které jsou součástí léčby a nedoplácí se.
Snímatelné retenční fólie
Vypadají jako průhledná rovnátka, jsou rovněž vyrobené na míru, jejich úlohou však není další pohyb, ale fixace zubů v dosažené poloze. Nosí se nejméně 6 měsíců ve dne i v noci. U lehčích případů mohou být nošeny pouze odpoledne a přes noc. Vyjímají se pouze při jídle a ústní hygieně, stejně jako alignery K Clear.
permanentní retainer
Fixní retence (podlepení)
K zajištění pozice zubů se můžete rozhodnout i pro permanentní retenci. Lékař vám na vnitřní plošky řezáků a špičáků (předních 6 zubů) v dolní i v horní čelisti pomocí bílých zubních výplní přilepí tenký drátek nebo polymerní vlákno CROSSPOM, a zafixuje postavení zubů natrvalo. V běžném životě při hovoru, jídle, pití a ústní hygieně vás nebude nijak omezovat. Permanentní retainer může být po několika letech odstraněn, konečné stanovisko určí váš lékař. Není součástí léčby, doplácí se.
Jak se co nejúčinněji chránit před vznikem zubního kazu?
kyselé potraviny jezte jen v době hlavního jídla
před spaním nejezte citrusové plody a nepijte ovocné šťávy
kyselé nápoje nezadržujte v ústech a co nejdřív polkněte
nečistěte si zuby bezprostředně po konzumaci kyselých potravin a nápojů
jídlo zakončete sýrem, který je bohatý na vápník a fosfáty, a zvýší hodnotu pH v ústech
po zvracení si nikdy nečistěte zuby zubní pastou, ústa vypláchněte čistou vodou
pokud si nedokážete odpustit žvýkačku, pak jen bez cukru
jednou týdně aplikujte na zuby fluoridový gel, který omezí rozpustnost zubní skloviny a sníží citlivost zubů