Tipy a rady

Instrukce k používání a péči o K Clear

K Clear používání a péče

K Clear zásady

Jakmile se s vaším zubním lékařem rozhodnete pro léčbu průhlednými rovnátky K Clear, je velmi důležité, abyste je nosili denně, ve dne i v noci.

Úspěšnost léčby závisí především na vašem přístupu k léčbě, svědomitosti a disciplíně.

Doba léčby je závislá na individuálních potížích pacienta. Ve většině případů je léčba ukončena vložením retaineru již po několika měsících.

Doba denního nošení

Abyste dostali své zuby do správné pozice rychle a efektivně, je sledování doby denního nošení obzvlášť důležité.

Alignery noste nejméně 21 hodin denně.

Rovnátka budete měnit za nové po dvou týdnech nebo podle pokynů lékaře.

Jestliže rovnátka nenosíte pravidelně, mohou se vaše zuby vrátit do své původní polohy. Doporučujeme proto, abyste rovnátka nosili za všech okolností.

Máte-li při nošení potíže, obraťte se co nejdříve na svého lékaře.


První rovnátka noste přes noc

Doporučujeme, abyste si svá první rovnátka nasadili na zuby před ulehnutím. Sníží se tak riziko vypadnutí rovnátek z důvodu nepříjemného pocitu tlaku i případné dočasné potíže s výslovností, než se na zuby usadí.

Zvykání si na alignery

I když váš protějšek vaše rovnátka nevidí, pocítíte v ústech okamžitou změnu a nové alignery nezůstanou skryty vašemu jazyku.

Jemné žvýkání

Během prvních 24 hodin na rovnátka zlehka nakusujte. Lépe se přizpůsobí vašim zubům, zlepší se jejich usazení a váš komfort.

Mírně žvýkejte pouze na drážky, jinak by mohly alignery prasknout.Nasazování

Při vkládání nejdříve nasaďte rovnátka přes řezáky.

Poté je prsty vtiskněte na stoličky.

Máte-li na zubech attachmenty, lehkým skousnutím zkontrolujte perfektní dosednutí rovnátek.

nasazování průhledných rovnátek K Clear

Vyjímání

Rovnátka uvolňujte prsty od stoliček k předním zubům, nejdřív jednu, pak druhou stranu.

V prvních dnech po nasazení jsou pevně usazena na vaše zuby, proto buďte velmi opatrní při uvolňování z attachmentů, aby nedošlo k jejich poškození.

Netrpěliví pacienti mohou attachment ulomit nebo utrhnout.

Jestliže attachment poškodíte nebo vám spadne, musí jej lékař co nejdříve opravit!

Po uvolnění rovnátek z molárů na jedné straně půjdou z druhé strany sejmout snadněji. Poté je vyjměte jemným tahem přes řezáky.

Mezera

Mezi zuby a rovnátky může být při prvním nasazení malá mezera. To je běžné, mezera obvykle zmizí během 48 hodin.

Uvolnění

V prvních dnech jsou rovnátka pevně usazena na vaše zuby. Později se usazení mírně uvolní, protože pohyb zubů již započal. Přilnavost rovnátek na zuby tím není ovlivněna.

Pocitu tlaku a tím i mírná bolest se může objevit, když si vložíte rovnátka nová nebo opotřebovaná

Pocit tlaku

Tlak vyvíjený rovnátky se liší od jedněch k dalším. Každý aligner vede ke specifickému předem určenému pohybu.

Pocitu tlaku a s ním i mírná bolest se může objevit po vložení nových nebo opotřebovaných rovnátek. Obvykle pomine do několika desítek minut po nasazení.

Zejména v prvním týdnu nošení rovnátka nevyjímejte na delší dobu než nezbytnou pro jídlo nebo pití horkého nápoje. Po delším vyjmutí a opětovném nasazení můžete být překvapení silou tahu, který může být až bolestivý. Bolest většinou do půl hodiny odezní.

Jestliže při nošení rovnátek cítíte dlouho trvající ostrou bolest nebo výrazné nepohodlí, okamžitě kontaktujte svého lékaře.

Jak se během léčby s K Clear vyhnout bolesti

Zejména na začátku léčby mohou pacienti pociťovat určité nepohodlí. Aby tomu předešli, mohou provést několik kroků.

 • Ochrana jazyka a dásní

Můžete použít pilník na alignery nebo zubní vosk k ošetření okrajů rovnátek, aby nedošlo k prořezání jazyka nebo dásní.

 • Dodržování plánu léčby

Rovnátka K Clear vyměňujte pouze v intervalech určených lékařem.

 • Dbejte o výživu

Během prvního období se snažte vyhýbat jídlu, které vyžaduje velké úsilí ke žvýkání.

Péče o chrup

Akumulace zubního plaku je pravidelný, kontinuální a normální jev, který většinou doprovází zápach z úst, jemuž zabraňujeme pravidelným čištěním zubů. Uvnitř alignerů dochází během nošení k nepřetržité akumulaci bakterií, což může také způsobit zápach z úst i jiné zdravotní problémy. Dodržujte pravidelnou ústní hygienu čištěním zubů i rovnátek.

 • S nasazenými rovnátky se vyhýbejte nápojům i lékům obsahujícím cukr, který na zubech a rovnátkách vytváří plak a vlivem bakterií se mění na kyselinu, ta pak poškozuje zubní sklovinu, narušuje povrch fólií a při delším působení na dásně odhaluje krčky zubů. Kromě slazených nápojů jako limonád, džusů, kakaa, apod., si dejte pozor na obsah cukru v energetických, iontových a proteinových nápojích. Půllitr piva obsahuje 2 až 3 kostky cukru. Cukr mohou obsahovat i pastilky a tablety na bolest v krku.

 • Vyhněte se i dietním a light nápojům, které sice neobsahují cukr, zato více pro zubní sklovinu agresivních kyselin ve formě umělých sladidel. Červené i bílé víno obsahuje kyseliny oslabující sklovinu, která se stává náchylnější k tvorbě skvrn.

 • Značka zubní pasty není tak důležitá jako správná technika čištění zubů.

 • K čištění zubů používejte měkké až velmi měkké zubní kartáčky s rovně střiženými hustými vlákny a malou pracovní hlavou. Kartáček přikládejte v úhlu cca 45° polovinou vláken na zuby a druhou polovinou na dásně, a krouživými pohyby odstraňujte zubní plak. Na kartáček nevyvíjejte velký tlak, raději jej držte na konci rukojeti.

 • K čištění mezizubních prostor používejte správnou velikost mezizubních kartáčků. Protože se během ortodontické léčby se mění velikost mezizubních prostor, měňte i velikost mezizubních kartáčků.

 • Pro kontrolu čistící techniky můžete použít roztok nebo tablety k indikaci zubního plaku. Použitím před čištěním zubů viditelně zabarví zubní plak a ukáže místa na která se máte při čištění zubů soustředit. Čistěte je dokud zabarvení nezmizí.

 • Během léčby nepoužívejte moc často ústní vodu, která je pouze doplňkem a čištění zubů nenahrazuje, protože může zapříčinit usazování pigmentů na sklovině.

Po vyjmutí opláchněte rovnátka tekoucí vlažnou vodou

Údržba rovnátek

Čistěte rovnátka po každém vyjmutí a před opětovným nasazením.

Omyjte je proudem studené vody, použít můžete i měkký neelektrický zubní kartáček. Používejte dva různé zubní kartáčky, jeden na zuby, druhý na vaše rovnátka.

Jestliže fóliová rovnátka přišla do styku jen s vašimi slinami, nepoužívejte při čištění měkkým kartáčkem zubní pastu, která na fóliích může zanechat bílé skvrny a abrazivní částice v ní obsažené poškrábat jejich povrch.

Alespoň jednou týdně je ponořte do roztoku z tablet na čištění zubních protéz. Po vyjmutí z roztoku můžete k dočištění použít velmi měkký (neelektrický) zubní kartáček.


Skladování

Abyste předešli poškození či ztrátě, uchovávejte rovnátka v pouzdře. K Clear pouzdro je ultralehké, nenápadné a hygienické. Lze otevřít jednou rukou a diskrétně zmizí v každé kapse.

Rovnátka chraňte před přímým slunečním zářením, horkem, a jiným teplým prostředím.

Po každém jídle si před opětovným nasazením rovnátek vyčistěte zuby zubním kartáčkem, mezizubním kartáčkem a dentální nití.

Pouzdro na rovnátka K Clear
K Clear pouzdro je ultralehké, nenápadné a hygienické. Otevřete ho jednou rukou a diskrétně zmizí v každé kapse.
Pořadové číslo je uvedené i na vnitřní straně rovnátek.
Pořadové číslo je uvedené na obalu i na vnitřní straně rovnátek.

Ztráta nebo poškození

Průhledná rovnátka můžete ztratit nebo poškodit, když je např. před jídlem nebo čištěním zubů dočasně vyjmete z úst a neuložíte do pouzdra.

V případě ztráty nebo poškození použijte předchozí nebo následující rovnátka dokud se neporadíte se svým lékařem!

V pořadí předchozí alignery proto nelikvidujte a dočasně uschovejte. Blíží-li se doba výměny, nasaďte následující v pořadí.

Interproximální redukce (IPR)

S pomocí interproximální redukce, zkratka IPR, (také pod názvem zbrušování, stripping) je sklovina na kontaktních místech dvou zubů minimálně redukována. K odstranění vychýlení v případě stěsnání může být potřeba více prostoru. IPR toho dosáhne bez nutnosti extrakce. Provádí se pomocí jemných brusných a leštících pásků.

Interproximální redukce Stripping
Stripping (IPR)

Výhody

Extrakce dvou molárů obvykle vytvoří prostorový zisk 10-15 mm. To však jen zřídka odpovídá skutečně požadovanému prostoru, zatímco interproximální redukce může být použita velmi cíleně, a přizpůsobena individuálně přesně požadovanému prostoru.

Estetické účinky

IPR má pro průběh a výsledek léčby průhlednými dentálními dlahami mnoho výhod bez estetických účinků. Nenastává ani riziko zploštění profilu.

Množství redukce

Obětováno je pouze velmi málo tvrdé zubní tkáně. To nemá žádný klinický význam, dokonce může zabránit vytržení zubů. Dotčené hrany jsou ošetřeny tak, aby odpovídaly struktuře neupravované skloviny.

Kazivost zubů a citlivost na teplotu

Dlouhodobé studie ukazují, že redukce skloviny nemá vliv na citlivost zubů na teplotu, stejně tak riziko zubního kazu se nezvyšuje. Podrobnější informace naleznete v článku Interdentální stripping a riziko zubního kazu na stránkách časopisu LKS České stomatologické komory.

Bolest

IPR není bolestivé, je srovnatelné s pocitem při odstraňování zubního kamene. Obvykle provádí bez lokálního anestetika.

Denní péče o zuby

Pokud váš ošetřující lékař považuje za nezbytné, aby vaše zuby byly ošetřeny touto metodou, může být vhodné použít zubní pastu s extra fluoridem pro denní péči o zuby. Konzultujte to prosím se svým lékařem.

Retainery

Po léčbě mají zuby tendenci vracet se do své původní polohy. Proto bezprostředně po donošení posledních rovnátek následuje tzv. retenční fáze léčby. Poraďte se s lékařem jaký druh retence bude pro vaše zuby nejvhodnější.

Každá léčba s K Clear zahrnuje snímatelné retenční fólie, které jsou součástí léčby a nedoplácí se.

Snímatelné retenční fólie

Vypadají jako průhledná rovnátka, jsou rovněž vyrobené na míru, jejich úlohou však není další pohyb, ale fixace zubů v dosažené poloze. Nosí se nejméně 6 měsíců ve dne i v noci. U lehčích případů mohou být nošeny pouze odpoledne a přes noc. Vyjímají se pouze při jídle a ústní hygieně, stejně jako alignery K Clear.

fixní retence

permanentní retainer

Fixní retence (podlepení)

K zajištění pozice zubů se můžete rozhodnout i pro permanentní retenci. Lékař vám na vnitřní plošky řezáků a špičáků (předních 6 zubů) v dolní i v horní čelisti pomocí bílých zubních výplní přilepí tenký drátek nebo polymerní vlákno CROSSPOM, a zafixuje postavení zubů natrvalo. V běžném životě při hovoru, jídle, pití a ústní hygieně vás nebude nijak omezovat. Permanentní retainer může být po několika letech odstraněn, konečné stanovisko určí váš lékař. Není součástí léčby, doplácí se.

Jak se co nejúčinněji chránit před vznikem zubního kazu?

 • kyselé potraviny jezte jen v době hlavního jídla

 • nejezte citrusové plody a nepijte ovocné šťávy před spaním

 • kyselé nápoje nezadržujte v ústech a co nejdřív polkněte

 • nečistěte si zuby bezprostředně po konzumaci kyselých potravin a nápojů

 • jídlo zakončete sýrem, který je bohatý na vápník a fosfáty, a zvýší hodnotu pH v ústech

 • po zvracení si nikdy nečistěte zuby zubní pastou, ústa vypláchněte čistou vodou

 • pokud si nedokážete odpustit žvýkačku, pak jen bez cukru

 • jednou týdně aplikujte na zuby fluoridový gel, který omezí rozpustnost zubní skloviny a sníží citlivost zubů