Tipy a rady

Instrukce k používání a péči o K Clear

K Clear používání a péče
K Clear instrukce.pdfNasazování

Při vkládání nejdříve nasaďte rovnátka přes řezáky.

Poté je prsty vtiskněte na stoličky.

Máte-li na zubech attachmenty, lehkým skousnutím zkontrolujte perfektní dosednutí rovnátek.

K Clear nasazování

Vyjímání

Alignery uvolňujte prsty od stoliček k předním zubům, nejdřív jednu, pak druhou stranu.

Máte-li na zubech attachmenty, zejména v prvních dnech po nasazení kdy jsou rovnátka pevně usazena na vaše zuby, věnujte zvýšenou opatrnost přizvednutí a uvolnění rovnátek z attachmentů, aby nedošlo k poškození. Netrpěliví pacienti mohou attachment ulomit nebo utrhnout. Po uvolnění na jedné straně jdou většinou rovnátka z druhé strany sejmout už snadno.

Po uvolnění alignery vyjměte jemným tahem přes řezáky.

Jestliže attachment poškodíte nebo vám spadne musí jej lékař opravit.


První rovnátka noste přes noc

Doporučujeme, abyste si svá první rovnátka nasadili na zuby na noc před ulehnutím. Sniží se tak riziko vypadnutí rovnátek z důvodu nepříjemného pocitu tlaku.

Mezera

Mezi zuby a rovnátky může být při prvním nasazení malá mezera. To je běžné, mezera obvykle zmizí během 48 hodin.

Uvolnění

V prvních dnech jsou rovnátka pevně usazena na vaše zuby. Později se usazení lehce uvolní, protože pohyb zubů již započal. Přilnavost rovnátek na zuby tím není ovlivněna.

nasazování a vyjímání průhledných rovnátek K Clear

K Clear zásady

Jakmile váš zubní lékař rozhodne, že průhledná rovnátka K Clear jsou pro vás správnou volbou, je velmi důležité, abyste je nosili denně, ve dne i v noci.

Úspěšnost léčby závisí především na vašem přístupu k léčbě, svědomitosti a disciplíně.

Doba léčby je závislá na individuálních potížích pacienta. Ve většině případů je léčba ukončena vložením retaineru již po několika měsících.

Pocit tlaku

Tlak vyvíjený rovnátky se liší od jedněch k dalším. Každý aligner vede ke specifickému předem určenému pohybu.

Pocitu tlaku a s ním i mírná bolest se může objevit po vložení nových nebo opotřebovaných rovnátek. Obvykle pomine do několika desítek minut po nasazení na zuby.

Zejména v prvním týdnu nošení rovnátka nevyjímejte na delší dobu než nezbytnou pro najedení nebo pití horkého nápoje. Po delším vyjmutí a opětovném nasazení můžete být překvapení silou tahu, který pocítíte, může být až bolestivý. Bolest většinou do půl hodiny odezní.

Jestliže při nošení rovnátek cítíte dlouho trvající ostrou bolest nebo výrazné nepohodlí okamžitě kontaktujte svého lékaře.

Pocitu tlaku a tím i mírná bolest se může objevit, když si vložíte rovnátka nová nebo opotřebovaná

Čistota

Čistěte rovnátka po každém sejmutí a před opětovným nasazením.

Omyjte je proudem studené vody, použít můžete i měkký neelektrický zubní kartáček. Používejte však dva různé zubní kartáčky, jeden na zuby, druhý na vaše rovnátka.

Jestliže fóliová rovnátka přišla do styku jen s vašimi slinami, nepoužívejte při čištění velmi měkkým kartáčkem zubní pastu, která může na fóliích zanechat bílé skvrny a abrazivní částice v ní obsažené by mohly poškrábat jejich povrch. Doporučujeme alespoň jednou týdně ponořit do roztoku z tablet na čištění zubních protéz. Po vyjmutí z roztoku můžete k dočištění použít velmi měkký neelektrický zubní kartáček.


Skladování

Rovnátka uchovávejte v krabičce, abyste předešli jejich poškození či ztrátě. K Clear pouzdro je ultralehké, nenápadné a hygienické. Lze otevřít jednou rukou a diskrétně zmizí v každé kapse.

Chraňte své alignery před přímým slunečním zářením, horkem, a jiným teplým prostředím.

Po každém jídle si před opětovným nasazením rovnátek vyčistěte zuby zubním kartáčkem a dentální nití nebo mezizubním kartáčkem.

Pouzdro na rovnátka K Clear je lehké, nenápadné a hygienické. Lze otevřít jednou rukou a diskrétně zmizí v každé kapse.

Doba denního nošení

Abyste dostali své zuby do správné pozice rychle a efektivně, je sledování doby denního nošení obzvlášť důležité.

Alignery noste nejméně 21 hodin denně.

Rovnátka budete měnit za nové po dvou týdnech nebo podle pokynů lékaře.

Jestliže rovnátka nenosíte pravidelně, mohou se vaše zuby vrátit do své původní polohy. Doporučujeme proto, abyste rovnátka nosili za všech okolností.

Máte-li při nošení potíže, obraťte se co nejdříve na svého lékaře.

Zvykání si na alignery

I když váš protějšek vaše rovnátka nevidí, pocítíte v ústech okamžitou změnu a nové alignery nezůstanou skryty vašemu jazyku.

Doporučujeme, abyste své první alignery nasazovali na noc před ulehnutím. Pokud je nasadíte během dne, můžete po přechodnou dobu, než se usadí na vaše zuby, mírně šišlat.

Lehké žvýkání

Během prvních 24 hodin na rovnátka zlehka nakusujte. Lépe se přizpůsobí vašim zubům, zlepší se jejich usazení a váš komfort.

Mírně žvýkejte pouze na drážky, jinak by mohly alignery prasknout.


Ztráta nebo poškození

Transparentní fóliové aparáty můžete ztratit nebo poškodit, např. když je před jídlem nebo čištěním zubů dočasně sejmete a neuložíte do pouzdra.

V případě ztráty nebo poškození použijte předchozí nebo následující aligner dokud se neporadíte se svým lékařem!

Předchozí alignery v pořadí proto nelikvidujte a dočasně uschovejte.

V případě ztráty nebo poškození použijte předchozí nebo následující aligner dokud se neporadíte se svým lékařem!
Interproximální redukce Stripping Zbrušování

Interproximální redukce (IPR)

S pomocí interproximální redukce, zkratka IPR, (také pod názvem zbrušování, stripping) je sklovina na kontaktních místech dvou zubů minimálně redukována. K odstranění vychýlení v případě stěsnání může být potřeba více prostoru. IPR toho dosáhne bez nutnosti extrakce. IPR se provádí pomocí jemných brusných a leštících pásků.

Výhody

Extrakce dvou molárů obvykle vytvoří prostorový zisk 10-15 mm. To však jen zřídka odpovídá skutečně požadovanému prostoru, zatímco interproximální redukce může být použita velmi cíleně, a přizpůsobena individuálně přesně požadovanému prostoru.

Estetické účinky

IPR má pro průběh a výsledek léčby průhlednými dentálními dlahami mnoho výhod bez estetických účinků. Nenastává ani riziko zploštění profilu.

Množství redukce

Obětováno je pouze velmi málo tvrdé zubní tkáně. To nemá žádný klinický význam, dokonce může zabránit vytrhnutí zubů. Dotčené hrany jsou ošetřeny tak, aby odpovídaly struktuře neupravované skloviny.

Kazivost zubů a citlivost na teplotu

Dlouhodobé studie ukazují, že redukce skloviny nemá vliv na citlivost zubů na teplotu, stejně tak riziko zubního kazu se nezvyšuje. Podrobnější informace naleznete v článku Interdentální stripping a riziko zubního kazu na stránkách časopisu LKS České stomatologické komory.

Bolest

IPR není bolestivé, je srovnatelné s pocitem při odstraňování zubního kamene. Obvykle provádí bez lokálního anestetika.

Denní péče o zuby

Pokud váš ošetřující lékař považuje za nezbytné, aby vaše zuby byly ošetřeny touto metodou, můžete být požádáni, abyste nejprve použili zubní pastu s extra fluoridem pro denní péči o zuby. Konzultujte to prosím se svým lékařem.

Retainery

Po léčbě mají zuby tendenci vracet se do své původní polohy. Proto bezprostředně po donošení posledních rovnátek následuje tzv. retenční fáze léčby. Poraďte se s lékařem jaký druh retence bude pro vaše zuby nejvhodnější.

Každá léčba s K Clear zahrnuje snímatelné retenční fólie, které se nedoplácí.

Snímatelné retenční fólie

Vypadají jako průhledná rovnátka, jsou rovněž vyrobené na míru, jejich úlohou však není další pohyb, ale fixace zubů v dosažené poloze. Nosí se nejméně 6 měsíců ve dne i v noci. U lehčích případů mohou být nošeny pouze odpoledne a přes noc. Vyjímají se pouze při jídle a ústní hygieně, stejně jako alignery K Clear.

Permanentní retainer

K zajištění pozice zubů se můžete rozhodnout i pro permanentní retenci. Lékař vám na vnitřní plošky řezáků pomocí bílých zubních výplní přichytí tenký drátek nebo polymerní vlákno CROSSPOM a zafixuje postavení zubů natrvalo. Obvykle se připevňuje od premoláru přes řezáky po premolár (předních 6 zubů) jak v dolní, tak i v horní čelisti. V běžném životě při hovoru, jídle, pití a ústní hygieně vás nebude nijak omezovat. Permanentní retainer může být po roce či delší době odstraněn, konečné stanovisko určí váš lékař. Není součástí léčby, doplácí se.

permanentní retainer

permanentní retainer