FAQ

informace pro pacienty


Zdravé a krásné zuby jsou skvělou investicí bez ohledu na váš věk.

První dojem uděláte jen jednou.

Postavení zubů má vliv na tvar a vzhled obličeje, ovlivňuje psychiku a sebehodnocení.

Ortodontické vady v důsledku zasahování do prostoru jazyka způsobují potíže s výslovností. Vadný skus může způsobit onemocnění čelistního kloubu spojené s bolestmi hlavy nebo potížemi s obličejovými a krčními svaly.

Při nesprávném postavení zubů je v mezizubních prostorech mnoho špatně přístupných a hůře čistitelných míst. Hromaděním plaku vzniká riziko vzniku zubního kazu, zánětu dásní i parodontu, který zapříčiní úbytek alveolární kosti s rizikem ztráty zubů.

Správný skus lépe rozmělňuje potravu, zuby se snadněji čistí, snižuje se riziko onemocnění a rozpadu dásní.

Skutečnost, že váš úsměv vypadá úžasně, významně ovlivní celý váš život.

K Clear Aligners

Co je třeba k zahájení léčby s alignery K Line?

Před zahájením ortodontické léčby musí být chrup kompletně sanován a s dobrou úrovní dentální hygieny. Jakmile se rozhodnete pro plán léčby, lékař vám oskenuje chrup nebo sejme otisky, pořídí klinické fotografie zubů a rentgen čelistí.

extraorální fotografie

otisky nebo skeny chrupu

intraorální fotografie

rentgen čelistí

K Clear 3D léčebný plán



Bude mít léčba vliv na můj vzhled?

vliv ortodontické léčby na vzhled - nejpatrnější jsou vizuální změny brady

Jaké mají neviditelná rovnátka K Clear / ClearX výhody?


Jsou výhody alignerů K Line oproti fixním aparátům pouze kosmetické?

Přestože neviditelnost je největší výhodou alignerů, dalšími významnými benefity jsou snadná zubní hygiena, úspora času u lékaře, a možnost jíst co chcete.

Rychlé srovnání time managemetnu K Line Alignery vs. fixní rovnátka

S fixními rovnátky

Jak často musím neviditelná rovnátka nosit?


Kde se průhledná rovnátka K Clear / ClearX vyrábí?


Alignery K Clear a ClearX vyvíjíme a vyrábíme v Německu. Dokonalost našich výrobků vychází z podstaty německé kvality a technické dovednosti. Společnost K Line Europe drží řadu patentů zaměřených na inovace v oblasti ortodontických materiálů, alignerů a přístrojů.

Ručíme za nejvyšší kvalitu našich výrobků. Abychom splnili nejvyšší standardy, vytvořili jsme přísně definované kvalitativní postupy, které garantují, že naší výrobu opustí pouze bezvadné alignery.

Požadavky na výrobu v nejvyšší kvalitě podléhají přísným kritériím na specifické vlastnosti našich výrobků zakotveným v komplexních směrnicích.

Naše výrobky podléhají rozsáhlým testům kvality, a to i ve fázi vývoje. Každý vzorek je kontrolován na stupeň požadované kvality. Speciální stroje a zařízení testují schopnost alignerů spolehlivě sloužit.

Skutečnost, že držíme řadu patentů a ocenění, nás motivuje k dalšímu pokroku. Každý den vytváříme nové standardy v oblasti zkvalitnění ortodoncie a pohodlí pro pacienty. S každým novým produktem a inovací potvrzujeme svůj cit pro špičkovou kvalitu a funkčnost.

Vždy se můžete spolehnout, že od společnosti K Line Europe získáte vysokou kvalitu, kterou očekáváte.

K Line Europe GmbH je držitelem certifikátu ISO 13485. Naše alignery splňují požadavky nařízení o zdravotnických prostředcích MDR Evropského parlamentu a Rady EU 2017/745 a byly schváleny Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv FDA pro léčbu v USA.

Z jakého materiálu se rovnátka K Clear / ClearX vyrábí?

Alignery K Clear a ClearX vyrábíme z CE certifikovaného vícevrstvého termoplastického materiálu K Flex s vysokou odolností vůči zabarvení a abrazi.

Naše patentované fólie neobsahují zdraví škodlivý uhlovodík BPA (Bisfenol A), mají měkký vnitřní povrch a tvrdou vnější plochu. Mezi vnitřním a vnějším pláštěm je centrální elastomerní vrstva, která dodává celé struktuře pružnost.

Fólie mají dokonalou rovnováhu mezi pružností a pevností s konstantními silami po celou dobu nošení. Přesně odpovídají morfologii zubů, attachmentům a interproximálním prostorům s lepší kontrolou pohybu zubů. 

Je doba léčby fóliovými rovnátky delší než s fixními aparáty?


Jak dlouho bude má ortodontická léčba trvat?

Budu s průhlednými rovnátky K Clear / ClearX normálně mluvit?


Bude léčba s neviditelnými rovnátky K Clear / ClearX kratší a levnější, jestliže se mé zuby posunuly po předchozí léčbě fixními aparáty?

Tyto případy relapsu nejsou většinou složité a léčba s fóliovými dlahami K Clear nebo ClearX nebude tak dlouhá jako původní.

Doba potřebná k léčbě relapsu a kolik to bude stát, závisí na

Vysvětlete svou situaci svému zubnímu lékaři, který vám o době léčby a nákladech poradí nejlépe.

Je léčba s průhlednými rovnátky K Clear / ClearX bolestivá?


Jak mám neviditelná rovnátka K Clear / ClearX správně čistit?


Udržování alignerů v čistotě je součástí ústní hygieny. Pomineme-li estetickou stránku, nečistá rovnátka mohou být příčinou zápachu z úst. Jejich údržba není žádná velká věda. 


Po každém vyjmutí a při čištění zubů opláchněte rovnátka tekoucí studenou vodou. Můžete použít i velmi měkký neelektrický zubní kartáček. Používejte však dva různé zubní kartáčky, jeden na zuby, druhý na vaše rovnátka. Jestliže přišly do styku pouze s vašimi slinami, nepoužívejte zubní pastu, která může na rovnátkách zanechat bílé skvrny a abrazivní částice v ní obsažené by mohly poškrábat jejich povrch. Osušit je můžete měkkou tkaninou. 

Omyjte rovnátka při každém čištění zubů po jídle tekoucí studenou vodou
Opláchněte rovnátka při každém čištění zubů po jídle tekoucí studenou vodou.

Jak mám alignery K Clear / ClearX skladovat?

rovnátka K Clear v původním obalu
K Clear v původním obalu

Co mám dělat, když jsem průhledná rovnátka K Clear / ClearX ztratil nebo poškodil?




K Clear pouzdro je ultralehké, nenápadné a hygienické.Otevřete ho jednou rukou a diskrétně zmizí v každé kapse.
Pořadové číslo je uvedené i na vnitřní straně rovnátek.
Pořadové číslo je uvedené i na vnitřní straně rovnátek. 

Budou mít zubní implantáty vliv na léčbu s alignery K Line?


Zubní implantáty jsou spojeny s kostí a nemohou být přesunuty.

Ortodontista musí pozici implantátů obejít.

Ovlivní korunky, dostavby nebo fazety léčbu průhlednými rovnátky?


Mohu s alignery K Line sportovat?


Musím neviditelná rovnátka K Line nosit na obou čelistech? 

Pro zajištění optimálního kontaktu mezi zuby obou čelistí po léčbě, stabilitu výsledku, i pro zdraví vašich zubů, je obvykle nutné nosit rovnátka na obou čelistech. Výjimečně, např. při nedostatečné retenci po předchozí léčbě, můžeme léčit jen jednu čelist.

Co jsou attachmenty?

Někteří pacienti mají pro optimální uchycení alignerů na zubech nalepené výstupky tzv. attachmenty, případně nosí mezičelistní tahy.

Attachmenty se zhotovují ze světlem tuhnoucí kompozitní pryskyřice v barvě zubů v různých velikostech a tvarech souvisejících s pohybem zubů, kterého je třeba dosáhnout.

Obvykle zůstávají na zubech až do konce léčby, lékař je může odstranit nebo změnit i dříve. Pokud jste je během léčby poškodili nebo vám upadly, uvědomte co nejdříve svého lékaře, aby je opět nalepil. Jestliže vám lékař ponechal šablony na umístění attachmentů, uschovejte je až do konce léčby, a přineste na případnou opravu.

Pokyny pro vyjímání rovnátek ze zubů s attachmenty si přečtěte na stránce Tipy a rady.

attachmenty

Mohu se vyhnout umístění attachmentů na přední zuby?

Attachmenty jsou malé zubní výstupky umístěné na zubech. Mají různé tvary a velikosti v závislosti na pohybu zubů, kterého je třeba dosáhnout.

Úloha attachmentů

V minulosti jsme se snažili vyhovět pacientům, kteří se bránili umístění attachmentů na přední zuby. Čas ukázal, že pro úspěšnost určitých pohybů zubů jsou attachmenty nenahraditelné a nezbytné. Věřte, že zubní lékař vám chce léčbu usnadnit.

Jsou kromě průhledných rovnátek ještě nějaké jiné estetické možnosti léčby? 

Někteří ortodontisté nabízejí lingvální rovnátka (umístěná na vnitřní straně zubů). Příkladem může být systém Incognito™, který je ještě „estetičtější“ a neviditelnější než transparentní fóliová rovnátka.

Lingvální rovnátka Incognito™Zdroj: www.3m.com

Zůstane výsledek mé ortodontické léčby natrvalo?


Co je retence?

Jaké se používají retainery?


Snímatelné retenční fólie

Snímatelné retenční fólie vypadají stejně jako průhledná rovnátka, jsou vyrobené na míru z materiálu odolného abrazi a zabarvení.

Jejich úlohou není další pohyb, ale fixace zubů v dosažené poloze.

Snímatelné retainery je ve většině případů třeba nosit po první 2 měsíce nejméně 21 hodin denně.

Jsou vyjímány pouze před jídlem a ústní hygienou, stejně jako rovnátka K Clear nebo ClearX.

Po zhotovení nové rozsáhlé výplně, korunky, dostavby, apod., se ve většině případů musí vyrobit nové.

Snímatelné retainery jsou součástí léčebného plánu bez doplatku.


Retainer Plus od K Line Europe je ve srovnání s konvenčními jednovrstvými PETG retainery pevnější, odolnější, pružnější a pohodlnější.

Retainer Plus od K Line Europe

Po dvou měsících pravidelného nošení je může pacient zkusit vyjmout na dopoledne. Pokud po nasazení na odpoledne nepocítí tlak na zuby, může je začít nosit jen odpoledne a v noci. S ustupujícím tlakem začne dobu vyjmutí prodlužovat. Během prvního roku je bude nosit každou noc, v druhém roce 4-6 nocí v týdnu, ve třetím roce 1-2 noci v týdnu. Vždy ale podle pokynů lékaře na pravidelných kontrolách.

Péče o snímatelné retainery

O snímatelné retenční fólie pečujete stejně jako o alignery, tzn. s nasazenými nejíte, nekouříte, nepijete horké, sladké, či barevné nápoje, po vyjmutí je opláchnete proudem studené vody, čistíte měkkým kartáčkem na zuby, alespoň jednou týdně ponoříte do roztoku na čištění zubních protéz, po vyjmutí je schováte v krabičce na alignery, abyste je nevystavovali bakteriím nebo jiným mikroorganismům a zamezili poškození či ztrátě.

Fixní retence (podlepení)

Ocelový drátek nebo antialergické polymerní vlákno CROSSPOM, nalepený na zadních ploškách od premoláru přes řezáky po premolár (předních 6 zubů) v dolní i v horní čelisti, fixující postavení zubů natrvalo.

Pacient s permanentní retencí nosí snímatelné retenční fólie na noc.

fixní retainer
permanentní retence ocelový drátek

Fixní retence je vhodná pro pacienty, kteří již se nechtějí obtěžovat vyjímáním retenčních fólií před jídlem a čištěním zubů. Při artikulaci a ústní hygieně nijak neomezuje. Podlepení je třeba důkladně čistit zubním a mezizubním kartáčkem.

Během stravování, zejména při jedení tvrdých potravin, je třeba dávat pozor, aby nedošlo k uvolnění drátku (vlákna). Dojde-li k poškození, je nutné nosit retenční fólie po celý den, a co nejdříve navštívit lékaře na opravu.

permanentní retence polymerní vlákno CROSSPOM

Je nutné vytrhnout zuby z ortodontických důvodů?

Poškozuje stripping (známý také pod názvem zbrušování, interproximální redukce se zkratkou IPR) zuby?

Nepoměr velikosti horních a dolních zubů vede ke stěsnání v jedné čelisti nebo mezerám ve druhé. Řešení strippingem nebo dostavbami zubů závisí na estetických kritériích a morfologii zubů. S IPR lze získat místo v zubním oblouku nebo vyrovnat nepoměr mezi šířkou horních a dolních zubů. Při dodržení postupů IPR a zachování optimálního tvaru zubu jde o bezpečný výkon, který pacientům přinese estetický i funkční výsledek.

Podrobnější informace ke strippingu naleznete v článku Interdentální stripping a riziko zubního kazu na stránkách LKS časopisu České stomatologické komory.

IPR stripping
stripping (IPR)

Musím během ortodontické léčby navštěvovat zubního lékaře?

Ano! Před zahájením ortodontické léčby musí být chrup kompletně sanován a s dobrou úrovní dentální hygieny. V jejím průběhu je důležité pravidelně každých šest měsíců navštěvovat zubního lékaře ke kontrole a odstranění zubního kamene. Ortodontisté na tyto úkony nebývají obvykle vybaveni.

Po zhotovení nových výplní v průběhu léčby mohou být zapotřebí nové otisky nebo skeny pro výrobu nových rovnátek. Léčba se pak může prodloužit a její cena zvýšit.

Dodržujte důsledně ústní hygienu, abyste zabránili vzniku nového kazu.

Čisté zuby se nekazí!

Zubní kazy, záněty dásní, i parodontitida jsou způsobené bakteriemi.

Cukr na zubech a rovnátkách vytváří plak, který se vlivem bakterií mění na kyselinu, ta pak poškozuje zubní sklovinu, narušuje povrch fólií, a při delším působení může odhalovat krčky zubů.

Cukr mohou obsahovat i pastilky a tablety na bolest v krku. To pochopitelně platí i o sladkostech jako bonbóny, želatinové pochoutky, apod..

Kromě slazených nápojů jako limonád, džusů, kakaa, apod., si dejte pozor na obsah cukru v energetických, iontových a proteinových nápojích. Půllitr piva obsahuje 2 až 3 kostky cukru.

Omezte se i v konzumaci dietních a light nápojů, které sice neobsahují cukr, zato více pro zubní sklovinu agresivních kyselin ve formě umělých sladidel.

Ovoce, citrusové plody, víno hroznové i alkohol (červené i bílé), obsahují kyseliny oslabující sklovinu, která se pak stává náchylnější k tvorbě skvrn.

Barevné ústní vody používejte s rozvahou, neboť mohou zapříčinit usazování pigmentů na sklovině.

Jídlo zakončete sýrem, který je bohatý na vápník a fosfáty, a zvýší hodnotu pH v ústech.

V současnosti je léčba fóliovými aparáty možná v jakémkoli věku.

Ortodontická léčba dětí začíná nejčastěji po ukončení druhé fáze výměny chrupu ve věku kolem 12 let, v tomto věku má až 75 % dětí nějakou formu malokluze.

Dolní věková hranice pro zahájení léčby se standardně pohybuje kolem 8. roku po prořezání prvních molárů s řezáků, individuálně lze s terapií začít i dříve. K zabránění pozdější delší a nákladnější léčby včetně extrakce či ortognátní chirurgie ve stálém chrupu je nejlepší začít léčbu již ve smíšeném chrupu. Jestliže se malokluze neléčí, časem se zhoršuje.

U dětí mladších 8 let není použití fixních aparátů doporučováno, což může zkomplikovat včasné zahájení ortodontické léčby v budoucnosti. Snímací aparáty byly dosud jedinou možností. V mnoha případech jsou ale neefektivní a k úplnému vyřešení problému biomechanicky nedostatečné. V dnešní době je i u dětských pacientů možné použít efektivnější, rychlejší, komfortnější, elegantnější a především předvídatelnou léčbu fóliovými aparáty.

Léčba s fóliovými aparáty je absencí kovových zámečků na zubech dětí přínosná k prevenci onemocnění v dutině ústní, např. gingivitis, hyperplazie, demineralizace nebo zubních kazů, které se po sejmutí ortodontických zámečků často vyskytují.

Děti vnímají estetiku průhledných rovnátek individuálně, některému se líbí, že nejsou vidět, jiné zase chtějí barevné gumičky na fixním rovnátku. Své zkušenosti sdílejí především na sociálních sítích, přičemž lze sledovat vzestupnou tendenci zájmu o neviditelná rovnátka.

U dospělých pacientů není věková hranice omezena, rozhodující je stav zubů a dásní.

Kdy mám své dítě přivést k ortodontistovi?

Rodiče často rozpoznají problém se zuby a čelistmi svého dítěte jako první. Ve skutečnosti vidíme spoustu rodičů, kteří k nám přivedou své děti poté, co si všimli stěsnání, předkusu nebo mezer na zoubcích svého dítěte.

I když si většina lidí myslí, že na první ortodontickou návštěvu mají zajít až když má dítě všechny stálé zuby (obvykle ve věku od 12 do 14 let), je mnoho důvodů, proč byste měli s dítětem přijít k ortodontistovi mnohem dříve.

Své dítě přiveďte k ortodontistovi nejpozději do 7 let věku.

léčba fóliovými aparáty dětí a teenagerů
U dětí je zahájení léčby doporučeno po ukončení výměny chrupu s plně prořezanými druhými moláry.

Zubní lékař může vaše dítě odkázat na ortodontistu, pokud uvidí nějaké problémy se skusem. Většina ortodontistů však doporučuje posouzení nejpozději do věku 7 let.

V tomto věku, kdy jsou stále přítomny některé z mléčných zubů, již může ortodontista zaznamenat určité problémy s objevujícími se zuby a vývojem čelistí, jako je zkřížený skus, hluboký skus, stěsnání nebo vyčnívající zuby.

Co se stane při první ortodontické prohlídce mého dítěte?

První prohlídka nemusí vždy znamenat, že vaše dítě bude hned potřebovat rovnátka nebo jiné ošetření. Ortodontista provede důkladné vyšetření úst, zubů a čelistí vašeho dítěte. Pro důkladné posouzení polohy zubů také může zhotovit rentgenové snímky.

Tři obecné výsledky první kontroly jsou:

Jaké jsou výhody včasné ortodontické léčby?

Některé problémy se zuby lze v mladším věku řešit mnohem efektivněji. Při včasné léčbě bude ortodontista schopen dosáhnout optimálních výsledků, které nemusí být stejně úspěšné až zuby a čelisti přestanou růst. Léčbu lze také dokončit rychleji, než když se na něj obrátíme později.

Včasná léčba umožní vašemu ortodontistovi:

Každé dítě je jiné a bude vyžadovat léčbu přizpůsobenou jeho potřebám. Ortodontista poskytne vám a vašemu dítěti nejlepší léčbu v nejvhodnější dobu.

U dětí je zahájení ortodontické léčby doporučeno po ukončení výměny chrupu s plně prořezanými druhými moláry.

K aplikaci rovnátek se přistupuje obvykle až po prořezání stálých horních řezáků, tzn. kolem 7. až 10. roku.  V tomto věku lze řešit zákusy, zkřížený skus, obrácený skus (progénie), výrazný předkus, retence řezáků a přespočetné zuby. Ve fázi smíšeného chrupu mezi 10. až 11. rokem je vad menšina.

Většina vad se projeví až od puberty po prořezání stálých zubů  (12-14 let). V tomto věku je léčba nejúčelnější, viz případ tohoto 14letého chlapce léčeného s K Clear.

V každém případě je prospěšné, když vývoj zubů a čelistí vašeho dítěte zkontroluje ortodontista, všechny problémy nejsou viditelné ani jinak výbornému zubnímu lékaři!

Stěsnání
K Clear případ stěsnání 14letého pacienta

U dospělých pacientů není věková hranice ortodontické léčby omezena.

V Evropě se transparentními fóliovými aparáty léčí přibližně 20% pacientů starších 18 let, kteří je považují za rozumnou investici. Pro dospělé je léčba zajímavá i proto, že alignery jsou mnohem méně nápadné než fixní rovnátka, která si mnozí pamatují z dětství, a jsou uživatelsky mnohem příjemnější.

Léčba rovnátky v dospělosti vám může dát nejen desítky let s atraktivním chrupem, ale i nápravu vážných strukturálních problémů. Rovné zuby totiž nejsou jen kosmetickou záležitostí. Snadněji se čistí, lépe rozmělňují potravu, a mají mnohem nižší riziko onemocnění a rozpadu dásní.

Pro léčbu je však rozhodující stav zubů a dásní. Omezující může být nesprávné čištění zubů, nedostatečně udržovaný chrup a ústní hygiena, úbytek kosti, či jiná onemocnění ústní dutiny.

Zdravé a krásné zuby jsou skvělou investicí bez ohledu na váš věk.

Dospělí pacienti mívají často zuby poškozené, rozsáhle sanované, s korunkami, s poškozeným závěsným aparátem chrupu a různými projevy parodontitidy. Pokud pacient nemá akutní zánět a má dobrou ústní hygienu, lze bez obav přesunout i viklavé zuby. Parodontolog dokáže zlepšit úroveň alveolární kosti a optimalizovat skus i estetiku chrupu.

Rovnátky K Line se řeší většina potíží s křivými zuby, např. stěsnání, hluboký skus, otevřený skus, mezery, zkřížený skus, obrácený skus (progénie), převislý skus, apod.. Více informací →

Dospělí se pro léčbu většinou rozhodují proto, že si ji dříve nemohli dovolit, jejich rodiče léčbu dětském věku zanedbali, jako jí děti odmítali, nebo proto, že se jejich zuby posunuly věkem, ale i proto, že chtějí snížit rizika spojená s parodontitidou. Léčbou průhlednými rovnátky často zlepší úroveň ústní hygieny a tím i stav dásní.

Třída II hluboký skus se stěsnáním studie
K Clear případ hluboký skus se stěsnáním 25leté pacientky

Pro ortodontickou léčbu většiny dospělých pacientů jsou snímatelná neviditelná rovnátka K Clear optimální volbou. Důležitými faktory pro úspěšnou léčbu jsou spolupráce pacienta, jeho zájem o léčbu, svědomitost a disciplína.

Obecná představa, že ortodoncie je jen pro děti, je mýtus.

Proč je ortodontická léčba důležitá i pro dospělé?

Rovné zuby vypadají lépe. To bývá nejčastější důvod, proč dospělí volí ortodontické ošetření. Léčba však také zlepší výraz vašeho obličeje. Váš úsměv a vzhled ovlivňuje vaše sebevědomí i důvěru při komunikaci s lidmi.

Rovné zuby jsou důležité i ze zdravotních důvodů:

Průhledná rovnátka K Clear a ClearX jsou uživatelsky komfortní a u starších pacientů velmi oblíbená.

Nejsem už na rovnátka příliš starý?


Tuto otázku slýcháme od pacientů poměrně často.

U dospělých pacientů není věková hranice ortodontické léčby fóliovými aparáty omezena pacient 64 let
U dospělých pacientů není věková hranice ortodontické léčby omezena.

Může parodontitida komplikovat léčbu neviditelnými rovnátky?

Parodontitida se často zaměňuje s parodontózou. Rozdíl je v zánětlivém procesu jako primárního nebo sekundárního jevu. Parodontóza je chronické onemocnění parodontu v řadě příznaků podobná parodontitidě, v klinickém nálezu však chybí zánět.

Některé defekty, jako jednostěnný a dvoustěnný kostní defekt, u kterých metody řízené tkáňové regenerace nejsou účinné, je možné řešit jen ve spolupráci s ortodontistou.

Ortodontická léčba parodontologického pacienta je možná pouze v klidové fázi onemocnění. Pacient musí nejdříve absolvovat komplexní parodontologickou léčbu. Pokud by ortodontická léčba probíhala v akutním stádiu, došlo by k závažnému zhoršení a poškození parodontu.

Pro parodontologického pacienta, který nemá akutní zánět, má odstraněný kámen a dobrou úroveň ústní hygieny, není ortodontická léčba rizikem. Léčba fóliovými aparáty K Line má pro takového pacienta nesporný estetický i funkční přínos.

Parodontitida je chronické zánětlivé onemocnění dásní. Je výsledkem interakce mezi „dobrými“ a škodlivými bakteriemi pod dásní a reakcí imunitního systému. Postiženi jsou více muži, lidé z nižších příjmových skupin, s nižším vzděláním a kuřáci.

Po nasazení průhledných rovnátek necítím žádný tlak, mohu vyměnit je za další v pořadí dříve?

Nikoliv. Pro správný průběh léčby musíte dodržet intervaly výměn průhledných rovnátek určené vaším lékařem.

Budu po plánované době léčby potřebovat další sadu neviditelných rovnátek?


Ačkoliv subjektivně můžete být s dosavadním výsledkem léčby spokojeni, nelze vyloučit, že jej budeme chtít před vložením retaineru ještě trochu vylepšit, a k dosažení optimálního výsledku bude zapotřebí několik dalších sad rovnátek.

Rozhodnutí učiníte se svým lékařem.

Proč moje průhledná rovnátka žloutnou / bělají?

Většina pacientů si musí před konzumací barevných nápojů jako je káva nebo čaj alignery vyjmout. To naštěstí není problém u rovnátek od K Line Europe, u kterých je riziko zabarvení pozoruhodně nízké.

K Line Europe sice nedoporučuje konzumaci barevných nápojů s nasazenými alignery (pro případ, že byste si sami obarvili zuby), ale rozhodně tak můžete učinit v situaci, kdy je nevhodné nebo nevzhledné alignery sundávat - například na rande, důležité obchodní schůzce, nebo není-li k dispozici umývadlo.

Přestože jsou naše fólie K Flex vysoce odolné vůči zabarvení, v době vyjmutí z úst můžete postřehnout změnu v transparentnosti svých alignerů.

K tomu může dojít, jestliže často požíváte potraviny či nápoje s výraznými barvivy a před opětovným nasazením rovnátek si nečistíte zuby, nebo s nasazenými alignery kouříte.

Obecně platí, že potraviny, které vám zabarví prsty či oblečení, zbarví i vaše zuby, a při nedostatečné zubní hygieně mohou mít vliv i na transparentnost vašich alignerů.

Nejběžnější jsou:


Řiďte se pokyny k používání a péči o K Clear v sekci Tipy a rady.

Moje průhledná rovnátka mají ostré hrany

Nelze stoprocentně vyloučit, že u vašich nových fóliových rovnátek ucítíte po nasazení ostrou hranu v kontaktu s dásní. V takovém případě kontaktujte svého lékaře, který nedostatek odstraní.

Můžete také použít pilník na alignery nebo zubní vosk k ošetření okrajů rovnátek, aby nedošlo k prořezání jazyka nebo dásní. 

Mají fóliové aparáty nějaké nevýhody?


problematické vyosení o více než 45°

Proč mám podstupovat ortodontickou léčbu, když si mohu fóliová rovnátka objednat na internetu?

Některé internetové společnosti nabízejí zdánlivě velmi snadný způsob ortodontické léčby. Slibují Vám, že postačí, pokud si sami pořídíte selfie fotografie zubů a/nebo sami si svépomocí sejmete otisky zubů, případně Vám oskenují zuby ve skenovacím centru, a pak vám obratem zhotoví a pošlou poštou přímo domů fóliová rovnátka. Slibují Vám, že již po několika měsících nošení budou vaše zuby rovné a vše je velmi jednoduché! Je tomu ale opravdu tak? Máte jistotu, že fóliové aparáty bez ortodontisty, attachmentů nebo IPR jsou správné řešení?

Než se rozhodnete pro takovou přímou péči u některé z komerčních „zdravotnických“ firem bez specialisty v oboru ortodoncie, přečtěte si upozornění České ortodontické společnosti (odborné lékařské společnosti) pro zájemce o léčbu snímatelnými fóliovými aparáty formou přímého nákupu od obchodních společností (např. SmileDirectClub, Candid Co., Smilelove, Snapcorrect, Orthly, Your Smile Direct, atd.), který upozorňuje na množství otázek a důvodů k zamyšlení. 

leták-ortodoncie-bez-lekare.pdf

Jakákoli léčba vadného chrupu představuje lékařský zásah do stomatognátního systému, a proto by ji měl provádět výhradně plně kvalifikovaný zubní lékař.

Každému ošetření vadného chrupu musí předcházet důkladné klinické vyšetření pacienta. Kromě toho musí být pro adekvátní plánování léčby vyhodnoceny nálezy ze zobrazovacích metod, aby bylo možné identifikovat kontraindikace nebo zvláštní rizika.

Jakákoli léčba malokluze vyžaduje pravidelné klinické sledování. To je nezbytné k posouzení průběhu léčby, ale také k včasnému odhalení možných komplikací, jako je nežádoucí pohyb zubů nebo jiné intraorální patologie.

Samoléčbu pacienta a výhradní léčbu pacienta na dálku je proto třeba odmítnout jako potenciálně nebezpečné pro zdraví pacienta. Výlučné samostatné ošetření a léčbu na dálku nelze z odborného stomatologického hlediska ospravedlnit a představuje závažné porušení stomatologického standardu.

EFOSA_On_the_remote_treatment_of_malocclusions_2021-10-28


Dr. Smile dostal v Rakousku pokutu 77 500 eur za nelegální marketing

VKI zažaloval společnost Dr. Smile za nedostatečnou cenovou transparentnost v reklamě. Společnost Dr. Smile je rovněž kritizována za ohrožení a poškození zdraví.

https://kurier.at/wissen/gesundheit/urteil-77500-euro-strafe-fuer-zahnschienen-anbieter-dr-smile/402382236

Kšeft s průhlednými rovnátky - Jak obchodují online prodejci - Mohou to dělat?

dokument televize NDRv němčině, nastavte si automatický překlad

SmileDirectClub, mezinárodní společnost zabývající se přímým prodejem ortodontických průhledných rovnátek  ukončila svou činnost necelé tři měsíce poté, co podala návrh na vyhlášení bankrotu podle kapitoly 11.

Společnost, která prodávala alignery dvěma milionům zákazníků, byla nerentabilní a byla kritizována lékařskými skupinami.

https://edition.cnn.com/2023/12/09/business/smiledirectclub-shutdown-bankruptcy/index.html

https://www.bbc.com/news/business-67675431

https://www.nytimes.com/2023/12/09/business/smiledirectclub-shutting-down-liquidation.html?trk=feed_main-feed-card_feed-article-content

Má koronavirus COVID-19 vliv na nošení neviditelných rovnátek?



I v době ohrožení koronavirem COVID-19 je důležité, abyste svá rovnátka nosili pravidelně, protože omezení by mohlo vést k poškození vašich zubů nebo dásní a způsobit vrácení zubů do jejich původní polohy.


Při nošení průhledných rovnátek se nevyhnete časté přítomnosti prstů v ústech.


Dodržujte následující jednoduché pokyny ke snížení rizika virového onemocnění i ohrožení ostatních:

Přispějte k zastavení šíření nového koronaviru viz COVID-19.

Mohu při ortodontické léčbě užívat běžně dostupné léky?

Během rovnání zubů buďte opatrní při výběru léků, které užíváte. Některá běžně dostupná léčiva totiž mohou pohyb zubů výrazně zpomalit.

Bez obav můžete užívat léky obsahující paracetamol, které pohyblivost zubů nezpomalují. Na bolesti a vysoké teploty doporučujeme užívat monokomponentní přípravky jako Panadol, Paralen, Paramax, případně vícesložkové, např. Coldrex, Doreta, Ataralgin, Vicks. Vždy čtěte příbalové informace nebo užívejte podle pokynů lékaře. 

Vyhýbat byste se měli užívání Aspirinu, Acylpirinu, a lékům s obsahem látek ibuprofen, flurbiprofen, diklofenak, naproxen, methotrexát, salicyláty, např. Ibuprofen, Ibumax, Ibalgin, Diclofenac, Trexan, Metoject, které posun zubů do požadované polohy výrazně zpomalují. Užíváte-li takové léky, poraďte se s lékařem o volbě jiného typu.

Je souvislost mezi Covid-19 a zdravými zuby?

Lidé s pokročilým onemocněním dásní mohou mít až třikrát vyšší pravděpodobnost, že budou trpět závažnými komplikacemi Covid-19.

Ve vztahu mezi obecným zdravím a zdravými zuby a zvláště dásněmi byly zjištěny pozitivní souvislosti s cukrovkou, hypertenzí, mrtvicí, demencí, Alzheimerovou chorobou, bolestivou nemocí kloubů, u těhotných žen nízkou porodní hmotností, a mnoha dalšími.

Dásně jsou mimořádně dobře zásobené krví a ústa jsou bohužel nejšpinavější částí lidského těla s 2000 až 3000 druhy bakterií. Zdravá, čerstvě vyčištěná ústa mohou mít v kteroukoli chvíli přítomnost 100 až 200 druhů bakterií na úrovních, které lze detekovat. Tyto bakterie jsou citlivé na své okolí.

Pokud dojde k traumatu nebo ekologické nerovnováze, úroveň dobrých bakterií klesne a úroveň špatných bakterií se zvýší. Špatné bakterie se v nadměrném množství vyskytují v ústech lidí s problémy, jako je zubní kaz nebo zánět dásní. Vše, co se dostane do úst, změní podmínky prostředí a vyvede mikrobiom z rovnováhy. Zpětnovazební smyčky v ústech způsobuje i tabákový kouř a vaping.

Složkami ve zpracovaných potravinách se živí druhy bakterií vylučující kyseliny, které narušují sklovinu zubů. Těmto bakteriím se daří v kyselejším prostředí a znepříjemňují život bakteriím, které preferují neutrální pH zdravých úst.

Dojde-li k porušení dásní, bakterie se dostanou do krevního řečiště, způsobí vzestup zánětlivých markerů, zvýšení krevního tlaku, zhoršení hypertenze a další problémy, např. onemocnění srdce, mozku a ledvin.

Covid-19 je onemocnění, které spouští přehnanou zánětlivou reakci těla. Jakýkoli potenciální bakteriální přístav může uvést celé tělo do krizového režimu a zhoršit příznaky Covidu. Ve studii provedené v roce 2021 bylo zjištěno, že lidé s pokročilým onemocněním dásní mají nejméně třikrát vyšší pravděpodobnost závažných komplikací Covid-19, jako je potřeba asistované ventilace, přijetí na JIP a dokonce smrt.

Pro zdravé zuby a dásně je důležitá pravidelná dentální hygiena. Pokud máte známky onemocnění zubů nebo dásní (gingivitida), jako zřetelně červené, nateklé, krvácející, přítomnost zubního kamene a podobně, je důležité si nechat zuby důkladně vyšetřit a pravidelně odborně čistit. Zdravé dásně sice nezabrání nákaze Covid-19, ale významně snižují závažnost komplikací. 

Proč jsou na ortodontickou léčbu v Česku tak dlouhé čekací lhůty?

2023

Šmucler radí, jak si najít zubaře. V Česku jich je „hrozně moc“, chybí jen ortodontisté
Výjimkou jsou ortodontisté, tedy specialisté na rovnání zubů. Těch je v Česku podle šéfa stomatologické komory opravdu málo, což vychází z regulovaného systému vzdělávání. „Dramaticky stoupl počet žádostí o rovnátka a my musíme říct, že nám Ukrajinci zaházeli statistikou,“ podotkl Šmucler, že spousta ukrajinských dětí v Česku požádala o rovnátka, čímž se prodloužily čekací doby pro české děti.
Zdroj: https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/743613/smucler-radi-jak-si-najit-zubare-v-cesku-jich-je-hrozne-moc-chybi-jen-ortodontiste.html

Ortodoncie v Česku je nejdražší na světě, říká Roman Šmucler
„Ortodoncie je u nás nejdražší na světě,“ řekl prezident ČSK a dodal: „V ostatních stomatologických oborech je situace naštěstí jiná. Ale už i služby ortodontistů v sousedním Německu jsou podstatně levnější než v Česku.“ Podle něj i proto dnes hodně Čechů jezdí za ortodoncií právě do sousedního Německa nebo Polska. Rovnátka i jejich nasazení a veškeré související služby je tam totiž vyjdou levněji, i když je zaplatí v hotovosti a bez spoluúčasti smluvní zdravotní pojišťovny.
„Důvod tohoto stavu je ten, že stát reguluje počet ortodontistů na státních školách. Proto jich je málo,“ vysvětlil pro ZdraveZpravy.cz Roman Šmucler. „My bychom nové ortodontisty jako ČSK vyškolili, ale stát to nechce,“ dodal. Jeho slova potvrzují počty ortodontistů u nás. Podle dat ČSK je v Česku celkem 337 zubních lékařů specializovaných v oboru ortodoncie. Pro lepší ilustraci uveďme, že ve věku 24 až 29 let u nás praktikují tři ortodontisté. A ve věku 70 až 99 let je v Česku 44 ortodontistů. Vůbec nejvíce jich je ve věku 65 až 69 let, a to celkem jednašedesát ortodontistů.
Zdroj: https://www.zdravezpravy.cz/2023/05/17/ortodoncie-v-cesku-je-nejdrazsi-na-svete-rika-roman-smucler/

Tento článek vyvoval bouřlivou reakci České ortodontické společnosti:

Zdroj: Česká ortodontická společnost https://www.orthodont-cz.cz/pro-cleny/aktualni-informace/

2015

Co je dobré vědět o ortodontické léčbě
V roce 2010 pracovalo v České republice 332 specialistů v ortodoncii, jejich průměrný věk byl 51,5 let, na 32 000 obyvatel připadal jeden specialista, což byl a stále je evropský průměr. V současné době jsou tato čísla přibližně stejná. Co se ale změnilo, je počet dospělých ortodonticky léčených pacientů. Před 10 lety bylo průměrně ze všech ortodonticky léčených pacientů jen 8 % dospělých, v současné době jich je 38 %.
Zdroj: https://www.pharmanews.cz/clanek/co-je-dobre-vedet-o-ortodonticke-lecbe/

2014

Rovnátka? Dnes můžou být i inkognito
Počet ortodontistů dle posledního průzkumu cca před 5 lety odpovídá evropskému průměru. Jsou ale dosti velké regionální rozdíly; jsou oblasti s přebytkem ortodontistů a naopak místa, kde jich není dostatek a jsou přetíženi. Ortodontickou péči v ČR smí dle zákona poskytovat ne praktický zubní nebo jiný lékař, ale výhradně specialista v oboru ortodoncie.
Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/rovnatka-dnes-muzou-byt-i-inkognito-20140429.html

2003

Zubních lékařů je málo, kdo bude léčit?
Prezident Stomatologické komory Jiří Pekárek Streblovovi tleská. Sám vidí, jak obor jede do krize. „V ortodoncii, kde se dětem rovnají zuby, je situace už dnes velmi vážná a je to předobraz toho, co se může stát v budoucnu s celým zubním lékařstvím, pokud vláda nesjedná už dnes nápravu,“ říká Pekárek.
Tvrdí, že nejsou výjimkou okresy, kde od objednání se děti dostanou ke specialistovi až za tři roky.
Je tomu tak například na Zlínsku. V celé republice místo potřebných 500 ortodontistů je jich v praxi jen 180.
„Není vina lékaře, že se k nim dětští pacienti dostanou tak pozdě. Poté, co děti dostanou rovnátka, musejí totiž často chodit na kontroly a lékaři nemají kapacitu pečovat o další. Přibývá tak dětí, kterým se zuby hroutí,“ řekl Pekárek.
Komora již bije na poplach několik let, ministerstvu zdravotnictví už před léty dala mnoho analytických materiálů, ale zatím se jen málo blýská na lepší časy.
Rostislav Čevela, první náměstek ministryně zdravotnictví, tvrdí, že jeho úřad chce nedostatek stomatologů a lékařů se specializací v ortodoncii urychleně řešit a připravuje k tomu poměrně zásadní rozhodnutí.
Podle něj by se zkrátila příprava specialistů a tím v poměrně krátké době by jich mohlo být více. Uvažuje se rovněž o vyšších počtech studentů na stomatologických fakultách.
Zdroj: https://zdravi.euro.cz/clanky/zubnich-lekaru-je-malo-kdo-bude-lecit/ 

Rozložení ortodontistů a obyvatel v jednotlivých krajích České republiky, počet obyvatel na jednoho ortodontistu v jednotlivých krajích České republiky. Data jsou aktuální k 31. 12. 2021. (Pozn.: Počty obyvatel na ortodontistu jsou vždy zaokrouhleny na celá čísla.)

počet obyvatel na jednoho ortodontistu v jednotlivých krajích ČR

Ve všech evropských zemích mohou léčbu ortodontických vad poskytovat i praktičtí zubní lékaři.
Kromě Česka, Slovenska a Estonska....

V roce 2023 bylo podle dat ČSK 337 ortodontistů. V roce 2018 byl počet 360, v roce 2015 byl 346, v roce 2013 podle EFOSA Evropský ortodontický průvodce Červen 2013 byl počet 334, což bylo považováno za dostatečné a odpovídalo evropskému průměru, v roce 2010 jich bylo 332.

Za posledních dvacet let se počet lékařů se specializací v ortodoncii v ČR zásadně nezměnil. Nástup nových do praxe se víceméně překrývá s odchodem do důchodu. „Důvod tohoto stavu je ten, že stát reguluje počet ortodontistů na státních školách. Proto jich je málo,“ vysvětlil pro ZdraveZpravy.cz Roman Šmucler.

Zapomíná se ale dodat, že ve všech evropských zemích mohou léčbu ortodontických vad (rovnat zuby) poskytovat i praktičtí zubní lékaři, kteří zvyšují dostupnost léčby, vytváří konkurenční prostředí a snižují cenu.

Pouze v Česku, Slovensku a Estonsku jí smí vykonávat výhradně specialista v oboru ortodoncie. Cui bono?

Poskytování ortodontické péče v České republice

V roce 1982, kdy v ortodoncii pracovalo 231 zubních lékařů, z nichž se 60% věnovalo ortodoncii na plný úvazek. Z celkového počtu bylo 86 specialistů, ostatní lékaři v přípravě.

Ve druhé polovině roku 1991 se ortodoncií zabývalo 265 zubních lékařů, z toho 169 bylo atestovaných.

V následujících letech proběhly radikální změny nejen v českém zdravotnictví, ale i v předatestační přípravě v ortodoncii. Dosavadní vzdělávání formou samouky bylo nahrazeno tříletou specializační přípravou ukončenou atestační zkouškou. Tento způsob výuky vycházel z evropského programu Erasmus.

Po roce 1995 zároveň zdravotní pojišťovny přestaly přispívat na ortodontickou péči poskytovanou zubními lékaři bez specializace a ortodontická péče se úplně přesunula do rukou specialistů.

V roce 2010 na území České republiky pracovalo 332 specialistů. Jejich věkový průměr byl 51,5 let a věkový medián (střední hodnota) 55 let.

V roce 2015 bylo zjištěno 346 ortodontistů s průměrným věkem 51,1 let.

V prvním čtvrtletí roku 2018 paravovalo celkem 360 ortodontistů na 363 pracovištích. Průměrný věk lékařů klesl na 49,7 let a věkový medián byl 48 let. 

Všechny dosavadní průzkumy poukazovaly na nerovnoměrné rozložení ortodontistů v jednotlivých krajích.

Systém specializačního vzdělávání a poskytování ortodontické péče nastolený v 90. letech minulého století přetrvává v České republice dodnes. V posledních letech se u nás i přesto objevuje snaha umožnit poskytování ortodontické léčby i lékařům bez atestace v ortodoncii, a to především v souvislosti se stoupající popularitou fóliových aparátů. 

Léčba těmito aparáty není hrazena ze zdravotního pojištění, a proto není pro Ústav zdravotnických informací a statistiky České republiky (ÚZIS ČR), pojišťovny a jiné instituce možné jejich rozšíření mezi praktickými zubními lékaři spolehlivě určit, ani regulovat.

Zdroj: Česká ortodontická společnost https://www.orthodont-cz.cz/data_nova/files/Ortodoncie-01-2023-suppl.pdf

Z věkové struktury lze odvodit, kolik ortodontistů léčí s alignery. Ti starší, kteří celý život léčí s klasickými rovnátky, nejsou novým trendům nakloněni, před odchodem do důchodu se odmítají učit nové věci.

Počet a věková struktura ortodontistů v jednotlivých krajích České republiky aktuální k 31. 12. 2021.

Je dostupnost a finanční náročnost ortodontické léčby v ostatních státech Evropy srovnatelná s ČR?

V celé Evropě mohou ortodontickou léčbu poskytovat i praktičtí zubní lékaři.
Je zřejmé, že dentista při implantování zubní náhrady způsobí mnohem zásadnější zásah do organismu než pohyby zubů v dásních, které tvoří majoritní část léčby ortodontických anomálií.

Pouze v Česku, Slovensku a Estonsku smí ortodontické vady léčit výhradně specialista v oboru ortodoncie.

Kdo z toho má prospěch?
V roce 2023 je podle dat ČSK v Česku celkem 337 zubních lékařů specializovaných v oboru ortodoncie (332 v roce 2010, 334 v roce 2013, 346 v roce 2015, 360 v roce 2018), kteří nemají kapacitu na ošetření všech zájemců.
Pouze tato skupina má výsadní právo určovat cenu léčby.

Jaký je cíl a následek?
Odradit praktické zubní lékaře od poskytování služeb v ortodoncii, a to i pouhého shromažďování podkladů pro diagnostiku a léčbu, kterou provádí ortodontisté v zahraničí.
Zamezit vstup konkurenčních výrobců alignerů na trh, prosazovat výrobce, kteří jsou pod kontrolou ortodontické společnosti.
Udržet cenu léčby. Ačkoli cena léčby v ČR není nejdražší na světě, např. v USA se pohybuje mezi 6 až 8 tisíci USD, je ve srovnání s Německem či Polskem dražší.
Zachovat na zdejší poměry nadstandardní příjmy privilegované skupiny lékařů - v inzerci na webu ČOS jsou nabídky"Přijmu ortodontistu/ku po atestaci... Nabízím nástupní hrubou mzdu 150 000 Kč (plný úvazek) + v rozumné míře úhradu odborných školení, později mzda vyšší, dle výkonu".

Česká ortodontická společnost na svých stránkách publikuje dokument Poskytování ortodontické péče v České republice k 31.12. 2021, ve kterém mj. uvádí:
V posledních letech se u nás i přesto objevuje snaha umožnit poskytování ortodontické léčby i lékařům bez atestace v ortodoncii, a to především v souvislosti se stoupající popularitou fóliových aparátů. Léčba těmito aparáty není hrazena ze zdravotního pojištění, a proto není pro Ústav zdravotnických informací a statistiky České republiky (ÚZIS ČR), pojišťovny a jiné instituce možné jejich rozšíření mezi praktickými zubními lékaři spolehlivě určit, ani regulovat

Přesto, že "není pro ...jiné instituce možné jejich rozšíření mezi praktickými zubními lékaři spolehlivě určit, ani regulovat" snaha ortodontické společnosti o regulaci je v obviňování praktických zubařů z nelegální léčby, a to i tehdy, když, jako v případě K Line Europe, pouze diagnostikují ortodontické anomálie jako podklad pro ortodontickou diagnózu, kterou provádí, léčebné plány vytváří a samotnou léčbu řídí ortodontisté v Německu. V praxi se tento způsob léčby rovná léčbě v zahraničí pod přímým dozorem lékaře, přičemž pacientům šetří čas, cestovní náklady, a poskytuje rychlou podporu. Pouze spolupracující ortodontisté (i ti jsou pod tlakem, jestliže neléčí preferovaným produktem) mohou upravovat plán léčby a pohyby zubů.

Proč se ortodontické společnosti v Česku a Slovensku snaží léčbu fóliovými aparáty regulovat?
Lze se domnívat, že se za tím skrývá zachování cen souvisejících příjmů.
Zájemci o léčbu pak z důvodu, že veřejné zdravotní pojištění na léčbu fóliovými aparáty ani na ortodontickou léčbu pacientů nad 22 let nepřispívá, jsou na ní velmi dlouhé čekací lhůty a ceny jsou ve srovnání se sousedními zeměmi nezanedbatelně vyšší, vyhledávají podstatně levnější samoléčbu na dálku bez lékařského dohledu (přímým nákupem na internetu), nebo léčbu s lékařským dohledem v zahraničí, kde jim ji poskytnou i praktičtí zubní lékaři. Pacientům v tom žádná ortodontická společnost nemůže zabránit. Může jim pouze doporučovat, aby to nedělali.

Do roku 1995 mohli stejně jako v celé Evropě ortodontickou péči poskytovat i čeští a slovenští praktičtí zubní lékaři bez specializace.

Po roce 1995 zdravotní pojišťovny přestaly přispívat na ortodontickou péči poskytovanou zubními lékaři bez specializace a ortodontická péče se úplně přesunula do rukou specialistů (odbornost 015). Tuto právní úpravu opakuje i Zákon o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách), a Zákon č. 95/2004 Sb. o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta.

Je Česko civilizovanější a dbá více o zdraví svých občanů než celá Evropa?
Každá evropská země se snaží, aby pacienti utráceli své peníze za léčbu doma, Čeští a slovenští pacienti jsou de facto nuceni hledat dostupnější a levnější léčbu v zahraničí, kde jim ji poskytnou i praktičtí zubní lékaři. Limitovanému počtu ortodontistů tržby neporostou, srovnání podmínek s celou Evropou by pomohlo i státnímu rozpočtu.

Nebo většinové mínění přimělo poslance přijmout zákony, které podřídily jednu zájmovou skupinu jakémusi řádu k přehrazení toku peněz do vlastních kapes?
Nebylo by to nic nového, takových zákonů máme víc, třeba Klička poslanců ANO za 800 milionů naštvala Brusel. Dal dva měsíce na nápravu. Posledních pětadvacet let to u nás vypadá spíš na to, že zájmy malé skupiny zhruba tří set lékařů jsou důležitější než orální zdraví občanů.

Níže uvedené informace jsou čerpané z EFOSA Evropský ortodontický průvodce Červen 2013 na stránkách České ortodontické společnosti:

Belgie
Ortodontická specializace je oficiálně uznávána od roku 2001. Titul se uděluje po zkouškách a je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je Ministerstvo zdravotnictví. Dalšími uznanými stomatologickými specializacemi jsou: parodontologie. Počet ortodontistů je 415, což je považováno za dostatečné. Praktičtí zubní lékaři mohou poskytovat ortodontickou léčbu.

Česká republika
Ortodoncie je oficiálně uznávána od roku 1954. Titul se uděluje po zkouškách a je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je ministerstvo zdravotnictví. Další uznanou stomatologickou specializací je čelistní a obličejová chirurgie. Počet ortodontistů je 334, což je považováno za dostatečné. Praktičtí zubní lékaři nesmějí poskytovat ortodontickou léčbu.

Dánsko
Ortodoncie je oficiálně uznávána od roku 1978. Titul je udělován po zkouškách a je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je Dánská národní zdravotnická rada. Další uznanou stomatologickou specializací je zubní, ústní a čelistní chirurgie. Počet ortodontistů je 190, což je považováno za dostatečné. Praktičtí zubní lékaři mohou vykonávat ortodoncii, ale jejich práce je posuzována jako by byli ortodontisty.

Estonsko
Ortodontická specializace je oficiálně uznávána od roku 2000. Orgánem odpovědným za uznání specializace je Estonská rada pro zdravotní péči. Dalšími uznanými stomatologickými specializacemi jsou: čelistní a obličejová chirurgie, záchovné zubní lékařství, a parodontologie. Počet ortodontistů je 58, což je považováno za dostatečné. Praktičtí zubní lékaři nesmějí poskytovat ortodontickou léčbu.

Finsko
Ortodoncie je oficiálně uznávána od roku 1975. Titul se uděluje po tříleté prezenční přípravě a složení státní zkoušky na vysokých školách. Orgánem odpovědným za uznání specializace je Národní rada pro lékařské záležitosti. Dalšími uznávanými stomatologickými specializacemi jsou ústní a čelistní chirurgie (šestileté vzdělávání), klinické zubní lékařství (zahrnuje podskupiny kariologie a endodoncie, parodontologie, protetika a stomatofyzikální lékařství, dětské zubní lékařství), ústní diagnostika (obor ústní patologie nebo ústní radiologie) a zubní veřejné zdravotnictví. Počet ortodontistů je 151, což je považováno za dostatečné. Zubní lékaři, kteří se nespecializují na ortodoncii, mohou poskytovat ortodontickou léčbu, většinou ji však provádějí pod vedením specializovaného ortodontisty.

Francie
Ortodoncie je oficiálně uznávána od roku 1977. Titul se uděluje po zkouškách na univerzitách a je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je francouzský Národní řád zubních lékařů. Dalšími uznávanými stomatologickými specializacemi jsou: čelistní a obličejová chirurgie a zubní lékařství. Počet specialistů ortodontistů je 2200, což je považováno za poměrně dostatečné. Praktičtí zubní lékaři mohou poskytovat jakýkoli druh ortodontické léčby.

Holandsko
Ortodoncie je oficiálně uznávána od roku 1953. Titul se uděluje po zkouškách a je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je Výbor pro registraci specialistů Nizozemské stomatologické asociace (N.M.T.) Další uznanou stomatologickou specializací je orofaciální chirurgie. Počet ortodontistů je 285, což je považováno za dostatečné. Praktičtí zubní lékaři mohou poskytovat ortodontickou léčbu.

Chorvatsko
Ortodoncie je oficiálně uznávána od roku 1967. Titul se uděluje po ortodontických atestačních zkouškách a je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je ministerstvo zdravotnictví Dalšími uznanými stomatologickými specializacemi jsou: endodoncie, rodinné zubní lékařství, ústní lékařství, ústní chirurgie, dětské zubní lékařství, parodontologie, protetické zubní lékařství. Počet ortodontistů je 198, což je považováno za vysoký počet. Praktičtí zubní lékaři mohou poskytovat ortodontickou léčbu, ale nemůže být hrazena ze státního pojištění.

Irsko
Ortodontická specializace je oficiálně uznávána od roku 2000. Titul se uděluje po zkouškách a je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je Stomatologická rada. Jedinou další uznanou stomatologickou specializací je ústní chirurgie. Počet ortodontistů je 136, což je považováno za dostatečné. Praktičtí zubní lékaři mohou poskytovat ortodontickou léčbu.

Island
Ortodoncie je oficiálně uznávána od roku 1964. Titul se uděluje po zkouškách a je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je ministerstvo zdravotnictví. Dalšími uznanými stomatologickými specializacemi jsou: parodontologie, čelistní a obličejová chirurgie, pedodoncie, operační zubní lékařství, endodoncie, geriatrické zubní lékařství, radiologie, protetika, zubní lékařství pro veřejné zdraví a ústní lékařství. Počet ortodontistů je 15, což je považováno za vysoký počet. Praktičtí zubní lékaři mají povoleno poskytovat ortodontickou léčbu. Existuje však úhrada ze systému sociálního zabezpečení pro obtížné případy pouze v případě, že léčbu provádí certifikovaný specialista.

Itálie
Ortodoncie je oficiálně uznávána od roku 1972. Titul se uděluje po zkouškách a je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je ministerstvo školství. Další uznanou stomatologickou specializací je čelistní a obličejová chirurgie. Počet ortodontistů je více než 1300, což je považováno za dostatečné. Praktičtí zubní lékaři mohou poskytovat ortodontickou léčbu.

Kypr
Orgánem odpovědným za uznání specializace je ministerstvo zdravotnictví. Další uznanou specializací je čelistní a obličejová chirurgie. Počet ortodontistů je 38, což je považováno za vysoký počet. Praktičtí zubní lékaři mohou poskytovat ortodontickou léčbu.

Lucembursko
Ortodontická specializace je oficiálně uznávána od roku 2011. Titul je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je ministerstvo zdravotnictví. Další uznanou stomatologickou specializací je ústní chirurgie. Počet ortodontistů je 25, což je považováno za dostatečné. Praktičtí zubní lékaři mohou poskytovat ortodontickou léčbu.

Německo
Ortodoncie je oficiálně uznávána od roku 1955-1956. Titul je udělován po zkouškách a je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je Místní stomatologický orgán (Zahnarztekammer). Počet ortodontistů je 3000, což je považováno za dostatečné. Praktičtí zubní lékaři mohou poskytovat ortodontickou léčbu.
Pozn. Náklady na ortodontickou léčbu (prevenci a nápravu zarovnání chrupu a dásní), příspěvek pojištěnci činí 20 %. Částka ve výši 20 % je pojištěnci proplacena pojišťovnou až po ukončení léčby. Plně je hrazena nutná ortodontická léčba pro pojištěnce mladší 18 let (v určitých případech i pro starší osoby). Jízdné potřebné k obdržení lékařské péče může být za určitých podmínek zcela nebo částečně hrazeno zdravotní pojišťovnou. Pojištěnci sami hradí 10 % cestovních nákladů, a to nejméně 5 EUR a nejvýše 10 EUR za jednu cestu.
https://ec.europa.eu/employment_social/empl_portal/SSRinEU/Your%20social%20security%20rights%20in%20Germany_cs.pdf 

Norsko
Ortodoncie je oficiálně uznávána od roku 1952. Titul se uděluje po zkouškách a je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je ministerstvo zdravotnictví. Dalšími uznanými stomatologickými specializacemi jsou: ústní chirurgie, parodontologie, pedodoncie, endodoncie, protetika, radiologie. Počet aktivních ortodontistů je 226, což je považováno za dostatečné. Praktičtí zubní lékaři mohou poskytovat ortodontickou léčbu, ale jejich pacienti nedostávají žádnou státní úhradu. Úhrada se poskytuje pouze v případě, že léčbu provádí uznávaný specialista v oboru ortodoncie.

Polsko
Ortodoncie je oficiálně uznávána od roku 1972. Titul se uděluje po zkouškách a je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je ministerstvo zdravotnictví. Dalšími uznanými stomatologickými specializacemi jsou: Zubní chirurgie, protetika, parodontologie, ortognátní chirurgie, konzervativní stomatologie a pedostomatologie. Počet ortodontistů je 1100, což je považováno za dostatečné. Praktičtí zubní lékaři mohou poskytovat ortodontickou léčbu.

Portugalsko
Ortodontická specializace je oficiálně uznávána od roku 1999. Titul je udělován po zkouškách a je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je Ordem Dos Medicos Dentista (OMD) Druhou uznanou stomatologickou specializací je ústní chirurgie. Počet ortodontistů je 52, což je považováno za nízký počet. Praktičtí zubní lékaři mohou poskytovat ortodontickou léčbu.

Rakousko
Ortodontická specializace zatím není oficiálně uznána. Neexistují žádné uznané stomatologické specializace. Počet ortodontistů není znám, oficiální údaje nejsou k dispozici. Praktičtí zubní lékaři mohou poskytovat ortodontickou léčbu.

Řecko
Ortodoncie je oficiálně uznávána od roku 1988. Titul se uděluje po zkouškách a je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je ministerstvo zdravotnictví. Další uznanou stomatologickou specializací je ústní a čelistní chirurgie, která je společnou specializací pro stomatologii i medicínu. Počet ortodontistů je 450, což je považováno za velmi vysoký počet. Praktičtí zubní lékaři mohou poskytovat ortodontickou léčbu.

Slovensko
Ortodoncie je oficiálně uznávána od roku 1954. Titul je udělován po zkouškách a je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je Slovenská lékařská univerzita (Bratislava). Od roku 2012 také Klinika zubního lékařství a čelistní chirurgie (Košice). Další uznanou stomatologickou specializací (na Slovensku) je ústní a čelistní chirurgie. Počet ortodontistů je 180, což je považováno za dostatečné. Praktičtí zubní lékaři nesmějí vykonávat ortodoncii.

Slovinsko
Ortodoncie je oficiálně uznávána od roku 1965. Titul se uděluje po zkouškách a je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je Slovinská lékařská komora. Dalšími uznávanými stomatologickými specializacemi jsou: preventivní stomatologie, protetika, parodontologie, endodoncie a ústní a čelistní chirurgie, která je společnou specializací pro stomatologii i medicínu. Počet ortodontistů je 69, což je považováno za dostatečné. Praktičtí zubní lékaři mají povoleno provozovat ortodoncii, ale nedostávají za ni úhradu od státní pojišťovny.

Spojené království
Ortodontická specializace je oficiálně uznávána od roku 1998. Titul se uděluje po zkouškách a je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je Všeobecná rada pro zubní lékařství. Dalšími uznanými stomatologickými specializacemi jsou: Speciální zubní lékařství, Ústní chirurgie, Dětské zubní lékařství, Endodoncie, Protetika, Restorativní zubní lékařství, Stomatologické veřejné zdravotnictví, Ústní lékařství, Ústní mikrobiologie, Ústní a maxilofaciální patologie, Zubní a maxilofaciální radiologie. Počet ortodontistů je více než 1200, což je považováno za nízký počet ve srovnání s jinými evropskými zeměmi. Praktičtí zubní lékaři mohou poskytovat a poskytují ortodontickou léčbu.

Španělsko
Ortodontická specializace zatím není oficiálně uznána. Počet praktikujících ortodontistů je považován za vysoký. Praktičtí zubní lékaři mohou poskytovat ortodontickou léčbu.

Švédsko
Ortodoncie je oficiálně uznávána od roku 1965. Titul se uděluje po zkouškách a je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je The National Board of Health and Welfare. Dalšími uznanými stomatologickými specializacemi jsou: pedodoncie, parodontologie, ústní chirurgie, endodoncie, protetické zubní lékařství, zubní radiologie, stomatochirurgie. Počet ortodontistů je 269, což je považováno za dostatečné. Praktičtí zubní lékaři mohou poskytovat ortodontickou léčbu.

Švýcarsko
Ortodoncie je oficiálně uznávána od roku 1972. Titul se uděluje po zkouškách a je chráněn zákonem. Švýcarská ortodontická společnost spolu se Švýcarskou stomatologickou asociací (SSO) působí jako příslušné orgány pro registraci specialistů jménem švýcarské státní zdravotní správy. Dalšími uznávanými stomatologickými specializacemi jsou: Zubní chirurgie, parodontologie a protetika. Počet ortodontistů je považován za vysoký. Praktičtí zubní lékaři mohou poskytovat ortodontickou léčbu.

Turecko
Ortodoncie je oficiálně uznávána od roku 1927. Titul se uděluje po zkouškách a je chráněn zákonem. Orgánem odpovědným za uznání specializace je ministerstvo zdravotnictví. Praktičtí zubní lékaři mohou poskytovat ortodontickou léčbu.

Zdroj: Česká ortodontická společnost https://www.orthodont-cz.cz/data_nova/files/Ortodoncie-01-2023-suppl.pdfEvropský ortodontický průvodce (2013-2014)V souladu s článkem 4 Ústavy EFOSA je jedním z hlavních cílů federace formulování a aktualizace podmínek odborné praxe ortodoncie odborníků v jednotlivých členských zemích Evropy a zároveň usilovat o sjednocení odborné praxe zubních lékařů národních právních předpisů upravujících výkon povolání.Evropský ortodontický průvodce 2023-2024 - již brzy!

Jaká je cena léčby průhlednými rovnátky K Line?


Od roku 2022 veřejné zdravotní pojištění nepřispívá na ortodontickou léčbu pacientů nad 22 let. Léčba s fixními aparáty je dražší o 15 až 20 tisíc Kč a vyrovnává rozdíl s cenou léčby s fóliovými aparáty, která není ze zdravotního pojištění hrazena.

Konečnou cenu léčby s alignery K Line ovlivní:


Mohu ortodontickou léčbu platit na splátky?


Jestliže váš ošetřující lékař tuto službu neposkytuje, můžete využít financování lékařského ošetření na portálu ZDRAVÍJEŽIVOT.cz


Kde se mohu léčit s alignery K Line?



Hledáte-li např. ortodontistu v Brně, obraťte se na MUDr. Františka Filipi https://www.toporto.cz/



Neviditelné rovnání zubů s K Clear

Neviditelná léčba, viditelné výsledky

Kvalita výrobků K Line Europe je výsledkem zkušeností a inovací.

Všechny naše výrobky vyvíjíme a vyrábíme v Německu.

Dokonalost našich výrobků vychází z podstaty německé kvality a technické dovednosti.

K Line Europe drží řadu patentů zaměřených na inovace ortodontických materiálů a přístrojů.

Clear Aligner Manufacturer