Stěsnání

Stěsnání

Co je stěsnání?

Dentální stěsnání je typ malokluze s nedostatkem místa v zubních obloucích pro pravidelně postavené zuby. Je známé také jako křivé nebo přeplněné zuby.

Příčinou bývá kombinace malých čelistí a velkých zubů.

Může vzniknout i po předčasné ztrátě mléčných zubů, kdy se prořezané stálé zuby posunou ze svého místa a zmenší prostor pro zuby ještě neprořezané.

Stěsnání je nejčastější ortodontickou anomálií, která postihuje více než 90 % populace.

Jak vypadají stěsnané zuby?

Vaše zuby vypadají „křivé“, když jsou přeplněné, nesprávně vyrovnané, v čelistech se tlačí na sebe. Mohou se překrývat, otáčet, kroutit, sklánět nebo tlačit v horní, dolní nebo v obou čelistech.

Stěsnané zuby jsou nejčastěji vidět v dolní přední oblasti chrupu.

Co je příčinou stěsnání zubů?

Nejběžnější příčinou stěsnaných zubů je nesoulad velikosti, tj. nedostatek prostoru v čelistech kvůli menším čelistem nebo větší velikosti zubů. To je obecně diktováno genetikou.

Může vzniknout i po předčasné ztrátě mléčných zubů, kdy se již prořezané stálé zuby posunou ze svého místa a zmenší tak prostor pro zuby ještě neprořezané.

Další příčinou stěsnání mohou být zlozvyky jako sání palce, tlačení jazykem, dumlání dudlíku v době, kdy jsou již prořezané zuby, atd.

Jaké jsou typy stěsnání?

Stěsnání se rozděluje na 

Podle závažnosti jsou typy stěsnání mírné, střední, výrazné. 

Jaké potíže může stěsnání způsobit?

Nejen, že stěsnané zuby dodávají obličeji a úsměvu nehezký vzhled, což může ovlivnit duševní a psychickou pohodu tím, že způsobuje nízkou sebeúctu,  ale způsobují i mnoho praktických problémů.

Obtížně se čistí, protože zubní kartáček nedosáhne do všech oblastí, v důsledku toho se akumuluje plak, usazuje zubní kámen, a následuje onemocnění dásní.

Při stěsnání mohou nastat i potíže s výslovností.

Jaké jsou možnosti léčby stěsnání?

Léčba stěsnání je možná v jakémkoli věku.

Nejlepším způsobem, jak srovnat stěsnané nebo křivé zuby, je ortodontické ošetření.

Léčba pomocí klasických rovnátek s dráty a zámky může být těžkopádná. 

V těchto případech nabízejí průhledná rovnátka dokonalé řešení korekce stěsnaných zubů.

Rovnátka K Clear a ClearX jsou transparentní dlahy těsně přiléhající k vašim zubům, které ortodontickými silami posouvají zuby do lepšího postavení a korigují váš skus.

Průhledná plastová rovnátka kromě toho, že jsou neviditelná, jsou také pohodlná, protože nemají žádné dráty.

Jsou snímatelná, takže si můžete pochutnat na jídle, aniž by vás rovnátka omezovala, také udržování zubů v čistotě je s průhlednými rovnátky je snazší.

Studie věnované léčbě s průhlednými rovnátky také prokázaly významné zlepšení zdravotního stavu dásní.

Bez ohledu na zvolený způsob léčby je v jejím průběhu nesmírně důležité dodržovat správnou ústní hygienu čištěním zubním i mezizubním kartáčkem a zubní nití alespoň dvakrát denně.

Než abyste své zuby zamřížovali do fixních rovnátek, zvolte raději průhledná rovnátka K Clear nebo ClearX a usmívejte se bez ostychu!