FAQ

Jaké mají K Clear výhody?

 • Ortodontické fóliové aparáty K Clear splňují vysoké estetické nároky, na vzdálenost půl metru jsou prakticky neviditelné. Jen vy budete vědět, že rovnátka nosíte.
 • Alignery K Clear můžete sejmout, abyste se mohli najíst a vyčistit si zuby.
 • K Clear vám na rozdíl od fixních rovnátek umožní běžné čištění zubů s použitím zubní nitě i mezizubního kartáčku.
 • Nošení alignerů většinou zlepšuje návyky ústní hygieny a tím i stav dásní.
 • Rovnátky K Clear se řeší většina potíží s křivými zuby jako stěsnání, hluboký skus, otevřený skus, velké rozestupy, zkřížený skus, obrácený skus (progénie) atd..
 • K Clear mohou řešit komplikovanou situaci ortodontické léčby pacientů s poruchou mineralizace zubních tkání, v porovnání s fixními aparáty výrazně snižují riziko vzniku dekalcifikace (úbytku vápníku) zubní skloviny a zánětů dásní.
 • Díky hladkému povrchu jsou fóliové aparáty K Clear oproti fixním aparátům velmi dobře přijímány, nezpůsobují dráždění a otlaky sliznice tváří či jazyka. V prvních dnech léčby mají ve srovnání se stavem po nasazení fixního aparátu výrazně menší a kratší bolestivost zubů.
 • Plánování léčby je oproti fixním aparátům delší, na druhou stranu pacient stráví méně času na kontrolách u lékaře při jejich menším počtu.
 • Pohotovostní prohlídky jsou třeba jen při spadlém attachmentu, případně po ztrátě nebo poškození aligneru.
 • Kompromisy v běžném životě jsou při nošení K Clear minimální.

Jsou výhody K Clear oproti fixním aparátům pouze kosmetické?

Přestože kosmetika je největší výhodou K Clear, dalšími významnými benefity jsou snadná zubní hygiena a možnost jíst co chcete.

Mnozí jsme kulináři, s fixními aparáty však bývá užívání si oblíbených jídel složitější.

S fixními rovnátky

 • Musíte dělit jídlo na malé kousky a vkládat do úst, neukusovat.
 • Se musíte vyhýbat tvrdým, lepivým, vláknitým, křupavým a sladkým potravinám (např. topinkám, veškerým ořechům a semínkům včetně máku, lnu či kmínu, křupkám, popcornu, čerstvé mrkvi, kedlubnám, špenátu, hruškám, jablkům, lepivým sýrům, karamelu, rozinkám, datlím, fíkům, nezralým banánům, ananasu, citrusům, hovězímu, kachnímu či krůtímu masu, atd.) abyste zabránili poškození a ulpívání jídla na zámcích a drátech, a nic neukusovat předními zuby.
 • Mnoho pacientů muselo na pohotovostní prohlídku kvůli rozbitým fixním rovnátkům po nečekaném kousnutí do tvrdého zrna popcornu během sledování filmu. Uvolněný zámek, ortodontický kroužek, nebo prasklý drát léčbu prodlouží.
 • Zvláště pro pacienty náchylné k zubnímu kazu je udržování dobré ústní hygieny obtížné. Aby zabránili dalšímu zubnímu kazu nebo onemocnění dásní musí velmi pečlivě čistit zuby kolem zámků a drátů. Pokud není zubní plak kolem fixního aparátu a u dásně důsledně odstraňován, mohou se na zubech vytvářet bílé skvrny, počínající zubní kazy, nebo zánět dásní doprovázený jejich otokem a krvácením.
 • Jste-li velmi aktivní nebo sportujete a utrpíte nepříjemný pád nebo dostanete úder do úst, kovové části fixních rovnátek vás mohou skutečně zranit. Fóliové aparáty K Clear mají v tomto ohledu mnoho společného s chrániči zubů. Přesto důrazně doporučujeme ochranu úst nebo celého obličeje při aktivitách s možností úderu do tváře.
 • Skřípete-li během spánku zuby (bruxismus), mohou se uvolňovat zámky fixních aparátů. K Clear vás před bruxismem ochrání a problém s uvolněnými zámky odpadá.

Kde se mohu léčit s K Clear?

Kontaktujte nás!

Ozveme se vám a poskytneme podrobnosti o lékaři, který pracuje s K Clear v blízkosti vašeho bydliště.

Jestliže nám zároveň pošlete fotografie vašich zubů, můžeme vám poskytnout informaci zda je pro vás léčba fóliovými aparáty vhodná a odhad délky léčby.

Co je třeba k zahájení léčby s K Clear?

Jakmile se s vaším zubní lékařem rozhodnete pro plán léčby, např. pro zjištění, zda je zapotřebí extrakce nebo interproximální redukce, budete potřebovat otisky nebo sken chrupu, klinické fotografie vašich zubů, fotografie vašeho obličeje a úsměvu, a rentgen čelistí.

otisky nebo skeny zubů

otisky nebo skeny zubů

intraorální fotografie zubů

intraorální fotografie zubů

extraorální fotografie obličeje

extraorální fotografie obličeje

rentgen čelistí

rentgen čelistí


Tyto informace budou předloženy společnosti K Line Europe ke zpracování a vytvoření 3D plánu vaší léčby.

3D plán je video plánovaného pohybu vašich zubů. Uvidíte na něm simulovaný proces léčby a konečný výsledek, který můžete po dokončení léčby očekávat.

Plán léčby zahrnuje i přehled o délce léčby a počtu fází.

K Clear 3D simulace

Jak dlouho bude má ortodontická léčba trvat?

Obvyklá doba léčby průhlednými rovnátky K Clear se pohybuje v rozmezí 6 až 12 měsíců, ve složitějších případech může trvat déle. Kontroly u lékaře během léčby bývají po 6 až 8 týdnech.

Nedůsledné nošení alignerů, nedodržování termínů kontrol, nebo ztráta či poškození rovnátek, může léčbu prodloužit i prodražit, nebo dosažení předpokládaného výsledku znemožní.

Vaše spolupráce při dodržování pravidelných ortodontických návštěv, správné ústní hygieně, a nošení rovnátek bez přerušení, pomůže dokončit ortodontickou léčbu dříve.

Jak často musím rovnátka nosit?

Obecně platí, že nejrychlejších a nejlepších výsledků léčby dosáhnete, když nosíte rovnátka co nejčastěji.

Noste rovnátka alespoň 21 hodin denně.

Úspěšnost léčby je závislá především na vašem přístupu k léčbě, svědomitosti a disciplíně.

K čemu potřebujete fotografie mého obličeje?

Váš obličej nese genetické znaky i vliv nesouladu vašich čelistí. Ty se kromě vašeho vzhledu projevují potížemi s rozmělňováním stravy, výslovností, nebo chrápáním. Nejpatrnější jsou vizuální změny brady, může být ustupující s podbradkem, nebo velká a špičatá. Tyto estetické vady nevyřeší žádné plastické operace, protože ty korigují pouze měkké tkáně.

Ortodontická léčba upraví nejen váš skus, ale i ostatní funkce obličeje, a výrazně zlepší váš vnější vzhled.

Je doba léčby průhlednými rovnátky K Clear delší než léčba tradičními rovnátky?

Doba léčby se mezi oběma metodami celkově neliší ačkoli si většina lidí myslí, že s průhlednými rovnátky trvá déle.

Pokud vám někdo říká, že jeho léčba průhlednými rovnátky trvala mnohem déle, je to pravděpodobně proto, že nedodržoval důsledně pokyny svého zubaře. Po počátečním nadšení z průběžných výsledků mají někteří lidé tendenci polevit ve svědomitosti a disciplíně při nošení neviditelných rovnátek. Jejich zuby se pak nepohybují stejně jako ze začátku, což vede k potřebě dalších fóliových aparátů, prodloužení a většinou i prodražení léčby. Známe případy progrese pouhých 20% za 1 rok jen kvůli nedostatečnému nošení fóliových aparátů. Pro takto nedisciplinované pacienty je vhodnější léčba fixními aparáty.

Bude léčba s K Clear kratší a levnější, jestliže se mé zuby posunuly po předchozí léčbě fixními aparáty?

Tyto případy relapsu nejsou většinou složité a léčba s fóliovými dlahami K Clear nebude tak dlouhá jako původní.

Doba potřebná k léčbě relapsu a kolik to bude stát, závisí na

 • rozsahu pohybu zubů
 • typu pohybu zubů a čase potřebném k jejich přesunutí do ideální polohy

Vysvětlete svou situaci svému zubnímu lékaři, který vám o době léčby a nákladech poradí nejlépe. Pokud je přesun vašich zubů mírný, budete mít i jiné možnosti jak své zuby srovnat, např. in-house rovnátka nebo retainery.

Mohu s průhlednými rovnátky K Clear normálně mluvit?

K Clear jsou vyráběné na míru pro vaše zuby. Přizpůsobení můžete urychlit lehkým nažvykováním na plošky. Během prvních hodin, než si rovnátka na zuby sednou, můžete trochu šišlat, i z tohoto důvodu doporučujeme, abyste si své první alignery nasadili na noc. Brzy si na ně zvyknete a žádné omezení řeči již nepocítíte.

Je léčba s K Clear bolestivá?

Obecně platí, že léčba průhlednými rovnátky K Clear je méně bolestivá než léčba fixními aparáty. Jakýkoliv pohyb zubů způsobí nějakou formu nepohodlí.

Bolest zubů můžete cítit zejména při jídle. V prvních 3 dnech nošení nových rovnátek je vhodnější volit měkčí stravu.

Přechod z jedněch rovnátek na druhé může způsobit pocit tlaku. Máte-li zuby velmi citlivé, může to trochu bolet. Nepohodlí netrvá déle než několik dní.

Přirovnat to lze k novým botám. Ze začátku to trochu bolí, ale jakmile je rozchodíte, stane se nošení pohodlným.

Jak mám alignery K Clear správně čistit?

Důležité je uvědomit si, že udržování alignerů v čistotě je součástí ústní hygieny. Znečištěná rovnátka nejsou estetická a mohou způsobit zápach z úst. Jejich údržba není žádná velká věda.

Omyjte rovnátka při každém čištění zubů po jídle tekoucí studenou vodou

Opláchněte rovnátka při každém čištění zubů po jídle tekoucí studenou vodou. Můžete použít i velmi měkký neelektrický zubní kartáček. Používejte však dva různé zubní kartáčky, jeden na zuby, druhý na vaše rovnátka. Jestliže alignery přichází do styku pouze s vašimi slinami, nepoužívejte zubní pastu, která může na rovnátkách zanechat bílé skvrny a abrazivní částice v ní obsažené by mohly poškrábat jejich povrch. Osušte je měkkou tkaninou.

Alespoň jednou týdně čistěte alignery roztokem z tablet na zubní protézy. Čistící tablety mají osvěžující příchuť a efektivně ničí bakterie, které tvoří zubní plak a způsobují zápach z úst. Nezaměňujte však očistu průhledných rovnátek s péčí o zubní protézy, fóliové aparáty se nesmí vyčistit způsobem běžným pro protézy. Stejně jako si před spaním čistíte zuby, vyčistěte alignery velmi měkkým kartáčkem nebo roztokem tablet na čištění zubních protéz. Ponořte je do roztoku jen na chvíli k jejich omytí. Nenechávejte rovnátka v roztoku přes noc, protože pro efektivní pohyb zubů je máte nosit 21 a více hodin. Stejným způsobem můžete postupovat po probuzení.

Pokud během čištění zubů neomýváte rovnátka v čistícím roztoku, uschovejte je v pouzdru, abyste je nevystavovali bakteriím a jiným mikroorganismům, a předešli jejich poškození či ztrátě.

Co mám dělat když jsem transparentní rovnátka ztratil nebo poškodil?


Z důvodu nenápadnosti fóliových rovnátek může dojít k jejich ztrátě nebo poškození, když je před jídlem, pitím horkého nápoje, nebo čištěním zubů dočasně sejmete a neuschováte v krabičce. Krom rizika ztráty či poškození je vystavíte bakteriím nebo jiným mikroorganismům. V restauracích dochází ke ztrátám nejčastěji, výjimečné nejsou případy rozšlápnutí nebo sežrání psem.

Jestliže rovnátka přes všechnu opatrnost poškodíte nebo ztratíte, noste v pořadí předchozí nebo následující, dokud se neporadíte se svým lékařem!

Předchozí alignery v pořadí proto nelikvidujte a dočasně uschovejte.

K Clear pouzdro je ultralehké, nenápadné a hygienické. Otevřete ho jednou rukou a diskrétně zmizí v každé kapse.

Pouzdro na rovnátka K Clear je lehké, nenápadné a hygienické. Lze otevřít jednou rukou a diskrétně zmizí v každé kapse.

Musím fóliová rovnátka nosit na obou čelistech?

Pro zajištění optimálního kontaktu mezi zuby obou čelistí po léčbě, stabilitu výsledku, i pro zdraví vašich zubů, je obvykle nutné nosit rovnátka na obou čelistech. Výjimečně, např. při nedostatečné retenci po předchozí léčbě, můžeme léčit jen jednu čelist.

Budou mít zubní implantáty vliv na léčbu s alignery K Clear?

Zubní implantáty jsou spojeny s kostí a nemohou být přesunuty. Ortodontista musí pozici implantátů obejít.

Ovlivní korunky, dostavby nebo fazety léčbu rovnátky K Clear?

Zuby s korunkami, dostavbami kompozitním materiálem, nebo fazetami, se mohou pohybovat stejně dobře jako zdravé. Při umísťování nebo odstraňování attachmentů však může být porušena nebo odstraněna glazura na porcelánu vašich korunek nebo fazet. Zabránit tomu lze neumísťováním attachmentů na zuby s korunkami, dostavbami nebo fazetami. Poraďte se se svým lékařem.

Co jsou attachmenty?

Někteří pacienti mají pro optimální funkci fóliových aparátů na zubech nalepené malé výstupky tzv. attachmenty, případně nosí mezičelistní tahy.

Attachmenty zajišťují lepší uchycení alignerů na zubech. Zhotovují se ze světlem tuhnoucí kompozitní pryskyřice v barvě zubů v různých velikostech a tvarech v závislosti na pohybu zubů, kterého je třeba dosáhnout.

Attachmenty se po ukončení léčby odstraňují. Pokud v průběhu léčby spadly, uvědomte co nejdříve svého lékaře aby je opět nalepil. Jestliže vám lékař ponechal šablony na umístění attachmentů uschovejte je až do konce léčby a přineste na případnou opravu.


attachmenty

Zůstane výsledek ortodontické léčby natrvalo?

Ano, ale jen pokud pravidelně nosíte retainery, což platí pro všechny typy ortodontických ošetření včetně tradičních rovnátek. Během života se mění celé lidské tělo, tedy i chrup. Důležité je nezanedbat retenci a docházet na pravidelné kontroly. Účelem retainerů je držet zuby v jejich nové poloze. Bez retence se vaše zuby posunou do své původní pozice, čímž ztratíte skvělé výsledky svého úsilí. Retainery jsou důležitější než samotná léčba. Setkáváme se s mnoha pacienty, kteří přichází na ortodontickou léčbu podruhé nebo potřetí jenom kvůli nedostatečné retenci.

Co je retence?

Po léčbě mají zuby tendenci vracet se do své původní polohy, proto bezprostředně po donošení posledních rovnátek následuje tzv. retenční fáze léčby.

Co jsou retainery?

Retenční fáze léčby nabízí dvě hlavní možnosti:

Snímatelné retenční fólie vypadají jako průhledná rovnátka, také jsou vyrobené na míru ale ze silnějšího materiálu odolného abrazi. Jejich úlohou není další pohyb, ale fixace zubů v dosažené poloze. Snímatelné retainery je třeba nosit nejméně 6 měsíců ve dne i v noci, u lehčích případů mohou být nošeny odpoledne a přes noc. Jsou vyjímány pouze při jídle a ústní hygieně, stejně jako alignery K Clear.

Snímatelné retainery jsou součástí léčby, nedoplácí se.

permanentní retainer
permanentní retainer

Permanentní retainer je tenký drátek (případně polymerní vlákno CROSSPOM) nalepený na zadních ploškách řezáků fixující postavení zubů natrvalo. Obvykle se připevňuje od premoláru přes řezáky po premolár (na 6 předních zubů) v dolní i v horní čelisti.

Permanentní retence je vhodná pro pacienty, kteří již nechtějí retainery vyjímat při jídle a čištění zubů. Při řeči, jídle, pití, nebo ústní hygieně nijak neomezuje. Po několika letech může být odstraněna.

Permanentní retence není součástí léčby, doplácí se.

Mohu s K Clear sportovat?

S průhlednými rovnátky můžete normálně sportovat.

Důrazně ale doporučujeme ochranu úst nebo celého obličeje při sportech s možností úderu do tváře.

Pokud přece jen utrpíte nepříjemný pád nebo dostanete ránu do úst, fóliové aparáty mají, na rozdíl od fixních rovnátek, jejichž kovové části vám mohou opravdu ublížit, mnohem více společného s chrániči na zuby.

Musím během ortodontické léčby navštěvovat svého zubního lékaře?

Podobně jako před zahájením ortodontické léčby musí být chrup kompletně sanován, i v jejím průběhu je důležité navštěvovat zubního lékaře pravidelně každých šest měsíců pro kontrolu a odstranění zubního kamene. Zhotovení nových výplní v průběhu léčby většinou vyžaduje nové otisky (skeny) a potřebu nových alignerů. Tím se léčba může prodloužit a její cena zvýšit. Dodržujte důsledně ústní hygienu, abyste riziko nového kazu snížili na minimum.

Je nutné vytrhnout zuby z ortodontických důvodů?

Extrakci je někdy možné vyloučit strippingem, tzn. zúžením zubů až o 0,25 mm. U některých pacientů není možné dosáhnout dobrého a stabilního výsledku bez vytržení zubů, ačkoli se tomuto kroku snažíme v maximální možné míře vyhnout.

Poškozuje stripping (také pod názvem zbrušování, interproximální redukce IPR) zuby?

Nepoměr velikosti horních a dolních zubů vede ke stěsnání v jedné čelisti nebo mezerám ve druhé. Řešení strippingem nebo dostavbami zubů závisí na estetických kritériích a morfologii zubů. S IPR lze získat místo v zubním oblouku nebo vyrovnat nepoměr mezi šířkou horních a dolních zubů. Při dodržení postupů IPR a zachování optimálního tvaru zubu jde o bezpečný výkon, který pacientům přinese estetický i funkční výsledek.

IPR stripping
stripping

Může parodontitida komplikovat léčbu neviditelnými rovnátky?

Některé defekty, jako jednostěnný a dvoustěnný kostní defekt, u kterých metody řízené tkáňové regenerace nejsou účinné, je možné uspokojivě vyřešit jen ve spolupráci s ortodontistou. Pro parodontologického pacienta, který nemá akutní zánět, má odstraněný kámen a dobrou úroveň hygieny, není ortodontická léčba rizikem. Léčba alignery K Clear má pro takového pacienta nesporný estetický i funkční přínos.

Je ortodontická léčba omezena věkem pacienta?

léčba fóliovými aparáty dětí a teenagerů

V současnosti je léčba fóliovými aparáty možná v jakémkoli věku.

U dětí je zahájení léčby doporučeno po ukončení výměny chrupu s plně prořezanými druhými moláry. K aplikaci rovnátek se přistupuje obvykle až po prořezání stálých horních řezáků, tzn. kolem 7. až 10. roku. V tomto věku lze řešit zákusy, zkřížený skus, obrácený skus (progénie), výrazný předkus, retence řezáků a přespočetné zuby. Ve fázi smíšeného chrupu mezi 10. až 11. rokem je vad menšina. Většina vad se projeví až od puberty po prořezání stálých zubů čili od věku 12-14 let. Teprve od tohoto věku je léčba rovnátky účelná. V každém případě je prospěšné, když vývoj zubů a čelistí vašeho dítěte zkontroluje ortodontista, všechny problémy nejsou viditelné ani jinak výbornému zubnímu lékaři!

U dospělých pacientů není věková hranice ortodontické léčby omezena.

V Evropě se transparentními fóliovými aparáty léčí přibližně 20% pacientů starších 18 let, kteří je považují za rozumnou investici. Průhledná rovnátka jsou pro dospělé efektivní nejen proto, že jsou mnohem méně nápadná než ta, která si mnozí pamatují z dětství.

Léčba rovnátky v dospělosti vám může dát nejen desítky let s atraktivním chrupem, ale i nápravu vážných strukturálních problémů. Rovné zuby totiž nejsou jen kosmetickou záležitostí. Snadněji se čistí, lépe rozmělňují potravu, a mají mnohem nižší riziko onemocnění a rozpadu dásní.

Pro léčbu je však rozhodující stav zubů a dásní. Omezující může být nedostatečně udržovaný chrup, nesprávné čištění zubů, úbytek kosti či jiná onemocnění ústní dutiny.

U dospělých pacientů není věková hranice ortodontické léčby fóliovými aparáty omezena pacient 64 let
pacient 64 let

Dospělí pacienti mívají často zuby poškozené, rozsáhle sanované, s korunkami, s poškozeným závěsným aparátem chrupu s různými projevy parodontitidy. Pokud pacient nemá akutní zánět a má dobrou ústní hygienu, lze bez obav pohybovat i s výrazně viklavými zuby. Parodontolog dokáže zlepšit úroveň alveolární kosti a optimalizovat skus i estetiku chrupu.

Rovnátky K Clear se řeší většina potíží s křivými zuby, např. stěsnání, hluboký skus, otevřený skus, velké rozestupy, zkřížený skus, obrácený skus (progénie) apod.. Dospělí se pro léčbu většinou rozhodnou proto, že si ji dříve nemohli dovolit, rodiče jejich léčbu dětském věku zanedbali nebo ji jako děti odmítali, nebo proto, že se jejich zuby posunuly věkem, případně chtějí snížit rizika spojená s parodontózou. Krom toho nošení rovnátek ve většině případů zlepší úroveň ústní hygieny a tím i stav dásní.

Pro léčbu dospělých pacientů jsou snímatelná neviditelná rovnátka K Clear optimální volbou. Důležitým faktorem je spolupráce pacienta, jeho zájem o léčbu, a disciplína.

Proč je ortodontická léčba důležitá i pro dospělé

Rovné zuby vypadají lépe. To je nejčastější důvod, proč dospělí zvolí ortodontické ošetření. Váš úsměv a vzhled ovlivňuje vaše sebevědomí a vaší důvěru při komunikaci s ostatními.

Jsou zde i zdravotní důvody proč mít rovné zuby:

 • Křivé zuby způsobují nepravidelné opotřebování ostatních zubů když na ně koušete, což vede k oslabení skloviny.
 • Potrava v křivých zubech uvízne mnohem snadněji a také se hůře vyjímá. Při složitější ústní hygieně se zvyšuje množství škodlivých bakterií a s nimi riziko zubního kazu a onemocnění dásní.
 • Ortodontická léčba také pomáhá s vyrovnáním čelistí. Nevyrovnané čelisti mohou vést k poruše TMJ (Temporomandibular joint syndrome / dysfunkční syndrom čelistního kloubu) a bolestem spojeným s touto poruchou.

Mají fóliové aparáty nějaké nevýhody?


 • Za nevýhodu neviditelných rovnátek lze považovat nezbytnou spolupráci pacienta nošením aparátů bez přerušení alespoň 20 hodin denně. Dodržování pravidelných ortodontických návštěv a správná ústní hygiena jsou nutné při jakémkoli druhu léčby nepravidelného postavení zubů.
 • Pro nenápadnost a relativní křehkost alignerů může dojít k jejich ztrátě nebo poškození v době, kdy je pacient během jídla nebo čištění zubů dočasně vyjmul.
 • Fóliové dlahy mají určitá omezení v indikaci. Obtížně proveditelné jsou úpravy výrazných rotací a sklonu většího než 45 ̊ nebo pohyb zubů s krátkými klinickými korunkami. Tyto nedostatky jsou řešeny vylepšováním různých typů attachmentů.
problematické vyosení o více než 45°

Jaká je cena léčby průhlednými rovnátky?

Konečná cena, kterou pacient za léčbu průhlednými rovnátky zaplatí, je ovlivněna těmito faktory

výrobce rovnátek

cenová politika lékaře

rozsah požadovaných změn

Máte další otázky?

Napište nám: rovnatka@kclear.cz