FAQ

informace pro pacienty


Zdravé a krásné zuby jsou skvělou investicí bez ohledu na váš věk.

První dojem uděláte jen jednou.

Postavení zubů má vliv na tvar a vzhled obličeje, ovlivňuje psychiku a sebehodnocení.

Ortodontické vady v důsledku zasahování do prostoru jazyka způsobují potíže s výslovností. Vadný skus může způsobit onemocnění čelistního kloubu spojené s bolestmi hlavy nebo potížemi s obličejovými a krčními svaly.

Při nesprávném postavení zubů je v mezizubních prostorech mnoho špatně přístupných a hůře čistitelných míst. Hromaděním plaku vzniká riziko vzniku zubního kazu, zánětu dásní i parodontu, který zapříčiní úbytek alveolární kosti s rizikem ztráty zubů.

Správný skus lépe rozmělňuje potravu, zuby se snadněji čistí, snižuje se riziko onemocnění a rozpadu dásní.

Skutečnost, že váš úsměv vypadá úžasně, významně ovlivní celý váš život.

K Clear Aligners

Co je třeba k zahájení léčby s K Clear?

Před zahájením ortodontické léčby musí být chrup kompletně sanován a s dobrou úrovní dentální hygieny. Jakmile se rozhodnete pro plán léčby, lékař vám oskenuje chrup nebo sejme otisky, pořídí klinické fotografie zubů a rentgen čelistí.

extraorální fotografie

otisky nebo skeny chrupu

intraorální fotografie

rentgen čelistí

K Clear 3D léčebný plán • Tyto informace budou předloženy společnosti K Line Europe ke zpracování a vytvoření 3D plánu vaší léčby.


 • V 3D simulaci plánovaného pohybu vašich zubů uvidíte průběh, délku a konečný výsledek léčby.

Bude mít léčba vliv na můj vzhled?

 • Váš obličej nese genetické znaky i vliv nesouladu vašich čelistí. Ty se kromě vašeho vzhledu projevují potížemi s rozmělňováním stravy, výslovností, nebo chrápáním. Nejpatrnější jsou vizuální změny brady, která může být ustupující s podbradkem, velká, nebo špičatá. Tyto estetické vady nevyřeší plastické operace, které korigují pouze měkké tkáně.

 • Ortodontická léčba upraví nejen váš skus, ale i ostatní funkce obličeje, čímž výrazně zlepší a zharmonizuje váš vnější vzhled.

Jaké mají K Clear výhody?

 • Ortodontické fóliové aparáty K Clear splňují vysoké estetické nároky, ze vzdálenosti půl metru jsou prakticky nepostřehnutelné. Jen vy budete vědět, že rovnátka nosíte.

 • K Clear můžete před jídlem a ústní hygienou kdykoli vyjmout.

 • S K Clear neměníte své stravovací návyky, můžete jíst vše co vám chutná.

 • S K Clear si na rozdíl od fixních rovnátek čistíte zuby běžným způsobem i s použitím zubní nitě a mezizubního kartáčku.

 • Léčba fóliovými dlahami K Clear u většiny pacientů zlepší návyky ústní hygieny a tím i stav dásní.

 • Fóliovými aparáty K Clear se řeší většina ortodontických vad jako je stěsnání, hluboký skus, otevřený skus, velké rozestupy, zkřížený skus, obrácený skus (progénie) atd..

 • K Clear mohou řešit komplikovanou situaci ortodontické léčby pacientů s poruchou mineralizace zubních tkání, ve srovnání s fixními aparáty výrazně snižují riziko vzniku dekalcifikace (úbytku vápníku) zubní skloviny a zánětů dásní.

 • Díky hladkému povrchu jsou K Clear oproti fixním aparátům velmi dobře přijímány, nezpůsobují dráždění a otlaky sliznice tváří ani jazyka. V prvních dnech léčby mají ve srovnání se stavem po nasazení fixního aparátu výrazně menší a kratší bolestivost zubů.

 • Plánování léčby je oproti fixním aparátům delší, pacient však stráví méně času na kontrolách u lékaře při jejich menším počtu.

 • Obvyklá frekvence kontrol je jednou za 3 měsíce, fixní aparáty vyžadují kontroly po 5 týdnech.

 • Pohotovostní návštěva lékaře je zapotřebí jen při ztrátě či poškození rovnátek, případně při poškození attachmentů.

 • Kompromisy v běžném životě jsou při nošení K Clear minimální.

Jsou výhody K Clear oproti fixním aparátům pouze kosmetické?

Přestože neviditelnost je největší výhodou K Clear, dalšími významnými benefity jsou snadná zubní hygiena, úspora času u lékaře, a možnost jíst co chcete.

Rychlé srovnání time managemetnu K Line Alignery vs. fixní rovnátka

S fixními rovnátky

 • Musíte jídlo dělit na malé kousky a vkládat do úst, neukusovat.

 • Se musíte vyhýbat tvrdým, lepivým, vláknitým, křupavým a sladkým potravinám (např. topinkám, veškerým ořechům a semínkům včetně máku, lnu či kmínu, křupkám, popcornu, čerstvé mrkvi, kedlubnám, špenátu, hruškám, jablkům, lepivým sýrům, karamelu, rozinkám, datlím, fíkům, nezralým banánům, ananasu, citrusům, hovězímu, kachnímu či krůtímu masu, žvýkačkám, karamelkám, atd.) abyste zabránili poškození a ulpívání jídla na zámcích a drátech, a nic neukusovat předními zuby.

 • Uvolněný zámek, ortodontický kroužek, nebo prasklý drát léčbu prodlouží. Mnoho pacientů muselo na pohotovostní prohlídku kvůli rozbitým fixním rovnátkům po nečekaném kousnutí do tvrdého zrna popcornu během sledování filmu.

 • Zvláště pro pacienty náchylné k zubnímu kazu je udržování dobré ústní hygieny s fixními rovnátky obtížné. Aby zabránili dalšímu zubnímu kazu nebo onemocnění dásní musí velmi pečlivě čistit zuby kolem zámků a drátů. Pokud není zubní plak kolem fixního aparátu a u dásně důsledně odstraňován, mohou se na zubech vytvářet bílé skvrny, počínající zubní kazy, nebo zánět dásní doprovázený jejich otokem a krvácením.

 • Vaše tváře a jazyk si budou na fixní rovnátka zvykat až 2 týdny a mohou se vám tvořit otlaky a podráždění tváří, fóliová rovnátka K Clear jsou přijímána bez potíží.

 • Jste-li velmi aktivní nebo sportujete a utrpíte nepříjemný pád nebo dostanete úder do úst, kovové části fixních rovnátek vás mohou skutečně zranit. Fóliové aparáty K Clear mají v tomto ohledu mnoho společného s chrániči zubů. Přesto důrazně doporučujeme ochranu úst nebo celého obličeje při aktivitách s možností úderu do tváře.

 • Pokud během spánku skřípete zuby (bruxismus) mohou se zámky fixních aparátů uvolňovat. K Clear vás před bruxismem ochrání a problém s uvolněnými zámky odpadá.

Jak často musím rovnátka nosit?

 • Obecně platí, že nejrychlejších a nejlepších výsledků léčby dosáhnete, když nosíte rovnátka co nejčastěji.

 • Rovnátka noste alespoň 21 hodin denně.

 • Úspěšnost léčby závisí především na vašem přístupu k léčbě, svědomitosti a disciplíně.

 • Zdrží-li se z jakéhokoli důvodu dodávka nových rovnátek (popř. retenčních fólií) k následující fázi léčby, je nutné, abyste své poslední dlahy nosili až do obdržení nové sady (retence) z důvodu prevence relapsu.

Kde se průhledná rovnátka K Clear vyrábí?


Alignery K Clear a ClearX vyvíjíme a vyrábíme v Německu. Dokonalost našich výrobků vychází z podstaty německé kvality a technické dovednosti. Společnost K Line Europe drží řadu patentů zaměřených na inovace v oblasti ortodontických materiálů, alignerů a přístrojů.

Ručíme za nejvyšší kvalitu našich výrobků. Abychom splnili nejvyšší standardy, vytvořili jsme přísně definované kvalitativní postupy, které garantují, že naší výrobu opustí pouze bezvadné alignery.

Požadavky na výrobu v nejvyšší kvalitě podléhají přísným kritériím na specifické vlastnosti našich výrobků zakotveným v komplexních směrnicích.

Naše výrobky podléhají rozsáhlým testům kvality, a to i ve fázi vývoje. Každý vzorek je kontrolován na stupeň požadované kvality. Speciální stroje a zařízení testují schopnost alignerů spolehlivě sloužit.

Skutečnost, že jsme držiteli patentů a ocenění, nás motivuje k dalšímu pokroku. Každý den vytváříme nové standardy v oblasti zkvalitnění ortodoncie a pohodlí pro pacienty. S každým novým produktem a inovací potvrzujeme svůj cit pro špičkovou kvalitu a funkčnost.

Vždy se můžete spolehnout, že od společnosti K Line Europe získáte vysokou kvalitu, kterou očekáváte.

K Line Europe GmbH je držitelem certifikátu ISO 13485. Naše alignery splňují požadavky nařízení o zdravotnických prostředcích MDR Evropského parlamentu a Rady EU 2017/745 a byly schváleny Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv FDA pro léčbu v USA.

Z jakého materiálu se rovnátka K Clear vyrábí?

Alignery K Clear a ClearX vyrábíme z CE certifikovaného vícevrstvého termoplastického materiálu K Flex s vysokou odolností vůči zabarvení a abrazi.

Naše patentované fólie neobsahují zdraví škodlivý uhlovodík BPA (Bisfenol A), mají měkký vnitřní povrch a tvrdou vnější plochu. Mezi vnitřním a vnějším pláštěm je centrální elastomerní vrstva, která dodává celé struktuře pružnost.

Fólie mají dokonalou rovnováhu mezi pružností a pevností s konstantními silami po celou dobu nošení. Přesně odpovídají morfologii zubů, attachmentům a interproximálním prostorům s lepší kontrolou pohybu zubů.

Je doba léčby fóliovými rovnátky delší než s fixními aparáty?

 • Doba léčby se mezi oběma metodami celkově neliší ačkoli si většina lidí myslí, že s průhlednými rovnátky trvá déle.

 • Pokud vám někdo říká, že jeho léčba průhlednými rovnátky trvala mnohem déle, je to pravděpodobně proto, že nedodržoval důsledně pokyny svého zubaře.

 • Po počátečním nadšení z průběžných výsledků mají někteří lidé tendenci polevit ve svědomitosti při nošení neviditelných rovnátek. Jejich zuby se pak nepohybují stejně jako ze začátku, může docházet k nežádoucím pohybům zubů, což může vést k potřebě dalších fóliových aparátů, prodloužení, a prodražení léčby. Setkáváme se s případy progrese pouhých 20% za 1 rok jen kvůli nedostatečnému nošení fóliových rovnátek. Pro nedisciplinované pacienty je vhodnější léčba fixními aparáty.

Jak dlouho bude má ortodontická léčba trvat?

 • Běžná doba léčby průhlednými rovnátky K Clear je v rozmezí 6 až 12 měsíců. S ClearX je kratší o 35%. Ve složitějších případech může trvat déle. Kontroly u lékaře, při kterých vám lékař sejme nové otisky, bývají 2 týdny před koncem obvyklé 12 týdenní léčebné fáze.

 • Nedůsledné nošení, nedodržování termínů kontrol, ztráta či poškození rovnátek může léčbu prodloužit, nebo dosažení předpokládaného výsledku znemožnit.

 • Vaše spolupráce při dodržování pravidelných ortodontických návštěv, správná ústní hygiena, a nošení rovnátek bez přerušení pomůže dokončit ortodontickou léčbu dříve.

Budu s průhlednými rovnátky K Clear normálně mluvit?

 • Alignery K Clear i ClearX jsou vyráběné na míru pro vaše zuby. Po nasazení nových dlah můžete jejich přizpůsobení urychlit lehkým nažvykováním na plošky.

 • Během prvních hodin, než si rovnátka na zuby sednou, můžete trochu šišlat, i z tohoto důvodu doporučujeme, abyste si své první alignery nasadili na noc. Brzy si na ně zvyknete a žádné omezení řeči nepocítíte.

Bude léčba s průhlednými rovnátky K Clear kratší a levnější, jestliže se mé zuby posunuly po předchozí léčbě fixními aparáty?

Tyto případy relapsu nejsou většinou složité a léčba s fóliovými dlahami K Clear nebo ClearX nebude tak dlouhá jako původní.

Doba potřebná k léčbě relapsu a kolik to bude stát, závisí na

 • rozsahu pohybu zubů

 • typu pohybu zubů a čase potřebném k jejich přesunutí do ideální polohy

Vysvětlete svou situaci svému zubnímu lékaři, který vám o době léčby a nákladech poradí nejlépe.

Je léčba s průhlednými rovnátky K Clear bolestivá?

 • Léčba s K Clear je méně bolestivá než léčba fixními aparáty. S ClearX je bolestivost ještě menší. Jakýkoli pohyb zubů však způsobí nějakou formu nepohodlí.

 • Mírnou bolest zubů můžete cítit zejména při jídle. V prvních 3 dnech nošení nových alignerů je proto vhodné volit měkčí stravu.

 • Nevyjímejte rovnátka na dobu delší než potřebnou k jídlu, pití horkého či sladkého nápoje, nebo ústní hygienu. Při opětovném nasazení po delším vyjmutí můžete být překvapeni tlakem až bolestí způsobenou tendencí zubů vrátit se do své původní polohy. Tlak většinou během krátké doby odezní.

 • Přechod z jedněch rovnátek na druhé také může způsobit pocit tlaku. Máte-li zuby velmi citlivé, může to i trochu bolet. Pocit nepohodlí obvykle netrvá déle než několik hodin.

 • Přirovnat to lze k novým botám. Ze začátku to může trochu bolet, jakmile je rozchodíte, stanou se pohodlnými.

Jak mám transparentní rovnátka K Clear správně čistit?

Udržování alignerů v čistotě je součástí ústní hygieny. Pomineme-li estetickou stránku, nečistá rovnátka mohou být příčinou zápachu z úst. Jejich údržba není žádná velká věda.


Po každém vyjmutí a při čištění zubů rovnátka opláchněte tekoucí studenou vodou. Můžete použít i velmi měkký neelektrický zubní kartáček. Používejte však dva různé zubní kartáčky, jeden na zuby, druhý na vaše rovnátka. Jestliže přišly do styku pouze s vašimi slinami, nepoužívejte zubní pastu, která může na rovnátkách zanechat bílé skvrny a abrazivní částice v ní obsažené by mohly poškrábat jejich povrch. Osušit je můžete měkkou tkaninou.

Omyjte rovnátka při každém čištění zubů po jídle tekoucí studenou vodou
Opláchněte rovnátka při každém čištění zubů po jídle tekoucí studenou vodou.
 • Alespoň jednou týdně byste měli rovnátka ponořit do roztoku z tablet na čištění zubních protéz. Ve volném prodeji jsou i tablety Corega Pro Cleanser Orthodontics, které společnost GSK vyvinula speciálně pro čištění neviditelných rovnátek a fóliových retainerů. Čistící tablety s jemným a neabrazivním složením mají osvěžující příchuť, efektivně ničí bakterie, které tvoří zubní plak a způsobují zápach z úst, a pomáhájí z rovnátek odstraňovat skvrny a nežádoucí zabarvení.

 • Nezaměňujte však očistu průhledných rovnátek s péčí o zubní protézy, fóliové aparáty se nesmí vyčistit způsobem běžným pro protézy.

 • Stejně jako si před spaním čistíte zuby, vyčistěte svá rovnátka velmi měkkým kartáčkem nebo roztokem tablet na čištění zubních protéz. Ponořte je do roztoku jen na chvíli k jejich omytí. Nenechávejte rovnátka v roztoku přes noc, protože pro efektivní pohyb zubů je máte nosit 21 a více hodin. Stejným způsobem můžete postupovat po probuzení.

 • Pokud během čištění zubů neomýváte rovnátka v čistícím roztoku, uschovejte je v pouzdru, abyste je nevystavovali bakteriím a jiným mikroorganismům, a předešli jejich poškození či ztrátě.

Jak mám alignery K Clear skladovat?

 • Před výměnou za v pořadí následující (obvykle po 14 dnech) ponechte fóliová rovnátka v původním uzavřeném obalu. Chraňte je před slunečním zářením a teplotami nad 40 °C.

 • Na líci plastového obalu je uvedené jméno ošetřujícího lékaře, jméno pacienta, pořadové číslo, např. Aligner #: 1, a obsažené alignery, např. Upper (OK) × znamená, že je vložen aligner pro horní čelist, a Lower (UK) × znamená, že je vložen aligner pro dolní čelist.

 • Po vyjmutí před jídlem, pitím horkého či barevného nápoje, nebo před ústní hygienou rovnátka očistěte.

 • Během sejmutí je uschovejte v pouzdře, abyste zabránili jejich poškození či ztrátě a ochránili je před bakteriemi a jinými mikroorganismy.

rovnátka K Clear v původním obalu
K Clear v původním obalu

Co mám dělat, když jsem rovnátka K Clear ztratil nebo poškodil?


 • Kvůli nenápadnosti fóliových rovnátek může dojít k jejich ztrátě nebo poškození, jestliže jste je po sejmutí před jídlem, pitím horkého nápoje, nebo čištěním zubů neuschovali v pouzdru. Ke ztrátám dochází nejčastěji v restauracích, výjimečné nejsou ani případy rozšlápnutí nebo sežrání psem.


 • Během jídla nebo čištění zubů uschovejte rovnátka v pouzdru, abyste je nevystavovali bakteriím nebo jiným mikroorganismům a zamezili jejich poškození či ztrátě.


 • Pouzdro je ultralehké, nenápadné a hygienické. Otevřete ho jednou rukou a diskrétně zmizí v každé kapse.

Pouzdro na rovnátka K Clear je lehké, nenápadné a hygienické. Lze otevřít jednou rukou a diskrétně zmizí v každé kapse.
K Clear pouzdro je ultralehké, nenápadné a hygienické.Otevřete ho jednou rukou a diskrétně zmizí v každé kapse.
 • Jestliže rovnátka přes veškerou opatrnost poškodíte nebo ztratíte, noste v pořadí předchozí nebo následující, dokud se neporadíte se svým lékařem!

 • Prasklá rovnátka nebudou správně plnit svou funkci a musí být co nejdřív vyměněna.

 • V pořadí předchozí alignery proto nelikvidujte a dočasně uschovejte.

 • Jestliže se blíží termín výměny, nasaďte si následující sadu rovnátek.

 • Pořadové číslo je uvedené na obalu i na vnitřní straně rovnátek.

 • Výroba nových aparátů pro pacienty, kteří je poškodili, ztratili, nebo nenosí pravidelně, bude dodatečně naúčtována.

Pořadové číslo je uvedené i na vnitřní straně rovnátek.
Pořadové číslo je uvedené i na vnitřní straně rovnátek.

Budou mít zubní implantáty vliv na léčbu s K Clear?


Zubní implantáty jsou spojeny s kostí a nemohou být přesunuty.

Ortodontista musí pozici implantátů obejít.

Ovlivní korunky, dostavby nebo fazety léčbu průhlednými rovnátky?


 • Zuby s korunkami, dostavbami kompozitním materiálem, nebo fazetami, se mohou pohybovat stejně dobře jako zdravé.

 • Při umísťování nebo odstraňování attachmentů však může být porušena nebo odstraněna glazura na porcelánu vašich korunek nebo fazet. Zabránit tomu lze neumísťováním attachmentů na zuby s korunkami, dostavbami nebo fazetami. Poraďte se se svým lékařem.

 • Omezení je u endodontického ošetření zubu (ošetření vnitřního prostoru zubu, laicky kořenových kanálků), se kterým lze ortodonticky pohybovat nejdříve po 6 měsících od ošetření, jinak by hrozilo akutní zhoršení stavu.

Mohu s K Clear sportovat?


 • S průhlednými rovnátky můžete normálně sportovat.

 • Důrazně ale doporučujeme ochranu úst nebo celého obličeje při sportech s možností úderu do tváře.

 • Pokud přece jen utrpíte nepříjemný pád nebo dostanete úder do úst, fóliové aparáty mají, na rozdíl od fixních rovnátek, jejichž kovové části vám mohou opravdu ublížit, mnohem více společného s chrániči na zuby.

Musím neviditelná rovnátka nosit na obou čelistech?

Pro zajištění optimálního kontaktu mezi zuby obou čelistí po léčbě, stabilitu výsledku, i pro zdraví vašich zubů, je obvykle nutné nosit rovnátka na obou čelistech. Výjimečně, např. při nedostatečné retenci po předchozí léčbě, můžeme léčit jen jednu čelist.

Co jsou attachmenty?

Někteří pacienti mají pro optimální uchycení alignerů na zubech nalepené výstupky tzv. attachmenty, případně nosí mezičelistní tahy.

Attachmenty se zhotovují ze světlem tuhnoucí kompozitní pryskyřice v barvě zubů v různých velikostech a tvarech souvisejících s pohybem zubů, kterého je třeba dosáhnout.

Obvykle zůstávají na zubech až do konce léčby, lékař je může odstranit nebo změnit i dříve. Pokud jste je během léčby poškodili nebo vám upadly, uvědomte co nejdříve svého lékaře, aby je opět nalepil. Jestliže vám lékař ponechal šablony na umístění attachmentů, uschovejte je až do konce léčby, a přineste na případnou opravu.

Pokyny pro vyjímání rovnátek ze zubů s attachmenty si přečtěte na stránce Tipy a rady.

attachmenty

Mohu se vyhnout umístění attachmentů na přední zuby?

Attachmenty jsou malé zubní výstupky umístěné na zubech. Mají různé tvary a velikosti v závislosti na pohybu zubů, kterého je třeba dosáhnout.

Úloha attachmentů

 • Lepší uchycení rovnátek na zubech

 • Dokonalejší pohyb zubů

V minulosti jsme se snažili vyhovět pacientům, kteří se bránili umístění attachmentů na přední zuby. Čas ukázal, že pro úspěšnost určitých pohybů zubů jsou attachmenty nenahraditelné a nezbytné. Věřte, že zubní lékař vám chce léčbu usnadnit.

Jsou kromě průhledných rovnátek ještě nějaké jiné estetické možnosti léčby?

Někteří ortodontisté nabízejí lingvální rovnátka (umístěná na vnitřní straně zubů). Příkladem může být systém Incognito™, který je ještě „estetičtější“ a neviditelnější než transparentní fóliová rovnátka.

 • Náklady na lingvální rovnátka jsou až dvojnásobné než na alignery K Line.

 • Lingvální rovnátka také mohou způsobit větší nepohodlí, protože přítomnost ortodontických drátů a zámků na vnitřní straně zubů zasahuje do jazykového prostoru a pacienti mívají z počátku léčby potíže s výslovností.

 • Složitější je i ústní hygiena, protože zadní strana zubů je hůře přístupná.

 • Je třeba počítat i s vyšší frekvencí kontrol a až čtyřnásobkem času na nich stráveném ve srovnání se zhruba 20 minutami na kontrole se snímatelnými rovnátky K Clear nebo ClearX.

 • Lingvální rovnátka bychom mohli doporučit jen pro velmi specifické případy, např. profesionální hráče na dechové nástroje, ale i pro ně jsou alignery K Line vhodnější.

Lingvální rovnátka Incognito™Zdroj: www.3m.com

Zůstane výsledek mé ortodontické léčby natrvalo?


 • Ano, ale jen pokud pravidelně nosíte retenční fólie nebo máte permanentní retenci, což platí pro všechny typy ortodontických ošetření včetně tradičních rovnátek.

 • Setkáváme se s pacienty, kteří přichází na ortodontickou léčbu podruhé nebo potřetí jen kvůli nedostatečné retenci, což se může stát u pacientů, kteří nenosí snímatelné retenční fólie pravidelně, nebo trpí bruxismem, fólie prokousali, a nenavštívili svého lékaře včas, nebo nedodržují pravidelné kontroly.

 • Retence je důležitější než samotná léčba.

Co je retence?

 • Bezprostředně po donošení posledních rovnátek následuje tzv. retenční fáze léčby.

 • Účelem retence je udržet zuby v jejich nové poloze.

 • Retence je důležitější než samotná léčba.

 • Bez retence se zuby posunou do svého původního postavení, čímž ztratíte skvělé výsledky svého úsilí.

 • Přesná doba retence není stanovena. Její obvyklá délka je kolem 3 let, někteří ortodontisté doporučují minimálně 8 let, většina lékařů nechává pacientům fixní retenci natrvalo. Kontroly bývají každé 3 měsíce, později jednou za půl roku.

Jaké se používají retainery?


Snímatelné retenční fólie

Snímatelné retenční fólie vypadají stejně jako průhledná rovnátka, jsou vyrobené na míru z materiálu odolného abrazi a zabarvení.

Jejich úlohou není další pohyb, ale fixace zubů v dosažené poloze.

Snímatelné retainery je ve většině případů třeba nosit po první 2 měsíce nejméně 21 hodin denně.

Jsou vyjímány pouze před jídlem a ústní hygienou, stejně jako rovnátka K Clear nebo ClearX.

Po zhotovení nové rozsáhlé výplně, korunky, dostavby, apod., se ve většině případů musí vyrobit nové.

Snímatelné retainery jsou součástí léčebného plánu bez doplatku.


Retainer Plus od K Line Europe je ve srovnání s konvenčními jednovrstvými PETG retainery pevnější, odolnější, pružnější a pohodlnější.

Retainer Plus od K Line Europe

Po dvou měsících pravidelného nošení je může pacient zkusit vyjmout na dopoledne. Pokud po nasazení na odpoledne nepocítí tlak na zuby, může je začít nosit jen odpoledne a v noci. S ustupujícím tlakem začne dobu vyjmutí prodlužovat. Během prvního roku je bude nosit každou noc, v druhém roce 4-6 nocí v týdnu, ve třetím roce 1-2 noci v týdnu. Vždy ale podle pokynů lékaře na pravidelných kontrolách.

Péče o snímatelné retainery

O snímatelné retenční fólie pečujete stejně jako o alignery, tzn. s nasazenými nejíte, nekouříte, nepijete horké, sladké, či barevné nápoje, po vyjmutí je opláchnete proudem studené vody, čistíte měkkým kartáčkem na zuby, alespoň jednou týdně ponoříte do roztoku na čištění zubních protéz, po vyjmutí je schováte v krabičce na alignery, abyste je nevystavovali bakteriím nebo jiným mikroorganismům a zamezili poškození či ztrátě.

Fixní retence (podlepení)

Ocelový drátek nebo antialergické polymerní vlákno CROSSPOM, nalepený na zadních ploškách od premoláru přes řezáky po premolár (předních 6 zubů) v dolní i v horní čelisti, fixující postavení zubů natrvalo.

Pacient s permanentní retencí nosí snímatelné retenční fólie na noc.

fixní retainer
permanentní retence ocelový drátek
 • Fixní retence je vhodná pro pacienty, kteří se nechtějí obtěžovat vyjímáním retenčních fólií před jídlem a čištěním zubů. Při artikulaci a ústní hygieně nijak neomezuje. Podlepení je třeba důkladně čistit zubním a mezizubním kartáčkem.

 • Během stravování, zejména při jedení tvrdých potravin, je třeba dávat pozor, aby nedošlo k uvolnění drátku. Dojde-li k poškození, je nutné nosit retenční fólie po celý den, a co nejdříve navštívit lékaře na opravu.

permanentní retence polymerní vlákno CROSSPOM
 • Fixní retainery je nutné v pravidelných intervalech kontrolovat.

 • Permanentní retence může být po několika letech odstraněna. Přesná doba ponechání není stanovena. Někteří ortodontisté uvádějí minimální dobu 8 let, většina jí pacientům ponechává natrvalo.

 • Podrobné informace k fixní retenci naleznete v článku Twist-efekt, X-efekt a jiné neočekávané komplikace fixních retainerů na stránkách LKS časopisu České stomatologické komory.

 • Fixní retence není součástí léčebného plánu a doplácí se.

Je nutné vytrhnout zuby z ortodontických důvodů?

 • U některých pacientů není možné dosáhnout dobrého a stabilního výsledku bez vytržení zubů, ačkoli se tomuto kroku snažíme v maximální možné míře vyhnout.

 • Kosti čelistí mají omezenou kapacitu prostoru, proto je někdy nutné k získání místa některé zuby vytrhnout. Nejčastěji to bývají premoláry. Při výběru zubů k extrakci se upřednostňují zuby s kazy nebo velkými výplněmi před zdravými, i kdyby zdravé byly z ortodontického hlediska k získání místa výhodnější.

 • Extrakci je někdy možné vyloučit strippingem známým také jako zbrušování nebo interproximální redukce (zkratka IPR), tzn. zúžením zubů až o 0,25 mm.

Poškozuje stripping (známý také pod názvem zbrušování, interproximální redukce se zkratkou IPR) zuby?

Nepoměr velikosti horních a dolních zubů vede ke stěsnání v jedné čelisti nebo mezerám ve druhé. Řešení strippingem nebo dostavbami zubů závisí na estetických kritériích a morfologii zubů. S IPR lze získat místo v zubním oblouku nebo vyrovnat nepoměr mezi šířkou horních a dolních zubů. Při dodržení postupů IPR a zachování optimálního tvaru zubu jde o bezpečný výkon, který pacientům přinese estetický i funkční výsledek.

Podrobnější informace ke strippingu naleznete v článku Interdentální stripping a riziko zubního kazu na stránkách LKS časopisu České stomatologické komory.

IPR stripping
stripping (IPR)

Musím během ortodontické léčby navštěvovat zubního lékaře?

Ano! Před zahájením ortodontické léčby musí být chrup kompletně sanován a s dobrou úrovní dentální hygieny. V jejím průběhu je důležité pravidelně každých šest měsíců navštěvovat zubního lékaře ke kontrole a odstranění zubního kamene. Ortodontisté na tyto úkony nebývají obvykle vybaveni.

Po zhotovení nových výplní v průběhu léčby mohou být zapotřebí nové otisky nebo skeny pro výrobu nových rovnátek. Léčba se pak může prodloužit a její cena zvýšit.

Dodržujte důsledně ústní hygienu, abyste zabránili vzniku nového kazu.

Čisté zuby se nekazí!

Zubní kazy, záněty dásní, i parodontitida jsou způsobené bakteriemi.

Cukr na zubech a rovnátkách vytváří plak, který se vlivem bakterií mění na kyselinu, ta pak poškozuje zubní sklovinu, narušuje povrch fólií, a při delším působení může odhalit krčky zubů.

Cukr mohou obsahovat i pastilky a tablety na bolest v krku. To pochopitelně platí i o sladkostech jako bonbóny, želatinové pochoutky, apod..

Kromě slazených nápojů jako limonád, džusů, kakaa, apod., si dejte pozor na obsah cukru v energetických, iontových a proteinových nápojích. Půllitr piva obsahuje 2 až 3 kostky cukru.

Omezte se i v konzumaci dietních a light nápojů, které sice neobsahují cukr, zato více pro zubní sklovinu agresivních kyselin ve formě umělých sladidel.

Ovoce, citrusové plody, víno hroznové i alkohol (červené i bílé), obsahují kyseliny oslabující sklovinu, která se pak stává náchylnější k tvorbě skvrn.

Barevné ústní vody používejte s rozvahou, neboť mohou zapříčinit usazování pigmentů na sklovině.

V současnosti je léčba fóliovými aparáty možná v jakémkoli věku.

Ortodontická léčba dětí začíná nejčastěji po ukončení druhé fáze výměny chrupu ve věku kolem 12 let, v tomto věku má až 75 % dětí nějakou formu malokluze.

Dolní věková hranice pro zahájení léčby se standardně pohybuje kolem 8. roku po prořezání prvních molárů s řezáků, individuálně lze s terapií začít i dříve. K zabránění pozdější delší a nákladnější léčby včetně extrakce či ortognátní chirurgie ve stálém chrupu je nejlepší začít léčbu již ve smíšeném chrupu. Jestliže se malokluze neléčí, časem se zhoršuje.

U dětí mladších 8 let není použití fixních aparátů doporučováno, což může zkomplikovat včasné zahájení ortodontické léčby v budoucnosti. Snímací aparáty byly dosud jedinou možností. V mnoha případech jsou ale neefektivní a k úplnému vyřešení problému biomechanicky nedostatečné. V dnešní době je i u dětských pacientů možné použít efektivnější, rychlejší, komfortnější, elegantnější a především předvídatelnou léčbu fóliovými aparáty.

Léčba s fóliovými aparáty je absencí kovových zámečků na zubech dětí přínosná k prevenci onemocnění v dutině ústní, např. gingivitis, hyperplazie, demineralizace nebo zubních kazů, které se po sejmutí ortodontických zámečků často vyskytují.

Děti vnímají estetiku průhledných rovnátek individuálně, některému se líbí, že nejsou vidět, jiné zase chtějí barevné gumičky na fixním rovnátku. Své zkušenosti sdílejí především na sociálních sítích, přičemž lze sledovat vzestupnou tendenci zájmu o neviditelná rovnátka.

U dospělých pacientů není věková hranice omezena, rozhodující je stav zubů a dásní.

Kdy mám své dítě přivést k ortodontistovi?

Rodiče často rozpoznají problém se zuby a čelistmi svého dítěte jako první. Ve skutečnosti vidíme spoustu rodičů, kteří k nám přivedou své děti poté, co si všimli stěsnání, předkusu nebo mezer na zoubcích svého dítěte.

I když si většina lidí myslí, že na první ortodontickou návštěvu mají zajít až když má dítě všechny stálé zuby (obvykle ve věku od 12 do 14 let), je mnoho důvodů, proč byste měli s dítětem přijít k ortodontistovi mnohem dříve.

Své dítě přiveďte k ortodontistovi nejpozději do 7 let věku.

léčba fóliovými aparáty dětí a teenagerů
U dětí je zahájení léčby doporučeno po ukončení výměny chrupu s plně prořezanými druhými moláry.

Zubní lékař může vaše dítě odkázat na ortodontistu, pokud uvidí nějaké problémy se skusem. Většina ortodontistů však doporučuje posouzení nejpozději do věku 7 let.

V tomto věku, kdy jsou stále přítomny některé z mléčných zubů, již může ortodontista zaznamenat určité problémy s objevujícími se zuby a vývojem čelistí, jako je zkřížený skus, hluboký skus, stěsnání nebo vyčnívající zuby.

Co se stane při první ortodontické prohlídce mého dítěte?

První prohlídka nemusí vždy znamenat, že vaše dítě bude hned potřebovat rovnátka nebo jiné ošetření. Ortodontista provede důkladné vyšetření úst, zubů a čelistí vašeho dítěte. Pro důkladné posouzení polohy zubů také může zhotovit rentgenové snímky.

Tři obecné výsledky první kontroly jsou:

 • Zuby a skus vašeho dítěte jsou v pořádku a není nutná žádná léčba.

 • V budoucnu bude možná nutná léčba a ortodontista bude muset pravidelně sledovat růst zubů a čelistí vašeho dítěte.

 • Existuje problém, který je nejlepší léčit včasnou intervencí.

Jaké jsou výhody včasné ortodontické léčby?

Některé problémy se zuby lze v mladším věku řešit mnohem efektivněji. Při včasné léčbě bude ortodontista schopen dosáhnout optimálních výsledků, které nemusí být stejně úspěšné až zuby a čelisti přestanou růst. Léčbu lze také dokončit rychleji, než když se na něj obrátíme později.

Včasná léčba umožní vašemu ortodontistovi:

 • řídit růst zubů vašeho dítěte

 • snížit riziko traumatu z vyčnívajících zubů

 • napravit škodlivé orální návyky, jako je tlačení jazykem nebo dýchání ústy

 • zlepšit vzhled zubů a úsměv vašeho dítěte

 • srovnat trvalé zuby do ideální polohy

 • zlepšit postavení, tvar i funkci rtů

 • zabránit rozvoji komplexních problémů v budoucnosti

Každé dítě je jiné a bude vyžadovat léčbu přizpůsobenou jeho potřebám. Ortodontista poskytne vám a vašemu dítěti nejlepší léčbu v nejvhodnější dobu.

U dětí je zahájení ortodontické léčby doporučeno po ukončení výměny chrupu s plně prořezanými druhými moláry.

K aplikaci rovnátek se přistupuje obvykle až po prořezání stálých horních řezáků, tzn. kolem 7. až 10. roku. V tomto věku lze řešit zákusy, zkřížený skus, obrácený skus (progénie), výrazný předkus, retence řezáků a přespočetné zuby. Ve fázi smíšeného chrupu mezi 10. až 11. rokem je vad menšina.

Většina vad se projeví až od puberty po prořezání stálých zubů (12-14 let). V tomto věku je léčba nejúčelnější, viz případ tohoto 14letého chlapce léčeného s K Clear.

V každém případě je prospěšné, když vývoj zubů a čelistí vašeho dítěte zkontroluje ortodontista, všechny problémy nejsou viditelné ani jinak výbornému zubnímu lékaři!

Stěsnání
K Clear případ stěsnání 14letého pacienta

U dospělých pacientů není věková hranice ortodontické léčby omezena.

V Evropě se transparentními fóliovými aparáty léčí přibližně 20% pacientů starších 18 let, kteří je považují za rozumnou investici. Pro dospělé je léčba zajímavá i proto, že alignery jsou mnohem méně nápadné než fixní rovnátka, která si mnozí pamatují z dětství, a jsou uživatelsky daleko příjemnější.

Léčba rovnátky v dospělosti vám může dát nejen desítky let s atraktivním chrupem, ale i nápravu vážných strukturálních problémů. Rovné zuby totiž nejsou jen kosmetickou záležitostí. Snadněji se čistí, lépe rozmělňují potravu, a mají mnohem nižší riziko onemocnění a rozpadu dásní.

Pro léčbu je však rozhodující stav zubů a dásní. Omezující může být nesprávné čištění zubů, nedostatečně udržovaný chrup a ústní hygiena, úbytek kosti, či jiná onemocnění ústní dutiny.

Zdravé a krásné zuby jsou skvělou investicí bez ohledu na váš věk.

Dospělí pacienti mívají často zuby poškozené, rozsáhle sanované, s korunkami, s poškozeným závěsným aparátem chrupu a různými projevy parodontitidy. Pokud pacient nemá akutní zánět a má dobrou ústní hygienu, lze bez obav přesunout i viklavé zuby. Parodontolog dokáže zlepšit úroveň alveolární kosti a optimalizovat skus i estetiku chrupu.

Rovnátky K Clear se řeší většina potíží s křivými zuby, např. stěsnání, hluboký skus, otevřený skus, mezery, zkřížený skus, obrácený skus (progénie), převislý skus, apod..

Dospělí se pro léčbu většinou rozhodují proto, že si ji dříve nemohli dovolit, jejich rodiče léčbu dětském věku zanedbali, jako jí děti odmítali, nebo proto, že se jejich zuby posunuly věkem, ale i proto, že chtějí snížit rizika spojená s parodontózou. Léčbou průhlednými rovnátky často zlepší úroveň ústní hygieny a tím i stav dásní.

Třída II hluboký skus se stěsnáním studie
K Clear případ hluboký skus se stěsnáním 25leté pacientky

Pro ortodontickou léčbu většiny dospělých pacientů jsou snímatelná neviditelná rovnátka K Clear optimální volbou. Důležitými faktory pro úspěšnou léčbu jsou spolupráce pacienta, jeho zájem o léčbu, svědomitost a disciplína.

Obecná představa, že ortodoncie je jen pro děti, je mýtus.

Proč je ortodontická léčba důležitá i pro dospělé?

Rovné zuby vypadají lépe. To bývá nejčastější důvod, proč dospělí volí ortodontické ošetření. Léčba však také zlepší výraz vašeho obličeje. Váš úsměv a vzhled ovlivňuje vaše sebevědomí i důvěru při komunikaci s lidmi.

Rovné zuby jsou důležité i ze zdravotních důvodů:

 • Křivé zuby způsobují nepravidelné opotřebování ostatních zubů když na ně koušete, což vede k oslabení skloviny.

 • Potrava v křivých zubech snadno uvízne a často se složitě vyjímá. Při komplikovanější ústní hygieně se zvyšuje množství škodlivých bakterií a s nimi riziko zubního kazu a onemocnění dásní.

 • Ortodontická léčba také pomáhá s vyrovnáním čelistí. Nevyrovnané čelisti mohou vést k poruše TMJ (Temporomandibular joint syndrome / dysfunkční syndrom čelistního kloubu) a bolestem spojeným s touto poruchou.

Průhledná rovnátka jsou uživatelsky komfortní a u starších pacientů velmi oblíbená.

Nejsem už na rovnátka příliš starý?


Tuto otázku slýcháme od pacientů poměrně často.

 • Každý pacient, mladý i starý, má z ortodontické léčby prospěch. V zubních ordinacích máme 6 z 10 ortodontických pacientů starších 18 let. Každý den z nich odchází stále více dospělých pacientů s krásnými výsledky.

 • Moderní průhledná rovnátka jsou velmi účinnou ortodontickou volbou. Při správném nošení nepřetržitě přesouvají zuby do správné polohy. Jsou diskrétnější než fixní a poskytují vysoce kvalitní výsledky až o šest měsíců rychleji než tradiční možnosti při nesrovnatelně vyšším komfortu.

U dospělých pacientů není věková hranice ortodontické léčby fóliovými aparáty omezena pacient 64 let
U dospělých pacientů není věková hranice ortodontické léčby omezena.
 • Průhledná rovnátka K Clear jsou na rozdíl od fixních rovnátek komfortní a estetická, mezi staršími pacienty velmi oblíbená. Můžete je vyjmout před jídlem, čištěním zubů, nebo účastí na společenské události, a vylepšit svůj úsměv, aniž by to ohrozilo váš životní styl. Abyste dosáhli požadovaného výsledku, musíte svá průhledná rovnátka nosit alespoň 21 hodin denně.

 • Ortodontisté jsou vyškoleni, aby vyléčili všechny případy bez ohledu na to, jak jednoduché nebo složité jsou. Ortodontista posoudí váš případ a navrhne léčbu, která v co nejkratším čase bezpečně a přesně posune zuby do ideální polohy.

 • Spolupráce pacienta je velmi důležitá. Stejně jako u jakékoli jiné léčby je k dosažení požadovaných výsledků velmi důležitá vaše spolupráce. Faktory, jako špatná ústní hygiena, nebo když nebudete nosit rovnátka podle pokynů ortodontisty, mohou výsledky vaší léčby brzdit.

 • Ortodontické ošetření není jen kosmetická záležitost. Křivé nebo špatně vyrovnané zuby vyvolávají stud, a většina našich pacientů podstupuje ortodontickou léčbu, protože se chce bez obav usmívat. Je tu však ještě správný skus s rovnými zuby, které vaše okolí také vnímá. Křivé zuby se nečistí snadno a mohou zvýšit riziko kazu a onemocnění dásní. Špatný skus může také způsobit problémy s polykáním a nadměrně namáhat čelisti a žvýkací svaly, což je většinou příčinou bolestí hlavy i obličeje.

 • Pokud jste ortodontickou konzultaci odkládali, protože máte pocit, že už je příliš pozdě, nebojte se! Zdravé a krásné zuby jsou skvělou investicí bez ohledu na váš věk. Promluvte si s ortodontistou, kterému důvěřujete, a vydejte se na cestu za krásnými rovnými zuby!

Může parodontitida komplikovat léčbu neviditelnými rovnátky?

Některé defekty, jako jednostěnný a dvoustěnný kostní defekt, u kterých metody řízené tkáňové regenerace nejsou účinné, je možné řešit jen ve spolupráci s ortodontistou.

Ortodontická léčba parodontologického pacienta je možná pouze v klidové fázi onemocnění. Pacient musí nejdříve absolvovat komplexní parodontologickou léčbu. Pokud by ortodontická léčba probíhala v akutním stádiu, došlo by k závažnému zhoršení a poškození parodontu.

Pro parodontologického pacienta, který nemá akutní zánět, má odstraněný kámen a dobrou úroveň ústní hygieny, není ortodontická léčba rizikem. Léčba fóliovými aparáty K Clear má pro takového pacienta nesporný estetický i funkční přínos.

Po nasazení rovnátek necítím žádný tlak, mohu vyměnit je za další v pořadí dříve?

Nikoliv. Pro správný průběh léčby musíte dodržet intervaly výměn průhledných rovnátek určené vaším lékařem.

Budu po plánované době léčby potřebovat další rovnátka?


Ačkoliv subjektivně můžete být s dosavadním výsledkem léčby spokojeni, nelze vyloučit, že jej budeme chtít před vložením retaineru ještě trochu vylepšit, a k dosažení optimálního výsledku bude zapotřebí několik dalších sad rovnátek.

Rozhodnutí učiníte se svým lékařem.

Proč moje průhledná rovnátka žloutnou / bělají?

Přestože naše fólie K Flex jsou vysoce odolné vůči zabarvení, v době vyjmutí z úst můžete postřehnout změnu v transparentnosti svých alignerů.

K tomu může dojít, jestliže často požíváte potraviny či nápoje s výraznými barvivy a před opětovným nasazením rovnátek si nečistíte zuby, nebo s nasazenými alignery kouříte.

Obecně platí, že potraviny, které vám zabarví prsty či oblečení, zbarví i vaše zuby, a při nedostatečné zubní hygieně mohou mít vliv i na transparentnost vašich alignerů.

Nejběžnější jsou:

 • Nápoje: káva, čaje (černé, zelené, i bylinkové), víno červené i bílé; limonády a džusy z tmavého ovoce pijte raději slámkou, která omezí styk tekutiny se zuby, nápoje nenechávejte v ústech a co nejdříve polkněte

 • Ovoce a lesní plody: borůvky, ostružiny, hroznové víno, granátové jablko, moruše, třešně

 • Zelenina: rajčata a výrobky z nich (omáčky, ajvar, apod.), červená řepa, mrkev, špenát

 • Dochucovadla: koření (šafrán, kari, kurkuma), ocet, balsamico, sójová omáčka

 • Sladkosti: čokoláda, bonbóny, lízátka, žvýkačky, zmrzlina

 • Tabákový kouř


Řiďte se pokyny k používání a péči o K Clear v sekci Tipy a rady.

Moje rovnátka mají ostré hrany

Zřídka se stane, že u vašich nových fóliových rovnátek ucítíte po nasazení ostrou hranu v kontaktu s dásní. V takovém případě kontaktujte svého lékaře, který nedostatek odstraní.

Můžete také použít pilník na alignery nebo zubní vosk k ošetření okrajů rovnátek, aby nedošlo k prořezání jazyka nebo dásní.

Mají fóliové aparáty nějaké nevýhody?


 • Za nevýhodu neviditelných rovnátek lze považovat nezbytnou spolupráci a disciplínu pacienta nošením rovnátek bez přerušení alespoň 21 hodin denně. Dodržování pravidelných ortodontických návštěv a správná ústní hygiena jsou nutné při jakémkoli druhu léčby nepravidelného postavení zubů.

 • Pro nenápadnost a relativní křehkost fóliových aparátů může dojít k jejich ztrátě nebo poškození v době, kdy je pacient během jídla nebo čištění zubů dočasně vyjmul z úst.

 • Fóliové dlahy mají určitá omezení v indikaci. Obtížně proveditelné jsou úpravy výrazných rotací a většího než 45 ̊ sklonu, nebo pohyb zubů s krátkými klinickými korunkami. Tyto nedostatky jsou řešeny vylepšováním různých typů attachmentů.

problematické vyosení o více než 45 °

Proč mám podstupovat ortodontickou léčbu, když si mohu fóliová rovnátka objednat na internetu?

Některé internetové společnosti nabízejí zdánlivě velmi snadný způsob ortodontické léčby. Slibují Vám, že postačí, pokud si sami pořídíte selfie fotografie zubů a/nebo sami si svépomocí sejmete otisky zubů, případně Vám oskenují zuby ve skenovacím centru, a pak vám obratem zhotoví a pošlou poštou přímo domů fóliová rovnátka. Slibují Vám, že již po několika měsících nošení budou vaše zuby rovné a vše je velmi jednoduché! Je tomu ale opravdu tak? Máte jistotu, že fóliové aparáty bez ortodontisty, attachmentů nebo IPR jsou správné řešení?

Než se rozhodnete pro takovou přímou péči u některé z komerčních „zdravotnických“ firem bez specialisty v oboru ortodoncie, přečtěte si upozornění České ortodontické společnosti (odborné lékařské společnosti) pro zájemce o léčbu snímatelnými fóliovými aparáty formou přímého nákupu od obchodních společností (např. SmileDirectClub, Candid Co., Smilelove, Snapcorrect, Orthly, Your Smile Direct, atd.), který upozorňuje na množství otázek a důvodů k zamyšlení.

leták-ortodoncie-bez-lekare.pdf

Kšeft s průhlednými rovnátky - Jak obchodují online prodejci - Mohou to dělat?

dokument televize NDRv němčině, nastavte si automatický překlad

Má na nošení rovnátek vliv koronavirus COVID-19?I v době ohrožení koronavirem COVID-19 je důležité, abyste svá rovnátka nosili pravidelně, protože omezení by mohlo vést k poškození vašich zubů nebo dásní a způsobit vrácení zubů do jejich původní polohy.


Při nošení průhledných rovnátek se nevyhnete časté přítomnosti prstů v ústech.


Dodržujte následující jednoduché pokyny ke snížení rizika virového onemocnění i ohrožení ostatních:

 • před vyjímáním rovnátek z úst si umyjte ruce teplou vodou a mýdlem

 • rovnátka uschovejte v pouzdře, které pravidelně každý den umývejte

 • při omývání rovnátek pod tekoucí vodou zamezte stříkání a potřísněná místa desinfikujte

 • ruce si myjte i před vkládáním rovnátek do úst

 • jestliže máte teplotu, kašlete, kýcháte, bolí vás v krku, nebo máte zrychlený dech, informujte telefonicky o těchto skutečnostech lékaře, než ho půjdete navštívit

 • nikdy nevíte kdo se dotkl kliky nebo madla před vámi; noste u sebe desinfekční roztok a po každém kontaktu s frekventovaným povrchem si desinfikujte ruce

 • pro případ, že si nebudete moci umýt ruce nebo nemáte k dispozici desinfekční roztok, mějte u sebe několik párů jednorázových rukavic v hygienickém balení; využijete je k nasazování a vyjímání rovnátek, v dopravních prostředcích, při otevírání klik, počítání peněz, atd; po použití rukavice vyhoďte do odpadu

Přispějte k zastavení šíření nového koronaviru viz COVID-19.

Mohu při ortodontické léčbě užívat běžně dostupné léky?

Během rovnání zubů buďte opatrní při výběru léků, které užíváte. Některá běžně dostupná léčiva totiž mohou pohyb zubů výrazně zpomalit.

Bez obav můžete užívat léky obsahující paracetamol, které pohyblivost zubů nezpomalují. Na bolesti a vysoké teploty doporučujeme užívat monokomponentní přípravky jako Panadol, Paralen, Paramax, případně vícesložkové, např. Coldrex, Doreta, Ataralgin, Vicks. Vždy čtěte příbalové informace nebo užívejte podle pokynů lékaře.

Vyhýbat byste se měli užívání Aspirinu, Acylpirinu, a lékům s obsahem látek ibuprofen, flurbiprofen, diklofenak, naproxen, methotrexát, salicyláty, např. Ibuprofen, Ibumax, Ibalgin, Diclofenac, Trexan, Metoject, které posun zubů do požadované polohy výrazně zpomalují. Užíváte-li takové léky, poraďte se s lékařem o volbě jiného typu.

Je souvislost mezi Covid-19 a zdravými zuby?

Lidé s pokročilým onemocněním dásní mohou mít až třikrát vyšší pravděpodobnost, že budou trpět závažnými komplikacemi Covid-19.

Ve vztahu mezi obecným zdravím a zdravými zuby a zvláště dásněmi byly zjištěny pozitivní souvislosti se zdravím dásní a cukrovkou, hypertenzí, mrtvicí, demencí, nízkou porodní hmotností u těhotných žen a mnoha dalšími.

Dásně jsou mimořádně dobře zásobené krví a ústa jsou bohužel nejšpinavější částí lidského těla s 2000 až 3000 druhy bakterií. Zdravá, čerstvě vyčištěná ústa mohou mít v kteroukoli chvíli přítomnost 100 až 200 druhů bakterií na úrovních, které lze detekovat. Tyto bakterie jsou citlivé na své okolí.

Pokud dojde k traumatu nebo ekologické nerovnováze, úroveň dobrých bakterií klesne a úroveň špatných bakterií se zvýší. Špatné bakterie se v nadměrném množství vyskytují v ústech lidí s problémy, jako je zubní kaz nebo zánět dásní. Vše, co se dostane do úst, změní podmínky prostředí a vyvede mikrobiom z rovnováhy. Zpětnovazební smyčky v ústech způsobuje i tabákový kouř a vaping.

Složkami ve zpracovaných potravinách se živí druhy bakterií vylučující kyseliny, které narušují sklovinu zubů. Těmto bakteriím se daří v kyselejším prostředí a znepříjemňují život bakteriím, které preferují neutrální pH zdravých úst.

Dojde-li k porušení dásní, bakterie se dostanou do krevního řečiště, způsobí vzestup zánětlivých markerů, zvýšení krevního tlaku, zhoršení hypertenze a další problémy, např. onemocnění srdce, mozku a ledvin.

Covid-19 je onemocnění, které spouští přehnanou zánětlivou reakci těla. Jakýkoli potenciální bakteriální přístav může uvést celé tělo do krizového režimu a zhoršit příznaky Covidu. Ve studii provedené v roce 2021 bylo zjištěno, že lidé s pokročilým onemocněním dásní mají nejméně třikrát vyšší pravděpodobnost závažných komplikací Covid-19, jako je potřeba asistované ventilace, přijetí na JIP a dokonce smrt.

Pro zdravé zuby a dásně je důležitá pravidelná dentální hygiena. Pokud máte známky onemocnění zubů nebo dásní (gingivitida), jako zřetelně červené, nateklé, krvácející, přítomnost zubního kamene a podobně, je důležité si nechat zuby důkladně vyšetřit a pravidelně odborně čistit. Zdravé dásně sice nezabrání nákaze Covid-19, ale významně snižují závažnost komplikací.

Jaká je cena léčby průhlednými rovnátky K Clear?


Od roku 2022 veřejné zdravotní pojištění nepřispívá na ortodontickou léčbu pacientů nad 22 let. Léčba s fixními aparáty je dražší o 15 až 20 tisíc Kč a vyrovnává rozdíl ceny léčby s fóliovými aparáty.

Konečnou cenu léčby s K Clear ovlivní:

 • délka léčby - rozsah požadovaných změn

 • cenová politika lékaře nebo kliniky


Kde se mohu léčit s K Clear?


 • Léčbu průhlednými rovnátky K Clear vám poskytnou certifikovaní ortodontisté. • Potřebujete-li kontaktní údaje, napište, zavolejte.

Neviditelné rovnání zubů s K Clear

Mohu ortodontickou léčbu platit na splátky?


Jestliže váš ošetřující lékař tuto službu neumožňuje, můžete využít financování lékařského ošetření, které poskytuje portál ZDRAVÍJE ŽIVOT.CZ


Kontakt

+420 799 79 49 79


Neviditelná léčba, viditelné výsledky

Kvalita výrobků společnosti K Line Europe je výsledkem zkušeností a inovací.

Všechny naše výrobky vyvíjíme a vyrábíme v Německu. Dokonalost našich výrobků vychází z podstaty německé kvality a technické dovednosti. Společnost K Line Europe drží v současné době celosvětově 7 patentů zaměřených na inovace ortodontických materiálů a přístrojů.