alignery

K Line

FAQ

informace pro pacienty


Zdravé a krásné zuby jsou skvělou investicí bez ohledu na váš věk.

První dojem uděláte jen jednou.

Postavení zubů má vliv na tvar a vzhled obličeje, ovlivňuje psychiku a sebehodnocení.

Ortodontické vady v důsledku zasahování do prostoru jazyka způsobují potíže s výslovností. Vadný skus může způsobit onemocnění čelistního kloubu spojené s bolestmi hlavy nebo potížemi s obličejovými a krčními svaly.

Při nesprávném postavení zubů je v mezizubních prostorech mnoho špatně přístupných a hůře čistitelných míst. Hromaděním plaku vzniká riziko vzniku zubního kazu, zánětu dásní i parodontu, který zapříčiní úbytek alveolární kosti s rizikem ztráty zubů.

Správný skus lépe rozmělňuje potravu, zuby se snadněji čistí, snižuje se riziko onemocnění a rozpadu dásní.

Skutečnost, že váš úsměv vypadá úžasně, významně ovlivní celý váš život.

K Clear Aligners

Co je třeba k zahájení léčby s alignery K Line?

Před zahájením ortodontické léčby musí být chrup kompletně sanován a s dobrou úrovní dentální hygieny. Jakmile se rozhodnete pro plán léčby, lékař vám oskenuje chrup nebo sejme otisky, pořídí klinické fotografie zubů a rentgen čelistí.

extraorální fotografie

otisky nebo skeny chrupu

intraorální fotografie

rentgen čelistí

K Clear 3D léčebný plánBude mít léčba vliv na můj vzhled?

vliv ortodontické léčby na vzhled - nejpatrnější jsou vizuální změny brady

Jaké mají K Clear / ClearX výhody?


Jsou výhody alignerů K Line oproti fixním aparátům pouze kosmetické?

Přestože neviditelnost je největší výhodou alignerů, dalšími významnými benefity jsou snadná zubní hygiena, úspora času u lékaře, a možnost jíst co chcete.

Rychlé srovnání time managemetnu K Line Alignery vs. fixní rovnátka

S fixními rovnátky

Jak často musím rovnátka nosit?


Kde se průhledná rovnátka K Clear / ClearX vyrábí?


Alignery K Clear a ClearX vyvíjíme a vyrábíme v Německu. Dokonalost našich výrobků vychází z podstaty německé kvality a technické dovednosti. Společnost K Line Europe drží řadu patentů zaměřených na inovace v oblasti ortodontických materiálů, alignerů a přístrojů.

Ručíme za nejvyšší kvalitu našich výrobků. Abychom splnili nejvyšší standardy, vytvořili jsme přísně definované kvalitativní postupy, které garantují, že naší výrobu opustí pouze bezvadné alignery.

Požadavky na výrobu v nejvyšší kvalitě podléhají přísným kritériím na specifické vlastnosti našich výrobků zakotveným v komplexních směrnicích.

Naše výrobky podléhají rozsáhlým testům kvality, a to i ve fázi vývoje. Každý vzorek je kontrolován na stupeň požadované kvality. Speciální stroje a zařízení testují schopnost alignerů spolehlivě sloužit.

Skutečnost, že držíme řadu patentů a ocenění, nás motivuje k dalšímu pokroku. Každý den vytváříme nové standardy v oblasti zkvalitnění ortodoncie a pohodlí pro pacienty. S každým novým produktem a inovací potvrzujeme svůj cit pro špičkovou kvalitu a funkčnost.

Vždy se můžete spolehnout, že od společnosti K Line Europe získáte vysokou kvalitu, kterou očekáváte.

K Line Europe GmbH je držitelem certifikátu ISO 13485. Naše alignery splňují požadavky nařízení o zdravotnických prostředcích MDR Evropského parlamentu a Rady EU 2017/745 a byly schváleny Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv FDA pro léčbu v USA.

Z jakého materiálu se rovnátka K Clear / ClearX vyrábí?

Alignery K Clear a ClearX vyrábíme z CE certifikovaného vícevrstvého termoplastického materiálu K Flex s vysokou odolností vůči zabarvení a abrazi.

Naše patentované fólie neobsahují zdraví škodlivý uhlovodík BPA (Bisfenol A), mají měkký vnitřní povrch a tvrdou vnější plochu. Mezi vnitřním a vnějším pláštěm je centrální elastomerní vrstva, která dodává celé struktuře pružnost.

Fólie mají dokonalou rovnováhu mezi pružností a pevností s konstantními silami po celou dobu nošení. Přesně odpovídají morfologii zubů, attachmentům a interproximálním prostorům s lepší kontrolou pohybu zubů. 

Je doba léčby fóliovými rovnátky delší než s fixními aparáty?


Jak dlouho bude má ortodontická léčba trvat?

Budu s průhlednými rovnátky K Clear / ClearX normálně mluvit?


Bude léčba s průhlednými rovnátky K Clear / ClearX kratší a levnější, jestliže se mé zuby posunuly po předchozí léčbě fixními aparáty?

Tyto případy relapsu nejsou většinou složité a léčba s fóliovými dlahami K Clear nebo ClearX nebude tak dlouhá jako původní.

Doba potřebná k léčbě relapsu a kolik to bude stát, závisí na

Vysvětlete svou situaci svému zubnímu lékaři, který vám o době léčby a nákladech poradí nejlépe.

Je léčba s průhlednými rovnátky K Clear / ClearX bolestivá?


Jak mám transparentní rovnátka K Clear / ClearX správně čistit?


Udržování alignerů v čistotě je součástí ústní hygieny. Pomineme-li estetickou stránku, nečistá rovnátka mohou být příčinou zápachu z úst. Jejich údržba není žádná velká věda. 


Po každém vyjmutí a při čištění zubů opláchněte rovnátka tekoucí studenou vodou. Můžete použít i velmi měkký neelektrický zubní kartáček. Používejte však dva různé zubní kartáčky, jeden na zuby, druhý na vaše rovnátka. Jestliže přišly do styku pouze s vašimi slinami, nepoužívejte zubní pastu, která může na rovnátkách zanechat bílé skvrny a abrazivní částice v ní obsažené by mohly poškrábat jejich povrch. Osušit je můžete měkkou tkaninou. 

Omyjte rovnátka při každém čištění zubů po jídle tekoucí studenou vodou
Opláchněte rovnátka při každém čištění zubů po jídle tekoucí studenou vodou.

Jak mám alignery K Clear / ClearX skladovat?

rovnátka K Clear v původním obalu
K Clear v původním obalu

Co mám dělat, když jsem rovnátka K Clear / ClearX ztratil nebo poškodil?
Pouzdro na rovnátka K Clear je lehké, nenápadné a hygienické. Lze otevřít jednou rukou a diskrétně zmizí v každé kapse.
K Clear pouzdro je ultralehké, nenápadné a hygienické.Otevřete ho jednou rukou a diskrétně zmizí v každé kapse.
Pořadové číslo je uvedené i na vnitřní straně rovnátek.
Pořadové číslo je uvedené i na vnitřní straně rovnátek. 

Budou mít zubní implantáty vliv na léčbu s alignery K Line?


Zubní implantáty jsou spojeny s kostí a nemohou být přesunuty.

Ortodontista musí pozici implantátů obejít.

Ovlivní korunky, dostavby nebo fazety léčbu průhlednými rovnátky?


Mohu s alignery K Line sportovat?


Musím neviditelná rovnátka K Line nosit na obou čelistech? 

Pro zajištění optimálního kontaktu mezi zuby obou čelistí po léčbě, stabilitu výsledku, i pro zdraví vašich zubů, je obvykle nutné nosit rovnátka na obou čelistech. Výjimečně, např. při nedostatečné retenci po předchozí léčbě, můžeme léčit jen jednu čelist.

Co jsou attachmenty?

Někteří pacienti mají pro optimální uchycení alignerů na zubech nalepené výstupky tzv. attachmenty, případně nosí mezičelistní tahy.

Attachmenty se zhotovují ze světlem tuhnoucí kompozitní pryskyřice v barvě zubů v různých velikostech a tvarech souvisejících s pohybem zubů, kterého je třeba dosáhnout.

Obvykle zůstávají na zubech až do konce léčby, lékař je může odstranit nebo změnit i dříve. Pokud jste je během léčby poškodili nebo vám upadly, uvědomte co nejdříve svého lékaře, aby je opět nalepil. Jestliže vám lékař ponechal šablony na umístění attachmentů, uschovejte je až do konce léčby, a přineste na případnou opravu.

Pokyny pro vyjímání rovnátek ze zubů s attachmenty si přečtěte na stránce Tipy a rady.

attachmenty

Mohu se vyhnout umístění attachmentů na přední zuby?

Attachmenty jsou malé zubní výstupky umístěné na zubech. Mají různé tvary a velikosti v závislosti na pohybu zubů, kterého je třeba dosáhnout.

Úloha attachmentů

V minulosti jsme se snažili vyhovět pacientům, kteří se bránili umístění attachmentů na přední zuby. Čas ukázal, že pro úspěšnost určitých pohybů zubů jsou attachmenty nenahraditelné a nezbytné. Věřte, že zubní lékař vám chce léčbu usnadnit.

Jsou kromě průhledných rovnátek ještě nějaké jiné estetické možnosti léčby? 

Někteří ortodontisté nabízejí lingvální rovnátka (umístěná na vnitřní straně zubů). Příkladem může být systém Incognito™, který je ještě „estetičtější“ a neviditelnější než transparentní fóliová rovnátka.

Lingvální rovnátka Incognito™Zdroj: www.3m.com

Zůstane výsledek mé ortodontické léčby natrvalo?


Co je retence?

Jaké se používají retainery?


Snímatelné retenční fólie

Snímatelné retenční fólie vypadají stejně jako průhledná rovnátka, jsou vyrobené na míru z materiálu odolného abrazi a zabarvení.

Jejich úlohou není další pohyb, ale fixace zubů v dosažené poloze.

Snímatelné retainery je ve většině případů třeba nosit po první 2 měsíce nejméně 21 hodin denně.

Jsou vyjímány pouze před jídlem a ústní hygienou, stejně jako rovnátka K Clear nebo ClearX.

Po zhotovení nové rozsáhlé výplně, korunky, dostavby, apod., se ve většině případů musí vyrobit nové.

Snímatelné retainery jsou součástí léčebného plánu bez doplatku.


Retainer Plus od K Line Europe je ve srovnání s konvenčními jednovrstvými PETG retainery pevnější, odolnější, pružnější a pohodlnější.

Retainer Plus od K Line Europe

Po dvou měsících pravidelného nošení je může pacient zkusit vyjmout na dopoledne. Pokud po nasazení na odpoledne nepocítí tlak na zuby, může je začít nosit jen odpoledne a v noci. S ustupujícím tlakem začne dobu vyjmutí prodlužovat. Během prvního roku je bude nosit každou noc, v druhém roce 4-6 nocí v týdnu, ve třetím roce 1-2 noci v týdnu. Vždy ale podle pokynů lékaře na pravidelných kontrolách.

Péče o snímatelné retainery

O snímatelné retenční fólie pečujete stejně jako o alignery, tzn. s nasazenými nejíte, nekouříte, nepijete horké, sladké, či barevné nápoje, po vyjmutí je opláchnete proudem studené vody, čistíte měkkým kartáčkem na zuby, alespoň jednou týdně ponoříte do roztoku na čištění zubních protéz, po vyjmutí je schováte v krabičce na alignery, abyste je nevystavovali bakteriím nebo jiným mikroorganismům a zamezili poškození či ztrátě.

Fixní retence (podlepení)

Ocelový drátek nebo antialergické polymerní vlákno CROSSPOM, nalepený na zadních ploškách od premoláru přes řezáky po premolár (předních 6 zubů) v dolní i v horní čelisti, fixující postavení zubů natrvalo.

Pacient s permanentní retencí nosí snímatelné retenční fólie na noc.

fixní retainer
permanentní retence ocelový drátek

Fixní retence je vhodná pro pacienty s nedostatečnou disciplínou a ty, kteří se nechtějí obtěžovat vyjímáním retenčních fólií před jídlem a čištěním zubů. Při artikulaci a ústní hygieně nijak neomezuje. Podlepení je třeba důkladně čistit zubním a mezizubním kartáčkem.

Během stravování, zejména při jedení tvrdých potravin, je třeba dávat pozor, aby nedošlo k uvolnění drátku (vlákna). Dojde-li k poškození, je nutné nosit retenční fólie po celý den, a co nejdříve navštívit lékaře na opravu.

permanentní retence polymerní vlákno CROSSPOM

Je nutné vytrhnout zuby z ortodontických důvodů?

Poškozuje stripping (známý také pod názvem zbrušování, interproximální redukce se zkratkou IPR) zuby?

Nepoměr velikosti horních a dolních zubů vede ke stěsnání v jedné čelisti nebo mezerám ve druhé. Řešení strippingem nebo dostavbami zubů závisí na estetických kritériích a morfologii zubů. S IPR lze získat místo v zubním oblouku nebo vyrovnat nepoměr mezi šířkou horních a dolních zubů. Při dodržení postupů IPR a zachování optimálního tvaru zubu jde o bezpečný výkon, který pacientům přinese estetický i funkční výsledek.

Podrobnější informace ke strippingu naleznete v článku Interdentální stripping a riziko zubního kazu na stránkách LKS časopisu České stomatologické komory.

IPR stripping
stripping (IPR)

Musím během ortodontické léčby navštěvovat zubního lékaře?

Ano! Před zahájením ortodontické léčby musí být chrup kompletně sanován a s dobrou úrovní dentální hygieny. V jejím průběhu je důležité pravidelně každých šest měsíců navštěvovat zubního lékaře ke kontrole a odstranění zubního kamene. Ortodontisté na tyto úkony nebývají obvykle vybaveni.

Po zhotovení nových výplní v průběhu léčby mohou být zapotřebí nové otisky nebo skeny pro výrobu nových rovnátek. Léčba se pak může prodloužit a její cena zvýšit.

Dodržujte důsledně ústní hygienu, abyste zabránili vzniku nového kazu.

Čisté zuby se nekazí!

Zubní kazy, záněty dásní, i parodontitida jsou způsobené bakteriemi.

Cukr na zubech a rovnátkách vytváří plak, který se vlivem bakterií mění na kyselinu, ta pak poškozuje zubní sklovinu, narušuje povrch fólií, a při delším působení může odhalit krčky zubů.

Cukr mohou obsahovat i pastilky a tablety na bolest v krku. To pochopitelně platí i o sladkostech jako bonbóny, želatinové pochoutky, apod..

Kromě slazených nápojů jako limonád, džusů, kakaa, apod., si dejte pozor na obsah cukru v energetických, iontových a proteinových nápojích. Půllitr piva obsahuje 2 až 3 kostky cukru.

Omezte se i v konzumaci dietních a light nápojů, které sice neobsahují cukr, zato více pro zubní sklovinu agresivních kyselin ve formě umělých sladidel.

Ovoce, citrusové plody, víno hroznové i alkohol (červené i bílé), obsahují kyseliny oslabující sklovinu, která se pak stává náchylnější k tvorbě skvrn.

Barevné ústní vody používejte s rozvahou, neboť mohou zapříčinit usazování pigmentů na sklovině.

V současnosti je léčba fóliovými aparáty možná v jakémkoli věku.

Ortodontická léčba dětí začíná nejčastěji po ukončení druhé fáze výměny chrupu ve věku kolem 12 let, v tomto věku má až 75 % dětí nějakou formu malokluze.

Dolní věková hranice pro zahájení léčby se standardně pohybuje kolem 8. roku po prořezání prvních molárů s řezáků, individuálně lze s terapií začít i dříve. K zabránění pozdější delší a nákladnější léčby včetně extrakce či ortognátní chirurgie ve stálém chrupu je nejlepší začít léčbu již ve smíšeném chrupu. Jestliže se malokluze neléčí, časem se zhoršuje.

U dětí mladších 8 let není použití fixních aparátů doporučováno, což může zkomplikovat včasné zahájení ortodontické léčby v budoucnosti. Snímací aparáty byly dosud jedinou možností. V mnoha případech jsou ale neefektivní a k úplnému vyřešení problému biomechanicky nedostatečné. V dnešní době je i u dětských pacientů možné použít efektivnější, rychlejší, komfortnější, elegantnější a především předvídatelnou léčbu fóliovými aparáty.

Léčba s fóliovými aparáty je absencí kovových zámečků na zubech dětí přínosná k prevenci onemocnění v dutině ústní, např. gingivitis, hyperplazie, demineralizace nebo zubních kazů, které se po sejmutí ortodontických zámečků často vyskytují.

Děti vnímají estetiku průhledných rovnátek individuálně, některému se líbí, že nejsou vidět, jiné zase chtějí barevné gumičky na fixním rovnátku. Své zkušenosti sdílejí především na sociálních sítích, přičemž lze sledovat vzestupnou tendenci zájmu o neviditelná rovnátka.

U dospělých pacientů není věková hranice omezena, rozhodující je stav zubů a dásní.

Kdy mám své dítě přivést k ortodontistovi?

Rodiče často rozpoznají problém se zuby a čelistmi svého dítěte jako první. Ve skutečnosti vidíme spoustu rodičů, kteří k nám přivedou své děti poté, co si všimli stěsnání, předkusu nebo mezer na zoubcích svého dítěte.

I když si většina lidí myslí, že na první ortodontickou návštěvu mají zajít až když má dítě všechny stálé zuby (obvykle ve věku od 12 do 14 let), je mnoho důvodů, proč byste měli s dítětem přijít k ortodontistovi mnohem dříve.

Své dítě přiveďte k ortodontistovi nejpozději do 7 let věku.

léčba fóliovými aparáty dětí a teenagerů
U dětí je zahájení léčby doporučeno po ukončení výměny chrupu s plně prořezanými druhými moláry.

Zubní lékař může vaše dítě odkázat na ortodontistu, pokud uvidí nějaké problémy se skusem. Většina ortodontistů však doporučuje posouzení nejpozději do věku 7 let.

V tomto věku, kdy jsou stále přítomny některé z mléčných zubů, již může ortodontista zaznamenat určité problémy s objevujícími se zuby a vývojem čelistí, jako je zkřížený skus, hluboký skus, stěsnání nebo vyčnívající zuby.

Co se stane při první ortodontické prohlídce mého dítěte?

První prohlídka nemusí vždy znamenat, že vaše dítě bude hned potřebovat rovnátka nebo jiné ošetření. Ortodontista provede důkladné vyšetření úst, zubů a čelistí vašeho dítěte. Pro důkladné posouzení polohy zubů také může zhotovit rentgenové snímky.

Tři obecné výsledky první kontroly jsou:

Jaké jsou výhody včasné ortodontické léčby?

Některé problémy se zuby lze v mladším věku řešit mnohem efektivněji. Při včasné léčbě bude ortodontista schopen dosáhnout optimálních výsledků, které nemusí být stejně úspěšné až zuby a čelisti přestanou růst. Léčbu lze také dokončit rychleji, než když se na něj obrátíme později.

Včasná léčba umožní vašemu ortodontistovi:

Každé dítě je jiné a bude vyžadovat léčbu přizpůsobenou jeho potřebám. Ortodontista poskytne vám a vašemu dítěti nejlepší léčbu v nejvhodnější dobu.

U dětí je zahájení ortodontické léčby doporučeno po ukončení výměny chrupu s plně prořezanými druhými moláry.

K aplikaci rovnátek se přistupuje obvykle až po prořezání stálých horních řezáků, tzn. kolem 7. až 10. roku.  V tomto věku lze řešit zákusy, zkřížený skus, obrácený skus (progénie), výrazný předkus, retence řezáků a přespočetné zuby. Ve fázi smíšeného chrupu mezi 10. až 11. rokem je vad menšina.

Většina vad se projeví až od puberty po prořezání stálých zubů  (12-14 let). V tomto věku je léčba nejúčelnější, viz případ tohoto 14letého chlapce léčeného s K Clear.

V každém případě je prospěšné, když vývoj zubů a čelistí vašeho dítěte zkontroluje ortodontista, všechny problémy nejsou viditelné ani jinak výbornému zubnímu lékaři!

Stěsnání
K Clear případ stěsnání 14letého pacienta

U dospělých pacientů není věková hranice ortodontické léčby omezena.

V Evropě se transparentními fóliovými aparáty léčí přibližně 20% pacientů starších 18 let, kteří je považují za rozumnou investici. Pro dospělé je léčba zajímavá i proto, že alignery jsou mnohem méně nápadné než fixní rovnátka, která si mnozí pamatují z dětství, a jsou uživatelsky mnohem příjemnější.

Léčba rovnátky v dospělosti vám může dát nejen desítky let s atraktivním chrupem, ale i nápravu vážných strukturálních problémů. Rovné zuby totiž nejsou jen kosmetickou záležitostí. Snadněji se čistí, lépe rozmělňují potravu, a mají mnohem nižší riziko onemocnění a rozpadu dásní.

Pro léčbu je však rozhodující stav zubů a dásní. Omezující může být nesprávné čištění zubů, nedostatečně udržovaný chrup a ústní hygiena, úbytek kosti, či jiná onemocnění ústní dutiny.

Zdravé a krásné zuby jsou skvělou investicí bez ohledu na váš věk.

Dospělí pacienti mívají často zuby poškozené, rozsáhle sanované, s korunkami, s poškozeným závěsným aparátem chrupu a různými projevy parodontitidy. Pokud pacient nemá akutní zánět a má dobrou ústní hygienu, lze bez obav přesunout i viklavé zuby. Parodontolog dokáže zlepšit úroveň alveolární kosti a optimalizovat skus i estetiku chrupu.

Rovnátky K Line se řeší většina potíží s křivými zuby, např. stěsnání, hluboký skus, otevřený skus, mezery, zkřížený skus, obrácený skus (progénie), převislý skus, apod.. Více informací →

Dospělí se pro léčbu většinou rozhodují proto, že si ji dříve nemohli dovolit, jejich rodiče léčbu dětském věku zanedbali, jako jí děti odmítali, nebo proto, že se jejich zuby posunuly věkem, ale i proto, že chtějí snížit rizika spojená s parodontitidou. Léčbou průhlednými rovnátky často zlepší úroveň ústní hygieny a tím i stav dásní.

Třída II hluboký skus se stěsnáním studie
K Clear případ hluboký skus se stěsnáním 25leté pacientky

Pro ortodontickou léčbu většiny dospělých pacientů jsou snímatelná neviditelná rovnátka K Clear optimální volbou. Důležitými faktory pro úspěšnou léčbu jsou spolupráce pacienta, jeho zájem o léčbu, svědomitost a disciplína.

Obecná představa, že ortodoncie je jen pro děti, je mýtus.

Proč je ortodontická léčba důležitá i pro dospělé?

Rovné zuby vypadají lépe. To bývá nejčastější důvod, proč dospělí volí ortodontické ošetření. Léčba však také zlepší výraz vašeho obličeje. Váš úsměv a vzhled ovlivňuje vaše sebevědomí i důvěru při komunikaci s lidmi.

Rovné zuby jsou důležité i ze zdravotních důvodů:

Průhledná rovnátka K Clear a ClearX jsou uživatelsky komfortní a u starších pacientů velmi oblíbená.

Nejsem už na rovnátka příliš starý?


Tuto otázku slýcháme od pacientů poměrně často.

U dospělých pacientů není věková hranice ortodontické léčby fóliovými aparáty omezena pacient 64 let
U dospělých pacientů není věková hranice ortodontické léčby omezena.

Může parodontitida komplikovat léčbu neviditelnými rovnátky?

Parodontitida se často zaměňuje s parodontózou. Rozdíl je v zánětlivém procesu jako primárního nebo sekundárního jevu. Parodontóza je chronické onemocnění parodontu v řadě příznaků podobná parodontitidě, v klinickém nálezu však chybí zánět.

Některé defekty, jako jednostěnný a dvoustěnný kostní defekt, u kterých metody řízené tkáňové regenerace nejsou účinné, je možné řešit jen ve spolupráci s ortodontistou.

Ortodontická léčba parodontologického pacienta je možná pouze v klidové fázi onemocnění. Pacient musí nejdříve absolvovat komplexní parodontologickou léčbu. Pokud by ortodontická léčba probíhala v akutním stádiu, došlo by k závažnému zhoršení a poškození parodontu.

Pro parodontologického pacienta, který nemá akutní zánět, má odstraněný kámen a dobrou úroveň ústní hygieny, není ortodontická léčba rizikem. Léčba fóliovými aparáty K Line má pro takového pacienta nesporný estetický i funkční přínos.

Parodontitida je chronické zánětlivé onemocnění dásní. Je výsledkem interakce mezi „dobrými“ a škodlivými bakteriemi pod dásní a reakcí imunitního systému. Postiženi jsou více muži, lidé z nižších příjmových skupin, s nižším vzděláním a kuřáci.

Po nasazení rovnátek necítím žádný tlak, mohu vyměnit je za další v pořadí dříve?

Nikoliv. Pro správný průběh léčby musíte dodržet intervaly výměn průhledných rovnátek určené vaším lékařem.

Budu po plánované době léčby potřebovat další rovnátka?


Ačkoliv subjektivně můžete být s dosavadním výsledkem léčby spokojeni, nelze vyloučit, že jej budeme chtít před vložením retaineru ještě trochu vylepšit, a k dosažení optimálního výsledku bude zapotřebí několik dalších sad rovnátek.

Rozhodnutí učiníte se svým lékařem.

Proč moje průhledná rovnátka žloutnou / bělají?

Většina pacientů si musí před konzumací barevných nápojů jako je káva nebo čaj alignery vyjmout. To naštěstí není problém u rovnátek od K Line Europe, u kterých je riziko zabarvení pozoruhodně nízké.

K Line Europe sice nedoporučuje konzumaci barevných nápojů s nasazenými alignery (pro případ, že byste si sami obarvili zuby), ale rozhodně tak můžete učinit v situaci, kdy je nevhodné nebo nevzhledné alignery sundávat - například na rande, důležité obchodní schůzce, nebo není-li k dispozici umývadlo.

Přestože jsou naše fólie K Flex vysoce odolné vůči zabarvení, v době vyjmutí z úst můžete postřehnout změnu v transparentnosti svých alignerů.

K tomu může dojít, jestliže často požíváte potraviny či nápoje s výraznými barvivy a před opětovným nasazením rovnátek si nečistíte zuby, nebo s nasazenými alignery kouříte.

Obecně platí, že potraviny, které vám zabarví prsty či oblečení, zbarví i vaše zuby, a při nedostatečné zubní hygieně mohou mít vliv i na transparentnost vašich alignerů.

Nejběžnější jsou:


Řiďte se pokyny k používání a péči o K Clear v sekci Tipy a rady.

Moje rovnátka mají ostré hrany

Nelze stoprocentně vyloučit, že u vašich nových fóliových rovnátek ucítíte po nasazení ostrou hranu v kontaktu s dásní. V takovém případě kontaktujte svého lékaře, který nedostatek odstraní.

Můžete také použít pilník na alignery nebo zubní vosk k ošetření okrajů rovnátek, aby nedošlo k prořezání jazyka nebo dásní. 

Mají fóliové aparáty nějaké nevýhody?


problematické vyosení o více než 45 °

Proč mám podstupovat ortodontickou léčbu, když si mohu fóliová rovnátka objednat na internetu?

Některé internetové společnosti nabízejí zdánlivě velmi snadný způsob ortodontické léčby. Slibují Vám, že postačí, pokud si sami pořídíte selfie fotografie zubů a/nebo sami si svépomocí sejmete otisky zubů, případně Vám oskenují zuby ve skenovacím centru, a pak vám obratem zhotoví a pošlou poštou přímo domů fóliová rovnátka. Slibují Vám, že již po několika měsících nošení budou vaše zuby rovné a vše je velmi jednoduché! Je tomu ale opravdu tak? Máte jistotu, že fóliové aparáty bez ortodontisty, attachmentů nebo IPR jsou správné řešení?

Než se rozhodnete pro takovou přímou péči u některé z komerčních „zdravotnických“ firem bez specialisty v oboru ortodoncie, přečtěte si upozornění České ortodontické společnosti (odborné lékařské společnosti) pro zájemce o léčbu snímatelnými fóliovými aparáty formou přímého nákupu od obchodních společností (např. SmileDirectClub, Candid Co., Smilelove, Snapcorrect, Orthly, Your Smile Direct, atd.), který upozorňuje na množství otázek a důvodů k zamyšlení. 

leták-ortodoncie-bez-lekare.pdf

Kšeft s průhlednými rovnátky - Jak obchodují online prodejci - Mohou to dělat?

dokument televize NDRv němčině, nastavte si automatický překlad

Má na nošení rovnátek  vliv koronavirus COVID-19?I v době ohrožení koronavirem COVID-19 je důležité, abyste svá rovnátka nosili pravidelně, protože omezení by mohlo vést k poškození vašich zubů nebo dásní a způsobit vrácení zubů do jejich původní polohy.


Při nošení průhledných rovnátek se nevyhnete časté přítomnosti prstů v ústech.


Dodržujte následující jednoduché pokyny ke snížení rizika virového onemocnění i ohrožení ostatních:

Přispějte k zastavení šíření nového koronaviru viz COVID-19.

Mohu při ortodontické léčbě užívat běžně dostupné léky?

Během rovnání zubů buďte opatrní při výběru léků, které užíváte. Některá běžně dostupná léčiva totiž mohou pohyb zubů výrazně zpomalit.

Bez obav můžete užívat léky obsahující paracetamol, které pohyblivost zubů nezpomalují. Na bolesti a vysoké teploty doporučujeme užívat monokomponentní přípravky jako Panadol, Paralen, Paramax, případně vícesložkové, např. Coldrex, Doreta, Ataralgin, Vicks. Vždy čtěte příbalové informace nebo užívejte podle pokynů lékaře. 

Vyhýbat byste se měli užívání Aspirinu, Acylpirinu, a lékům s obsahem látek ibuprofen, flurbiprofen, diklofenak, naproxen, methotrexát, salicyláty, např. Ibuprofen, Ibumax, Ibalgin, Diclofenac, Trexan, Metoject, které posun zubů do požadované polohy výrazně zpomalují. Užíváte-li takové léky, poraďte se s lékařem o volbě jiného typu.

Je souvislost mezi Covid-19 a zdravými zuby?

Lidé s pokročilým onemocněním dásní mohou mít až třikrát vyšší pravděpodobnost, že budou trpět závažnými komplikacemi Covid-19.

Ve vztahu mezi obecným zdravím a zdravými zuby a zvláště dásněmi byly zjištěny pozitivní souvislosti s cukrovkou, hypertenzí, mrtvicí, demencí, Alzheimerovou chorobou, bolestivou nemocí kloubů, u těhotných žen nízkou porodní hmotností, a mnoha dalšími.

Dásně jsou mimořádně dobře zásobené krví a ústa jsou bohužel nejšpinavější částí lidského těla s 2000 až 3000 druhy bakterií. Zdravá, čerstvě vyčištěná ústa mohou mít v kteroukoli chvíli přítomnost 100 až 200 druhů bakterií na úrovních, které lze detekovat. Tyto bakterie jsou citlivé na své okolí.

Pokud dojde k traumatu nebo ekologické nerovnováze, úroveň dobrých bakterií klesne a úroveň špatných bakterií se zvýší. Špatné bakterie se v nadměrném množství vyskytují v ústech lidí s problémy, jako je zubní kaz nebo zánět dásní. Vše, co se dostane do úst, změní podmínky prostředí a vyvede mikrobiom z rovnováhy. Zpětnovazební smyčky v ústech způsobuje i tabákový kouř a vaping.

Složkami ve zpracovaných potravinách se živí druhy bakterií vylučující kyseliny, které narušují sklovinu zubů. Těmto bakteriím se daří v kyselejším prostředí a znepříjemňují život bakteriím, které preferují neutrální pH zdravých úst.

Dojde-li k porušení dásní, bakterie se dostanou do krevního řečiště, způsobí vzestup zánětlivých markerů, zvýšení krevního tlaku, zhoršení hypertenze a další problémy, např. onemocnění srdce, mozku a ledvin.

Covid-19 je onemocnění, které spouští přehnanou zánětlivou reakci těla. Jakýkoli potenciální bakteriální přístav může uvést celé tělo do krizového režimu a zhoršit příznaky Covidu. Ve studii provedené v roce 2021 bylo zjištěno, že lidé s pokročilým onemocněním dásní mají nejméně třikrát vyšší pravděpodobnost závažných komplikací Covid-19, jako je potřeba asistované ventilace, přijetí na JIP a dokonce smrt.

Pro zdravé zuby a dásně je důležitá pravidelná dentální hygiena. Pokud máte známky onemocnění zubů nebo dásní (gingivitida), jako zřetelně červené, nateklé, krvácející, přítomnost zubního kamene a podobně, je důležité si nechat zuby důkladně vyšetřit a pravidelně odborně čistit. Zdravé dásně sice nezabrání nákaze Covid-19, ale významně snižují závažnost komplikací. 

Jaká je cena léčby průhlednými rovnátky K Line?


Od roku 2022 veřejné zdravotní pojištění nepřispívá na ortodontickou léčbu pacientů nad 22 let. Léčba s fixními aparáty je dražší o 15 až 20 tisíc Kč a vyrovnává rozdíl ceny léčby s fóliovými aparáty.

Konečnou cenu léčby s alignery K Line ovlivní:


Mohu ortodontickou léčbu platit na splátky?


Jestliže váš ošetřující lékař tuto službu neposkytuje, můžete využít financování lékařského ošetření na portálu ZDRAVÍJEŽIVOT.cz


Kde se mohu léčit s alignery K Line?
Neviditelné rovnání zubů s K Clear

Kontakt

+420 799 79 49 79

Neviditelná léčba, viditelné výsledky

Kvalita výrobků K Line Europe je výsledkem zkušeností a inovací.

Všechny naše výrobky vyvíjíme a vyrábíme v Německu.

Dokonalost našich výrobků vychází z podstaty německé kvality a technické dovednosti.

K Line Europe drží řadu patentů zaměřených na inovace ortodontických materiálů a přístrojů.