Jak lékaři pomáhají zachraňovat planetu

Revoluční novinka využívající 4D technologii pomáhá snížit spotřebu plastů pro ortodontické čiré rovnátka až o 60 %. 


Inteligentní snižování množství plastů nebylo nikdy tak aktuální a naléhavé jako dnes. 

Dobrou zprávou je, že opatření ke snížení znečištění plastem na celém světě stále častěji přijímají inteligentní, uvědomělí a kreativní lidé, kteří inovují a hledají účinná a cenově dostupná řešení. Všichni známe problémy spojené s nadměrným používáním plastových tašek, brček a různých jednorázových obalů. Například v roce 2022 přijalo několik evropských zemí zákony zakazující a omezující plastové tašky, takže počet zemí, které mají omezení a poplatky za nadměrné používání jednorázových plastů, stále roste.

Ale i pro nás v oboru ortodoncie a stomatologie nastal čas zamyslet se nad tím, jak přispět svým dílem. Kromě toho, že skutečně snížíme produkci plastového odpadu, naše ekologicky správné postoje pomohou pacientům ukázat, že máme důsledné jednání s těmi nejlepšími úmysly ve všech aspektech života. 

Když se zamyslíme nad high-tech ortodoncií, je zde velký potenciál, protože průhledná rovnátka představují jednorázový, nerozložitelný plast. Podívejme se na čísla:

Každý rok jsou pomocí alignnerů léčeny 2 miliony pacientů (do roku 2025 se toto číslo pravděpodobně zdvojnásobí). 

Každý pacient v průměru použije 30 párů alignerů na jednu léčbu.

Z toho vyplývá, že ročně vyrobíme 60 milionů párů alignerů. 

Každý aligner obsahuje v průměru 2 gramy plastu.

Můžeme předpokládat, že ročně se vyhodí přibližně 120 tun plastu z alignerů. Komfort, technologie, zkrácení času stráveného na křesle a estetika alignerů však velmi dobře obhajují rozhodnutí zubního lékaře upřednostnit transparentní alignery před primitivnějšími metodami rovnání zubů, jako jsou rovnátka.

Dobrou zprávou je, že neuvěřitelná inovace od známé německé společnosti v oboru white-label alignerů umožňuje snížit množství plastů způsobených léčbou pomocí průhledných rovnátek až o 60 %! Přesně tak, o 60%! Revoluční technologie ClearX, která byla testována, ověřována a zdokonalována po mnoho let, umožňuje "aktivaci" alignerů, aby změnily tvar po jednom týdnu nošení. 

OEM výrobce průhledných rovnátek K Line Europe, který působí v Evropě, Severní Americe, na Středním východě a v Asii a Tichomoří, nedávno uvedl na trh revoluční systém ClearX 4D, v němž neviditelná rovnátka mohou měnit svůj tvar na další stupeň postavení zubů tím, že je jednou týdně vložíte do zařízení ClearX Booster. Technologie 4D zpracovává materiál tak, aby si osvojil "paměť". Změna podmínek prostředí, kterým je materiál vystaven, mění vlastnosti materiálu - paměť se aktivuje. Díky tomu může ClearX aligner změnit svůj tvar a pokračovat v ortodontické léčbě.

Použití paměťových biokompatibilních plastů, které mohou postoupit do další fáze postavení zubů, aniž by bylo nutné aligner pokaždé měnit, aby se posunul v léčbě, umožňuje tuto neuvěřitelnou inovaci. Znamená to úsporu 50 až 60 % plastů a další výhody, jako je například součinnost pacienta. Navíc aktivací boosteru, který pacient ovládá pomocí aplikace ClearX pro mobilní telefon, aktivně zvyšuje zapojení pacienta a řeší tak problém známý mezi zubními lékaři: Nedostatečná spolupráce pacientů.

ClearX představuje také mnohem zásadnější inovaci tím, že poprvé zavádí 4D technologii do ortodoncie! Koncept 4D spočívá, zjednodušeně řečeno, ve vytvoření objektu s dalšími rozměry nad rámec tří již známých: výšky, šířky a hloubky. Čtvrtý rozměr je matematickou projekcí ostatních tří, kterou popsali Carl Sagan a Albert Einstein: Čas.

Jak to ale funguje v detailech? Jak spolehlivé a přesné jsou výsledky léčby? A jak může lékař nebo praktický lékař začít?

Podívejte se na náš blog ClearX, kde se dozvíte více o případových studiích, recenzích a technologii, která za ní stojí, nebo kontaktujte přímo náš tým na jack@clearxaligners.com, abyste mohli začít a pomohli zachránit planetu!